poezi

Forumi Poezive


You are not connected. Please login or register

Poezi Dashurie !!

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Next

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 8 e 11]

176 Re: Poezi Dashurie !! prej Sat Jul 12, 2008 7:36 pm

NESE

Se di nese neser do linde nje dite e re ,
e dielli te ndriēoje perseri,
zogjte te cicerojne ne mengjes
e trendafili ti hape gonxhet serish.
Se di nese do zgjohem,
e ēdo gje te rilinde perseri,
Por do doja qe nese do zgjohesha,
te isha nje tjeter njeri.

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

177 Re: Poezi Dashurie !! prej Sat Jul 12, 2008 7:37 pm

Fjalet e pathena


Buzet e buta preken faqen time

Duhet ta them?
"Lamtumire "

Duhet te kisha thene
"Ti more zemren time "

Ti ike
u largove
nuk te pashe me
dhe une erdha pas teje
me zemren te thyer
dhe emocionet qe mezi po i mbaja

...sic mund ta shikosh

Midis loteve ne syte e mi
te shikoja kur u largove
dhe uroj te te kisha thene
"Ti more zemren time "

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

178 Re: Poezi Dashurie !! prej Sat Jul 12, 2008 7:38 pm

Deshire dhe Heshtje

Tej dritares eshte ngrohte
njerez jan ulur ne tavolina
qyteti nis e del prej vetes
ne rruge bredhin klube e makina
Nuk eshte e thene te jem krejt i vetem
s'eshte e then te jem as vete i dyte
me miq te rastit po te mbushet nata
nje vend do gjej ku the clodh syte.
Kam ftohte e s'te shoh prane
mendoj, mendoj se si
avujt e ngrohte te frymes time
si zogj te bardhe e te verbuar mberrijne te ti
ne enderr vijne, e qete kendojne
e une me syte pak mbyllur ri
koken ngre lart, degjoj ngadale
kengen e hene te brisht si zane qe solle ti.
E di se hesht hija ime
e di se lotet s'flasin kur
ata ata degjojne vec fjalet e mia
ne heshtje qendrojn dhe ata si une
Pas pak ngadal do te iki
qe lotet te shkoj ti fshi diku
ketu prane mbase atje larg
pas pak ngadal do kthehem une...

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

179 Re: Poezi Dashurie !! prej Sat Jul 12, 2008 7:38 pm

ME FAL

Mė fal qė tė shkruaj
Mė fal qė pėr ty vuaj
Mė fal qė jam dashuru
Mė fal qė smuna pa ty me jetu
Mė fal qė tė thėras
Mė fal qė vetėm pėr ty flas
Mė fal qė kom gabu
Mė fal qė pėr kėtė skom mendu...
Mė fal qė tė kujtoj
Mė fal se nuk mund tė harroj
Mė fal qė tė flas
Mė fal qė tė shkoj mbas..
Mė fal qė tė shikoj,
Mė fal qė pėr ty jetoj...
Mė fal qė kam mbet i harruar
Mė fal qė emrin tėnd e pėrmendi nė gjumė
Mė fal qė kam qen i marrė,
Mė fal se ky su kon gabimi i parė
Mė fal qė tė bezdis
Mė fal qė stė kam ra nė his.
Mė fal edhe nje her qė kom gabu
Mė fal qė jom pendu..

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

180 Re: Poezi Dashurie !! prej Sat Jul 12, 2008 7:40 pm

A TY?


ēdo Dit pa ty, ėshtė sie njė dit pa diell.
ēdo mbrėmje pa ty, ėshtė si njė nat pa yje.
ēdo or pa ty, ėsht si njė jetė pa ndjenja.
ēdo minut pa ty, ėshtė njė minut si mos te isha nė jetė.
ēdo sekund pa ty, ėshtė si mos tmė reh zemra.


Larg, Malli kėrkon tė mė afrojė afėr teje por larg,
shume largė je .
Syt e mi tė pėrlotur nga pritja e zgjaturė,
buzėt e mija tė pėrvluara nga etja ,
e vallė kur do ta shuaj kėtė etje ???
Syri tė kėrkon, s'tė gjen ,
vetėm loton dhe pret,
Zemra nuk i beson syrit ,
Qindra , mijėra kilometra largė neshė ,
Pėr ne nuk ka ndarje , por durim .

--

Fjalėt e mija ti aspak si kupton
Nuk e din qė zemra ime vetėm ty tė don
Nese me don mua tjeter mos shiko
bindu ne vetvete se vetem nje e don
edhe pse jam e re teper xhelozoj
nuk dua qeter kush vendin tim ta zavendesoj...


Malli pėr buzėt e tua po mė kall
takimin me ty po e pres me mall
Eja mos mė le me lotė nė sy
se keto lotė po derdhėn veq pėr ty

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

181 Re: Poezi Dashurie !! prej Sat Jul 12, 2008 7:40 pm

VARGJE DHE LOT

Ē'tju them netve pa gjum
Vargjeve te mia
Te mbarura dhe te pa mbarura
Ē'tju them oreve te vona
Ne kete vend te larget

E tu fali pak nga kujtimet
Nga netet pa gjume ne dheun
Tone te shtrenjte e ti zgjojme
Nga gjumi i tyre i rend duke
I trishtuar nga vrazhdesia
Nga dashuria e neteve tona

Te gjata Eh koka ime e renduar
Ne keto ore te gjata vargjet e
Mia te lendura kujtim lotesh
E lot kujtimesh pikojne
Ne kete bote te rrejshme po e
Le zemren, ke per ta marr gurin

Po e le ujin e merr etjen po e
Le syrin e merr zjarrin, po e
le dashurin e merr urrejtjen
Shkruaj e qaj me lot qe nuk te
kam afer si dikur sot

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

182 Re: Poezi Dashurie !! prej Sat Jul 12, 2008 7:44 pm

Plage Dashurie

Gjendesh diku larg,
qe as vete s’mund ta paramndoj,
se kur do te kthehesh
fati do ta percaktoj.

Si mund te jetosh pa mua
kur te mundon vetmia
njeriu me gjysem shprese
kur i mungon dashuria.

Ndoshta ke gjetur dike
per ty te mposhtur vetmine
per te luftuar jeten
te kujtosh dashurine.

Te frenosh shpresen
e nje te riu ne lulezim
Zoti do te dhuroj
me te madhin denim

Ndoshta do te kthehesh
po ku ta di i shkreti
edhe nese vdes
nuk behet kijameti

Te gjitha qe i permenda
s’jan aq me rendesi
por desha ta sheroj
plagen per dashuri.

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

183 Re: Poezi Dashurie !! prej Sat Jul 12, 2008 7:45 pm

Shko dhe mos pyet per mua.

Shko dhe mos pyet per mua,
harro qe te desha se me nuk te dua,
ik dhe lej ketu te gjitha kujtimet,
nuk ti jap lotet e as perqafimet.

Nuk ta jap shpirtin se se meritove,
sa me pate ne duar vete me lendove,
nuk ta jap zemren dhe asgje nga une,
ndoshta ndonje tjeter do te fal me shume.

Tani shko ndoshta gjen me mir,
si dikur do te jesh i lire,
por kurr me mos gabo,
mos e the nje zemer e cila te do,
mos e zhduk nje ndjenje qe ka lind per ty,
mos lejo te derdhet loti nga nje sy.

Mos i thuaj ste dua asaj qe te do
dhe jeten e huaj kurr mos e trazo.

Shko, ndoshta hjen shpetim,
ndoshta vjen nje tjeter qe ze vendin tim,
ndoshta tek ajo dot perjetosh ndjenjen e dashuris,
ajo do ti jetoj endrrat e mia te ardhmeris.

Shpresen e jetes sime ajo dot mbaj ne gji,
une dot mbaj nje emer, ajo dhe nje femi.
Ajo do te fitoje ty por jo dhe lumturi
se zoti nuk te fali qe te jesh per dy.

E nese do jem tretur e sdo jem askund,
loti im i hershem shpirtin do ta tund,
zeri im i dridhur veshin sdo ta ler te qete,
dhe syt do ti verboj fytyra ime e zbehte

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

184 Re: Poezi Dashurie !! prej Sat Jul 12, 2008 7:45 pm

Pse nervozohem kur duhet te jem i qet
Pse shkatrrohem kur duhet fitoj vet
Pse hidherohem kur me duhet gezimi
Pse lodhem kur sme nevoitet dorzimi
Pse ngarkohem kur duhet i lir te jetoj
Pse nuk eci ne qetesi ,por me duhet te vrapoj
Pse rrezoj gjerat me rendesi
Pse skam para kur jeta shet lumturi
Pse duhet tmi marrin parat ,kur une ato i posedoj
Pse digjet mali kur une ne gjueti dua te shkoj
Pse ngordhin kuajt kur me duhet te kaleroj
Pse kerkoj pun kur kam nevoj te pushoj
Pse vetura ska derivat kur kam nevoj udhetoj
Pse ngel pa rrym kur televizjonin shikoj
Pse mbes pa frym kur me zemer kendoj
Pse kur dua te notoj thahet deti
Pse kur hy ne internet ndalet rrjeti
Pse kur ligjeroj sme degjon askush
Pse kur dua te ndegjoj ligjerusit punojn ne fush
Pse shoket kur therras ata vijojn mesim
Pse merzitem une kur tjeret jan ne argetim
Pse duhet te punoj kur une dua te dal
Pse nuk shkruaj por duhet te ndegjoj ndonje fjal
Pse humbi lojen kur une luaj
Pse kepus tojen dhe ate se gjuaj
Pse jeta e re me vjeterson
Pse fronti im mua me dorzon

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

185 Re: Poezi Dashurie !! prej Sat Jul 12, 2008 7:46 pm

Pa ty

Ti ike udhes se pafundme
Ku zverdhin druret gjetherenes
Mbi gjokse pellgjesh tani tundet
I arti medalion i henes.
Lejleket iken.
Fill pas teje
Si stof i keq u zbeh blerimi
Dhe ngjajne toka, pylli, reja,
Me negativin e nje filmi.
Tani ne fusha shkoj menduar
Ku nis te fryje ere e ftohte,
Ku ca mullare te gjysmuar
Duken qe larg si Don Kishote.
C'te bej, po them me vehten time,
Ne kete ore te vone te muzgut,
Ku qerrja baltave ben shkrime.
Te lashta sa te Gjon Buzukut?
Do te shkoj te ulem permbi pellgjet,
Te pi ne gjunje duke rene,
Ne gryke e di qe do te me ngelet
I ftohte medalioni i henes.

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

186 Re: Poezi Dashurie !! prej Sat Jul 12, 2008 7:47 pm

"ME duaj sonte"

Me duaj sonte sa per nje shekull
e te ndjehem njehre ne jeten time njeri m vlere.
Falme gjithcka
madje dhe lotet i dua
qe neser kur te iki
mos te qash per mua ..

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

187 Re: Poezi Dashurie !! prej Sat Jul 12, 2008 7:48 pm

"Dashuria e larget"

Nje buzeqeshje e heshtur
fshihet pas shpirtit tim te vrare,
dy pika loti njomin pa dashur
syte e lodhur nga pritja,
mijra tik-take zemrash rrahin
pas dashurise se larget..

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

188 Re: Poezi Dashurie !! prej Sat Jul 12, 2008 7:49 pm

uk m'i di askush
vargjet qė pėr vehte
pėr vehte shkrova
drita kaq tė zbehta
fytyrėn ndriēojnė

E krejt i vetėm kam provuar
tė triumfoja,tė triumfoja,
pėrmbi vitet e pastina
e qė s'do mė plakin dot.


Nuk i di askush
ato netė brenda meje
ato fjalė qė s'pėrsėritėn
tjetėr herė nė jetė

Nuk i di askush
qytetet ku u fsheha
ika larg nga kureshtarėt
qė i dinin tė vėrtetat e mia
--------------

Nuk e di askush
se nga po kthehem kaq i lodhur
dhe pse kam nevojė
pėr zėra tė njohur

Ky ėshtė njė pyll gjigand me njerėz
flasin me vehte, thonė mė njohin
por gabojnė,
se vetėm emrin, emrin ma dinė

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

189 Re: Poezi Dashurie !! prej Sat Jul 12, 2008 7:49 pm

Dhe vrapova nėpėr natė
Nė qytetin e panjohur ty tė kėrkoja
I humbur mes gėzimit, mallit tė pafund
Me njė adresė nė duar

Dhe yjet pėrgjonin pas mjegullės tė fshehur
Me marramėndje ndjenjash, jetė tė dehur
Nata e ftohtė, sinjalet misterioze
Nėn taka prostitutash, pasione zbulon ti

Pemėt e lagura anės totuarave
...spektatorė tė trishtuar
Heshtur vėshtrojnė skena dashurie
…nė errėsirė e konsumuar

Dhe mė frikėsoi nata e ketij qyteti
Kjo gjysėm jete, jeta e njė planeti
Njė siluetė shfaqet si hije
Shkujdesur jetonte njė ēast dashurie

Atje dy drita krejt pa pritur ndizen
E pamundur, zė i njohur, qeshje e njohur
Ishe ti...

(I thuaj jo, tė paktėn vetėm sonte
...i thuaj jo
Po ti mė bėn tė trembem
Tė ulėrij tė ēmendem
Harroje veten tėnde dhe mos shko
Me tė mos shko

Dhe mjegulla tė lutet: I thuaj jo
Po ti me natėn tretesh
Jehonė e zėrit mbetesh
Rend mbas teje tė t'ndalojė
Do doja tė ishte ėndėrr
Sikur tė ishte ėndėrr
----------------

Atje njė dritė shprese fiket
E pamundur, zė i njohur, qeshje e njohur,
Ishe ti…


I thuaj jo, tė paktėn vetėm sonte
...i thuaj jo
Po ti mė bėn tė trėmbem
Tė ulėrij tė ēmendem
Harroje veten tėnde dhe mos shko
Mos shko
Dhe era ulėret : I thuaj jo
Po ti me natėn tretesh
Jehonė e zėrit mbetesh
Rend mbas teje tė t'ndalojė

Dhe mjegulla tė lutet: I thuaj jo
Por ti me natėn tretesh
Jehonė e zėrit mbetesh
Rend pas teje tė t'ndalojė
I thuaj jo...

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

190 Re: Poezi Dashurie !! prej Sat Jul 12, 2008 7:50 pm

Mos u mundo

Mos u mundo te me therasesh ne emer!

Nese!
Nese me theret e dashur!

Nese!
Nese tije ketu prane,
Do te puthja lehte,
Dhe do te thoja, sa me fat qe jam!

Nese!
Nese do me pyesesh se perse qan?!
Do te t’them nga gezimi,
qe ne kete cast me ty jam.

Nese!
Nese me mua do vish,
te premtoj qe nuk do doje te ikje serish!

Nese!
Nese me thua te dua,
De te pergjerohesha te rrije me mua.

Nese!
Nese ne ender ti me vjen mua,
Te szgjohem nuk dua,
Sepse dua te jem me ty,
Dhe nese ska menyre tjeter, qe te jemi net e dy!

Nese!
Nese ne preherin tend koken mbeshtes,
Me ledhato pak floket, me doren tende te mendafshte.
Dhe faqet prekme lehte,
me lekuren e dores tende te bute,
me ndjesin e dores tende qe reshket aq lehte!

Nese!
Nese ketu sdo jesh, dhe malli per ty me pushton.
Ngrije telefonin dhe numrin tim formo,
Me ler te te degjoj pak zerin tend te embel,
qe kaq shume me mungon.

Nese!
Nese me ikjen tende plogeshtohem!
Mos u merzit shpirt,
kujto puthjen qe me dhe,
mbyll syt, dhe aty mua me gje

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

191 Re: Poezi Dashurie !! prej Sat Jul 12, 2008 7:50 pm

Sa gjatč te kerkova
Zemren time me Vuajtje denova
Sa gjatč te mallkova
Zemren time me Vuajtje shkatrrova
Me kujtohet ajo Ditč
Kurč te shikova ne Sy
Kurč nuk pat asgje tjeter
Vetem Mua dhe Ty
Tash me kujtohen Ditet
Qe i jetova per ty
Tash kur Zemra dhe Shpirti
Ne Njemi copa me jan thy.
A thu a e din sa shum po vuaj?
Nuk dua te ta them
Pse nuk e kuptove ?
Qe je Dhe ishe Jeta jem !
Veten Genjej qe Jeta vazhdon
Por ne Thellsi te Zemres
Kjo Dhimbje po me shkatrron
Vazhdoj ta ngrohi Koken
Te Buzčqeshi dhe ta genjej Boten
Kurse Naten kur Loti me pikon
Bota e rregullt perfundon
Fillon Jeta me dhimbje pa kufi
Ter keto vetem per nje Dashuri…

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

192 Re: Poezi Dashurie !! prej Sat Jul 12, 2008 7:51 pm

Pse me mua

E pyes veten, pse rash ndashni,
nena me tha, more lakmi.
Tash mos qaj bija ime,
tash mos me ri, vetem n'kujtime.
A moj nene shka te bej,
jeta ime perfundoj.
Per nje djal qe e deshta shum,
ma dogji zemren, ma bani shkrum.
Ma thev zemren si nje got,
por shka te bej, e dua kot.
Jeta pa te me digjet flak,
syt e mi po derdhin gjak.
I dashuri im te prita me mall,
und tash po vdes, ma ban hallall.
Pse t'jetoj un, kur sjam me ty,
ma ketheve shpinen, me le n'vetmi.
Sikur femi me le tuj kja,
qysh nuk te erdhi as pak gjyna.
Mi more shpresat e u largove,
dashnin ton ti e lendove.
Ti shkove e me le te vuaj,
pse tu dokt ty kjo zemer e huaj.
As ken tjeter nuk do ta dua,
kujtimet tona un do ti ruaj.
Dije se ne jeten timen zemer,
nuk ka vend per as nje tjeter emer.
Arsyen pse vdeka, krejt le ta din,
ishte arsyja emri yt ??????!!!
Jeto se un kam vdek per ty,
shko dhe mos me lyp me sy.
Dashuroje tjetren e cila te gezon,
se per ne te dy, dashnija perfundon.
Ti mu me lendove, me atė me tradhtove.
Qe un shum te deshta, bama ti hallall,
por pse me tradhtove, ty te koft harram.
Tash po pin raki, por aja ste ndihmon,
se ti i dashuri im, mua smun m'harron.
Smundesh mem harru, se te deshta pa hile,
nuk jam un si ti, me zemer katile.
Kur te bije shi, dije kush po qan,
ishte ajo qika me zemer te vrar.
Ti je fajtor, se ma prishe jeten,
dashte me jetu me nje emer tjeter.
Tash e more vesh se mke humbur mua,
dhe i kerkon fjalet, vetem ty te dua.
Tash ishim se bashku, saba per saba,
vet i kije fajet, se lype mu nda.
Pi kujton ditet kur ishe me mu,
von e more vesh sa me ke lendu.
E lendove dhe veten, se po don mu tu kethy,
por nuk mundem shpirt, se zemren ma ke thy.
Un po martona, por e lumtur sjam,
si te jam e lumtur kur ne mend veq ty te kam.
I dashuri im, ne darsem po te thras,
du mem pa ti, kur zemra me plas.
Ne krahet e tu, un dua me vdek,
amanet po ta la, mos me harro per jete.
Deshira ime ke, qe me ty t'martona,
por nuk mrina i dashur, sun e perjetova!!!
Mas nje kohe te gjat, prap ne u pam,
mu kujtua dita, kur ne te dy u ndam.
Kush ne na ndau, e vravt perendia,
se e vrau nje gje, qe quhet dashurija.
Me jetu pa ty, nuk ishte hiq leht,
se te deshta shum, dhe kja esht e vertet.
Un tash jam martua, por un prap te dua.
Ne zemren time ti ke mbet, dhe aty to te rish,
sa te esht kjo jete.
Me kujtimet e vjetra, un tash po jetoj,
ditet se i kaluam se bashku, un smuj ti harroj.
Koka po me thot, mos qaj e mos vuaj,
se ti ke femi, dhe je tash e huaj.
Por zemra spo me len, ty me te harrua,
se veq ty te deshti, dhe te tha te dua.
Prap erdhi koha, te hecim rrugve tona,
e du nje perqafim, per te fundin ton takim.
Ndashta ma nuk do te shof per jete,
se dita se keshtu qenka fati, te mbes pa ty e shkret!!

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

193 Re: Poezi Dashurie !! prej Sat Jul 12, 2008 7:53 pm

Eja !

Ku jam unč
Dhe ku je ti?
Pse nuk jemi ne te dy?
Pse ti atje
E un tjeterkund
Mos thuaj qe gjdo gje mori fund
Se per mua tash filloj
Ta them te verteten
Per mua nuk esht Lojé
Nuk me degjove asnjeher
Vetem me lendove per gjdo herč
Ke fol
ke fol
e tash hesht
Se smundem te harroj
edhe me desht
Lem te flas
Spakti nje fjalé
Per ty kam Hall
per ty kam Mallč
Ma ndryshove jeten
Me buzeqeshjen tende
Degjohe ket tash me vemendje
Degjoje se shka po te them
Degjoje mirč
Dhe mos u trembč
Un te dua vetem ty
Eja bashkohemi sa me shpejt
Vdes per ty…tash fola drejt !!!

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

194 Re: Poezi Dashurie !! prej Sat Jul 12, 2008 8:03 pm

Ēdo nat un jetoi me plaget e dashuris,
Ēdo dite zgjohem me shprese se do tme duash,
Ēdo fjale qe e them per ty e them nga zemra ,
I ndjej nga thellsia e shpirtit puthjet e tua ,
Dua te di qka ndjen ti per mua?
Kur te shoh zemra me dridhet ,
E lotet ngadale rrjedhin n`faqe ,
me shikon me nje buzqeshje t`reme,
por e di qe per mu po menon ,
por pse me genjen e me thua ste dua ,
ki deshir me u kan me mu po pse spomm thu
po pe lendon veten edhe mu
Sa me mungojne puthjet e tua
sa po kam qef met tperqafu
e met tkallxu qe me gjith zemer TDU.

si nje lule qe lulzon ne ditet e para te pranveres
ashtu lindi dashuria ime per ty
si nje ujvar e madhe qe kurr si nalet uji
ashtu edhe zemraa imee snalet tu menu per ty
sikur shiu qe bjen fuqishem nga qielli
ashtu bjen loti per ty nga faqja e zbeht
sikur nata qe i leshon yjet ne hapsiren e pafundme
aq o e madhe dashuria per ty
sikur era qe fryn e len gjurmet e veta ne tok
ashtu mbeten gjurmet tua ne ttrupin tim
sikur qyteti qe ndron pamjen ne pranver
ashtu ndrova un qe kur u njoha me ty

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

195 Re: Poezi Dashurie !! prej Sat Jul 12, 2008 8:04 pm

Nata Ime Pa Ty .....

Naten ndjej te vij
e befas strukem ngadale
zemra fillon te dridhet
shpirti sec ndjen mall....

iku e nje nate pa ty
pyes e fundit valle ? ...
por prap spergjigjet njeri '
e qaj e qaj ngadale

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

196 Re: Poezi Dashurie !! prej Sat Jul 12, 2008 8:05 pm

mbreme ne enderr sec te pashe
veshur me nje vello te bardhe
e un me nje kostum te zi
dore per dore te dy aq prane

shume njerez kish aty
me vete pyesja kush jan valle ?
dhe perpra nesh nje lemsh i zi
me drite verbuese ne cdo ane

me pas nje ze degjova
sec peshperiste disa fjale
e kur degjova emrin tend
bertita E DUA .. e u cova si i marre

kur pashe veten mbi kervat
otet filluan te ridhnin ngadale
por prap u shtriva e peshperisja
ne enderr me co te lutem sjam gjalle .....

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

197 Re: Poezi Dashurie !! prej Sat Jul 12, 2008 8:10 pm

Vargje lotesh te panumurta,
neper faqet e mia gershetohen!
Vuajtjet dhe stermundimet e shumta,
ne zemren e plagosur me shtohen!

E ndersa neper pluhurin e kujtimeve,
mundohem te shoh te tendin portret.
Mjergulla e dendur e mendimeve,
shikimin e syve ma tret!

Nen heshtjen dhe erresiren e nates,
gjumi dhe qetesia me braktisen!
Per flatra bene rrahjet e zemres,
dhe drejt teje u nisen......

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

198 Re: Poezi Dashurie !! prej Sat Jul 12, 2008 8:10 pm

"Per ty"

Sot u ndjeva perendeshe
ne krahet e tua.
Krejt trupi m'u drodh,
kur buzet m'i puthe me pasion.
Une te them te dua,
s'te dua hic me thua ti.
Po nese per mua s'ndjen dashuri,
c'emer t'u ve emocioneve qe me dhuron?
Valle a do me puthje me kaq pasion?
A do me shihje me ato sy?
Nuk besoj te shtiresh me mua,
une e ndjej qe dhe ti me deshiron,
e ndjej se thelle ne zemer dhe ti me do,
ndonese kurre s'e thua.
me fjale mund te me genjesh,
mund te me thuash s'te dua.
Une e di qe kur mbeshtes koken
ne kraharorin tend,
tik-taket e zemres tende
jane vec per mua.
Une i ndjej duart e tua
tek me perkedhelin lehte,
sikur te donin te me zbulonin
nje sekret.
Une i ndjej buzet
tek me puthin me pasion,
e zjarri i tyre
krejt trupin ma pushton.
Zemer te dua,
si nuk kam dashur njeri,
te me duash dhe ti
per mua do te jete mrekulli.
Po te duash ti
e po te me japesh nje mundesi,
asgje dhe askush nuk me ndan nga ti,
sa te dua une kurre s'ka per te dashur njeri...
mendohu mire pra,
e nese do te jesh i lumtur
ma jep kete mundesi
qe ta mbush jeten tende

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

199 Re: Poezi Dashurie !! prej Sat Jul 12, 2008 8:11 pm

...nqs per mua do te kesh nevoj
gjithmon pran do te qendroj
nqs nje dit do me dashurosh
me von pa mua sdo mundesh te jetosh
dhe cdo enderr do te bej realitet
nese ajo ndjenj do te jet e vertet...

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

200 Re: Poezi Dashurie !! prej Sat Jul 12, 2008 8:12 pm

Ah sikur prane vetes te te kem
floket e gjate e te bute ti ledhatoj
buzet plot dashuri e pasion ti shijoj
me pas ne krahet e mia te shtrengoj
buzen time ne veshin tend te afroj
e me nje peshperitje te embel
te te them O Zemer Te Dashuroj

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

Sponsored content


Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 8 e 11]

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Next

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi