poezi

Forumi Poezive


You are not connected. Please login or register

Poezi Dashurie !!

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Next

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 3 e 11]

51 Re: Poezi Dashurie !! prej Tue Jul 08, 2008 10:11 pm

Perhere ne zemren tende

Nese je duke menduar dhe
nuk ke gjume ne sy
Dil ne dritare dhe meri
henes puthjen qe i dhashe
per ty

Nese hena ka rene ne mendime
thuaj yllit te sjelle
buzeqeshjen time

Nese ylli eshte i merzitur
dhe sheh me vemendje
Atehere me gjen perhere ne zemren
tende

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

52 Re: Poezi Dashurie !! prej Tue Jul 08, 2008 10:11 pm

Dashuria e sinqertė

Tė dashurosh vetėm pėr tė dashuruar ėshtė mėkat
Dashuro vetėm kurrė ndjehesh e dashuruar.

Tė dhurosh puthje ėshtė kėnaqėsi
dhuro vetėm nėse tė dhuron dikush ty.

Tė qash ėshtė dhimbje dashurije
qaj vetėm nėse dikush loton edhe pėr ty.

Tė hapėsh derėn e zemrės ėshtė bukuri
hape vetėm nėse edhe ai e hap pėr ty.

Tė simpatizosh dikė ėshtė pasuri
simpatizo vetėm nėse tė simpatizon edhe ai ty.

Tė ėndrosh pėr dikė ėshtė fantazi
fantazo vetėm nėse edhe ai tė imagjinon ty.

Tė zhytėsh nė mendime ėshtė qetėsi
mendo nėse edhe ai mendon pėr ty.

Tė verbohesh nė sy ėshtė dhimbje !!

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

53 Re: Poezi Dashurie !! prej Tue Jul 08, 2008 10:11 pm

DIKUSH ME THA SE KISHE ARDHUR
S'ME ZURI GJUMI DERI VONE
E HESHTUR SA ME MALL E PRITA
NJE GJYSEM ZILEJE NE TELEFON

TI NUK ME ZGJOVE,SE E DIJE
QE SKISHA FJETUR DERI VONE
NJE TRENDAFIL ME KISHE LENE
TE KUQ,TE BUKUR MBI TELEFON

SOT TRENDAFILI ESHTE THARE
POR UNE ME MALL E RUAJ ENDE
AI MBAN BRENDA MIJERA FJALE
QE TI TE MOS ME ZGJOJE,S'MI THE

DIKUSH ME THA SE KISHE ARDHUR
E UNE ME ANKTH STE PRITA ME
E NDJEVA SE NE MENGJEZ
DO TE TE KISHA PRANE
DO ME ZGJONTE I NJEJTI ZE

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

54 Re: Poezi Dashurie !! prej Tue Jul 08, 2008 10:11 pm

nese nje dite ti do te jesh duke qare
me thirr mua qe te jem me ty
un nuk te premtoj te te bej te qeshesh
por ne mund te qajm te dy!

nese nje dite ti deshiron te shkosh larg
e une mos te te kem ne sy...
mos ngurro te me therrasesh
un nuk premtoj te te ndal
por mund te vij me ty!

nese nje dite ti nuk deshiron te degjosh askend...
me thirr!
un te premtoj te jem me ty
pa asnje fjale,njesoj sikur te ishe vetem,e jo te dy

por,nese nje dite me therret
dhe nga une nuk merr pergjigje,
eja ti shpejt t'me shohesh ne sy
ndoshta une kam nevoje per ty!

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

55 Re: Poezi Dashurie !! prej Tue Jul 08, 2008 10:12 pm

Nuk po te shkruaj per te te thene se te dua shume,jo as per te t'thene
se per ty po derdh lot ne keto momente , ajo qe sot me shtyn te
shkruaj eshte malli qe kam per ty ,vertet ne keto momente po ndjej
mall , edhe perse nuk kam ndjenje dashurie...!!! mallin e
respektoj, respekti per ty eshte e vetmja qe me ka mbetur brenda
meje dhe nuk po dua ta zhduk, dhe malli ne keto momente nuk po me
ler vertet te qete, sot me erdhen ne mendje kujtimet dhe endrrat qe
thelle i kam varrosur ne shpirt, ato miliona endrrat qe vertete kane
kohe qe kane filluar te treten , por sot vetem malli po me shtyn te
t'shkruaj me ben qe te bashkoj edhe nje here si nje mikeshe te vjeter qe
kurre nuk arrita t'ia hap vertet zemren ,
e vetmja ndjenje qe vertet per ty nuk e kam shuar eshte respekti, po
sot... kjo ndjenja po me con ne mallin qe kam per ty , malli qe kam
per ty t'pare dhe te t'shtrengoj nje here fort pas vetes ,dhe te
ulem me ty ne nje tavoline kafeneje si nuk do kur dhe te bej
muhabet per kohen kur nuk kemi folur ne telefon...?, dhe per te kaluar
disa caste te bukura bashke thjeshte si Miqte te vjeter,
Dhe ndersa u ktheva me fytyre nga muri me dolen dy pika loti nga syt
e mi, nuk e kuptova perse po qaja po vetem kur lotet me pikuan ne
kafe kuptova se ishin duke bere rrugen e tyre qe kishim kohe pa e
bere , vetem ajo ndjenje e mallit me beri te shpalos edhe nje here
tere kohen , eja dhe me perqafo te te jap lumturi o zemer,
do ishim nje trup qe rrezohej nga djelli e ndricohej nga hena,
shikoheshim por nuk shiheshim ,verbimi bie si nje hije e zeze - trishtim,
zemra ndjen puthjen e zjarrte qe valonte ne endrren e
Majit, ajo enderr me beri qe te jetoj me ty aty ku askush nuk
dinte ku jemi do ta ndjenja kraharorin tend , aty kur mund te
shikosha jeten ne syt e tu ,perse shkove me enderren , mbeta ne
kujtimin zemra me thote "SE TE DUA" - duhet dikur ta kuptojne se
kemi lindur per njeri-tjetrin kujtoj zerin tend andjej ate ngrohtesi
nuk e di a te pelqen per inteligjentin qe une mendoj apo jo .
sikur te ndodhte pikerisht keshtu ,as e para dhe as e fundit............

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

56 Re: Poezi Dashurie !! prej Tue Jul 08, 2008 10:13 pm

Pčr ty...


Mčngjeset e hershme mč gjejnč zgjuar
unč lutem,sa shumč qč lutem pčr ty
netet mč kalojnč nč kujtesč mbuluar
nganjiherč dhe loti ma djeg tč bukurin sy.

Pres me shpresč e me njč dčshirč
pčr ty nji ditč nuse tč jem...
si virus nč shpirt mč ke hyrč
gjithmonč ditč e natč pranč vetes tč tč kem.

Detet e oqeanet e gjithč botčs
mallin qč kam pčr ty se thellojnč dot
i lutem Qiellit dhe Tokčs
bashk me ty nč kčtč dhe tjetrčn botč...

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

57 Re: Poezi Dashurie !! prej Tue Jul 08, 2008 10:13 pm

Mos me pengo te lutem
shko ku ke deshir
Qe mu me mashtrove
Ndoshta gjen me mirė...
Ndoshta do tė mendosh
pėr castet qe i kaluam
ndoashta s'tė intereson
se dashuria jonė ka mbaruar...
Tani me mes nesh
vetėm kujtimet kan mbet
lumturia jonė e bukur
ėshtė tretur pėr jetė

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

58 Re: Poezi Dashurie !! prej Tue Jul 08, 2008 10:14 pm

Nuk e dija se ishe njė genjeshtare
mashtruese e dashurisė
isha mberthyer pas teje aq shumė
nuk e gjeja veten isha i dehur pa alkohol
nuk e dija se ndaje shtratin me tjetėr kend
perfitoje,duke me mashtruar,isha e lodhur dje
isha verbuar aq shumė pas teje
vuajtja ishte pjesė e ditės sime,nata ishte ferr
mė thonin se je i mashtruar,ajo ėshtė njė genjeshare perfekte
nuk u besoja syve te mi
deri atė ditė kur dėgjova me veshet e mi
kur atė ditė isha infektuar nga sifilisi
ajo ditė ishte dita e liris se pėrfituar
Ti mbete po ajo,edhe pse sme lije te qete
Ti ishe njė genjeshtare perfekte,
Po sot nuk di se ku je ,a kuj mbyllur sytė ia ke
mjerė ai,me le tė qet,telefonin tim tlutem e harro
me le tė qete,ka koh ēdo gjė mes nesh ka mbaruar
endrrat pėr ty janė shuar,perqafoj dhe tjetėr me shpirt dashuroj,madhuron dhe e adhuroj,ciao pergjithmone
Ti ishe njė genjeshtare e pėrkryer,edhe kjo ėshtė semundje..

Me le tė qete,jeta ece nuk mund te mbes rob i yti perjete ...

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

59 Re: Poezi Dashurie !! prej Tue Jul 08, 2008 10:14 pm

Nese prej meje mendja s'te hiqet,
Nese per mua zemra te digjet,
Ateher afrohu dhe me pritpak mua,
Se do te vij ngadal qe te them TE DUA.....Te puth buzen qe te flejsh embel,
Te puth syrin qe te shofish enderr,
Te puth faqen qe te ndjehesh mir,
Me 1000 puthje te them naten e mir....


Nje dit zoti po mendonte,
diqka zemrés time ti dhuronte..
te gjith engjujt rreth vetes mblodhi
dhe per zemren time vetem ty te zgjodhi

Njeriu pa dashuri si nena pa femije
Buza e pa puthur si lulja e keputur
Zemra ne vetmi si bora u shkri.......


Sikur nje pik shi te perfaqesonte dashurin time ndaj teje...
dhe sikur ti te me pyesje se sa shum te dua?!...
Me beso se vetem shi do te binte...

Ah e din cfar dua??- - - ---------- ty!!
ku???-------------------------pran meje....!!
pse???----------sepse te dua!!!!!

hapi krahet larte ne qiell,
ti per mua je djell,
por e lumtur prap nuk jam,
se TY afer nuk te kam!!

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

60 Re: Poezi Dashurie !! prej Tue Jul 08, 2008 10:15 pm

Ti fali syt, nese ti i shikon!
Ti fali duart,nese ti i shterngon!
Ta fali shpirtin,nese i me perqafon!
Ta fali zemren,nese ti me don!!

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

61 Re: Poezi Dashurie !! prej Tue Jul 08, 2008 10:26 pm

Njė ditė Zoti po mendonte,
dicka zemrės time ti dhuronte..
te gjith engjejt rreth vetės mblodhi
dhe pėr zemrėn time vetėm ty tė zgjodhi.

Ti fal syte nėse ti i shikon!
Ti fal duart, nėse ti i shtėrngon!
Ta fal shpirtin, nėse ti mė pėrqafon!
Ta fal zemrėn, nėse ti mė mendon!


Ne mes te nates po kerkoj drite..?
Ne mes te bores po kerkoj ngrohtesi..?
Ne mes te dimrit po kerkoj veren..?
Ne mes te zemres tende s’mund ta gjej veten..?Pash nje lule dhe mendova: erdhi pranvera…
Pash shiun dhe mendova: Dikush atje lart po qan…
Pash trishtimin ne syte e nje femije dhe mendova: Ndoshta ka nevoje per ngrohtesi…
Dhe me vone te pash ty dhe ne fund e kuptova se kam akoma nje arsye per te jetuarLumturine kerkova por une nuk e gjeta,
Dashurine per ty e ruajta ne fshehtesi,
Por i kam treguar dikujt dhe ti mire e di,
Sa here ti me vjen prane meje,
Une bie ne mendime sepse
je qetesia,embelsia e zemres time

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

62 Re: Poezi Dashurie !! prej Wed Jul 09, 2008 12:25 pm

Ne thellsine e zemer time
eshte vendos nje emer
pergjithmone kete emer
do ta mbaj ne zemer
noqen time

Ishim ulur te dy bashke?? aty prane kaloi nje mize..
une po haja buk me gjalp ti po haje buk me gjizz
une e hengra gjalpin ti e hengre gjizen
dhe te dy sebashku ne e vrame mizen

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

63 Re: Poezi Dashurie !! prej Wed Jul 09, 2008 12:28 pm

Ne dhomen time e shtrir qendroj menoj per
ty edhe kete leter po e shkroj.
Eshte nat
e bukur hana me yje qielli e stolis,e une
e veshtroj hanen me shum kujdes edhe aty
e shoh hijen tende e cila me tregon,se ti je
duke ardh edhe dy fjal qe dalin nga thellsia
e zemer vuajtje tona ju erdh fundi po vjen dita qe
bashk te jemi e un e buzeqeshur kamete prit
se njat kam prit dhe jam merzit....


shum diqka jam permallu,
Ah bre zemeri miss You,
E kisha hup lapsin se maj ne dore,
per me n'dejt me ty ni Ore.....


Jetoj dhe vuaj ne nje qytet te huaj
Pa dashuri une po vdes
por ne boten tjeter do te pers
Tani ne perfundim cili je ti fatio im
mbaje kit si kujtim shum me
mungon po ku je o shpirti im
se pa ty skam sherim...

Larg kemi qelluar
shum shum kilometra
por shpresoj qe zemrat tona
sjan as me milometra...

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

64 Re: Poezi Dashurie !! prej Wed Jul 09, 2008 12:29 pm

Me fal nje buzqeshje zemren mos ma lendo,
me thuaj dhe njeher te dua dhe fort me perqafo,
Z'dua ta di se cili je,kjo zemerper ty rreh,
ky sy per ty qan,sepse duate kem prane,
Nese nje dite do te behem hi,
Ta dish se jam djegur per ty...


Mos e zemero buzen
Qe vec ty te qeshi
Mos e mundo zemren
Qe vec qe vec t te deshi
Mos e mbush me lot
Syrin tim te zi
Mos e braktis ti
kete DASHURI..


Ku je e ku te kam
Kur te duhem ku jam?
Ti je ne shpirtin tim
Ne zemer time
Aty ku askush gjer sot ska mund te hyj.......

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

65 Re: Poezi Dashurie !! prej Wed Jul 09, 2008 12:30 pm

ēka don me than
ēka don me te shkru
ēka don me teper
se fjalen te DUA

Ti je buza qe deshiroj ta shijoj,
Ti je jeta qe deshiroj ta jetoj,
Ti je shikimi qe me mungon,
Ti je ai qe e dashuroj.
per E.............Dashuria eshte sekret
per djalin qe te do vertet
se po e mori vesht pallati
Dashuria aq e pati!!! bravo

Hapi syt e mos i mbyll,
une jam hene ti je yll,
kur ti qesh une jam lot,
ste nderroj me asgje ne bote!!!

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

66 Re: Poezi Dashurie !! prej Wed Jul 09, 2008 12:33 pm

ENDE E NDJEJ PRANIN TENDE

Ndjehem quditshem...
Me duket se qdo dite te jetes sime e kam kaluar me ty.
Kam ndjenjen se te kam prane,kam ndjenjen se ti ende po me mbron pertej asaj
largesie te pafund.
Une ende po jetoj me ty,por nuk e di a po jeton edhe ti me mua....
As drita e diellit nuk mi ka verbuar syte sa mi ka verbuar shkelqimi i syve
te tu.
Ah!!!!
Sa me mungon ai shkelqim.
Me mungon aq sa me mungon ti.
Nese dashuria eshte kaq e qmueshme pse Zoti e nderpreu ate.
Me mungon zeri yt engjellor
Kam shum nostalgji per aromen e lekures tande,me shume se qdo gje me mungon
ajo
Sot ndihem quditshem,sepse kam gabuar shume here me ty.
Te kam bere te ndihesh keq,e per qudi asnjehere nuk jam penduar me shume se
sot,dhe sot me shume se kurre po ndjej nostalgji per Ty......
Te humba per gjithmone por ende e ndjej pranin tende tek une.

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

67 Re: Poezi Dashurie !! prej Wed Jul 09, 2008 12:34 pm

Te Dua
Te dua sa ēmenduria!
Te dua me shume se gjithesia!
Te dua te me besosh!
Te dua qe te me dashurosh!
Te dua nen henen me vezullime!
Te dua nen dritat me shkelqime!
Te dua me ndjenjen me te madhe!
Te dua edhe me merzi apo halle!
Te dua sa kurre s'ta them dot!
Te dua me shume se ēdo gje ne bote!
Te dua me ēdo dashuri!
Te dua vetem ty Te dua, te dua kaq shume!
Te dua pafundesisht si nje rryme

sepse vetem me ty ne kete JET ........ une mund te jetoj!
Te dua dhe per ty Enderroj!
Te dua, por edhe te adhuroj!
Te dua sepse me do edhe ti!
Te dua o e vetmja imja dashuri

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

68 Re: Poezi Dashurie !! prej Wed Jul 09, 2008 12:36 pm

-Vetem ti-

Smundem te mendoj
diqka me te mir ne jet,
se te dashuroj,te kam afer te ledhatoj,
ti ndjej puthjet tua,ta ndjej ngrohtesin tende,
Smundem te mendoj diqka me te mir ne jet,
qe ti te jesh i imi dit dhe net per mira vjet, per gjithmon,
Smundem te mendoj diqka me te mir ne jet
qe te vdes per ty i dashur,
Sepse jeta ime pa ty nuk ka kuptim,
me mungon shum,ani kisha deshir qe te jem pran teje...

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

69 Re: Poezi Dashurie !! prej Wed Jul 09, 2008 12:36 pm

DIGJEM PER TY!

Me fal nje buzqeshje zemren mos ma lendo,
me thuaj dhe njeher te dua dhe fort me perqafo,
Z'dua ta di se cili je ,kjo zemer per ty po rreh,
ky sy per ty po qan,sepse dua te te kem prane,
Nese nje dite do behem hi,
ta dish se jam gjegur per ty.....DASHURIA JONE

Lulja cel----------------thahet,
uji gurgullon-----------ftohet,
eklispsi-----------------mbaron,
DASHURIA JONE LINDI DHE DO TE NGELET PERGJITHMONE

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

70 Re: Poezi Dashurie !! prej Wed Jul 09, 2008 12:37 pm

Vetėm ti

Mos harro se vetėm ty tė deshta nė kėtė bot
Mos harro se pėr ty mbremė su ndalėn lot
Mos harro se pa ty gjdo gjė ėshtė e kot
Mos harro se tė dua ma shumė se dje,sot.

Mos kujto edhe kur tė thojnė se nuk jamė gjall
Mos harro se as guri s’kishte plasė mė parė,
Mė thuaj njė her se kot nuk ishte krejt ky vajtim
Mos harro se ti je I vetmi lumturi nė shpirtin timė…

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

71 Re: Poezi Dashurie !! prej Wed Jul 09, 2008 12:38 pm

Demiri Nexhin e donte shume,
Por u martuan pa bere zhurme
Shpejt celebrimin, nje tufe me lule
Dhe muaj mjalti bene ne hyrje.

Ditet kaluan, kaluan muaj,
Lezeti doli si burr'e grua.
Ne vend te seksit, te dy cdo nate,
Mendjen e vrisnin: S'dalin parate.

Pa, c'pa Demiri, filloi t'levize.
Hyri ne borxh, bleu nje vize.
Gjeti nje shok qe kish taksi:
Nexhi, po nisem per ne Greqi!

Gruaja qau, u merzit shume.
Pest e tre here tha: Qyqja une!
Por c'halle kishin, e dinte mire,
Ndaj 'rrugtembare' tha pa deshire.

Shpirt, shtoi pastaj, te me premtosh,
Neper Greqi, ngado te shkosh,
Dua te mbetesh Demiri vjeter.
Mos me tradhto me asnje tjeter!

Kurre, e dashur! Mos u merrzit!
Ta garantoj me qintperqint.
Po edhe koha s'me premton fare.
Vizen e kam vec nje vjecare.

Dhe une, ketu, ty do te pres.
S'shkoj me kend tjeter, ta di se vdes
S'me hyn ne sy as me i miri.
Ia tregoj vendin cdo lloj qafiri.

E dhane premtimin, pastaj u puthen,
U nis Demiri, e mori rrugen.
Ne Greqi mbrriti qe ate nate,
Tek ca te aferm ne Kallamate.

Mire s'i erdhi, por nuk e zgjati
Ishte Demir, u be Dhimitraqi.
Pak kohe me vone, per pak lefta,
Ne nje kuzhine gjeti dhulja.

Dhulepste shume, gjer ne te gdhire.
Kur kish pushim, rrinte vec shtrire.
Gje tjeter s'dinte pune e shtepi,
Rrallepermall nje gote raki.

Siga - siga, afroi viti.
Nje dite erdhen ca shoke sto spiti.
Eja me ne, Demir, bre burre!
Shkoi nje vit, ti ske dale kurre.

Rezistoi pak, por s'kish c'te bente,
I kishte shoke, ia mbushen mendjen.
Dolen sebashku, te gjithe parea.
E moren rrugen nga kafeneja...

Goxha megallo ishte taverna.
Te ngrena, te pira, kishte dhe femra.
Vera Demirit faqet ia skuqi
E shpirtin peshe ia coi buzuqi.

Mesin e nates kur e lane pas,
Nj'alamet femer erdhi u qas.
Dukej se largu qe ishte zuske.
Nje shok ne vesh: E njoh,eshte ruske.

Po te pelqen, mundet t'i thuash.
Jepi leftane, beji cte duash.
Ai nuk priti dy here ti thone.
E mori rusken, zuri nje dhome.

Drejt tek krevati shkuan pa fjale
Edhe u zhveshen ngadale - ngadale.
Perpjete Demirit i hidhej zemra.
Kishte nje vit, s'dinte c'ish femra.

U shtri ajo, ai po siper.
Po ate cast iu erren syte.
Porsi rrufe kur kthjellt eshte qielli,
Perpara syve i doli Nexhi.

Ne krevat ishte, rrobat sa i hoqi.
Me sa ze kishte, bertiti: Oqi!
Ruskes i tha tek vishte breket:
Perimeni ligo: S'kam c'i bej gjinekes!

C'ta zgjat me shume, kaq historia.
Nje jave me vone, stin Allvania.
Xhepin me pare, nje thes me placka.
Gruaja priste, kish dale perjashta.

Psi u puthen, u pane, u cmallen,
Pa qejf Demiri, e mori fjalen.
Fill e per pe, ndonse i lodhur,
Tregoi me rusken c'i kishte ndodhur.

Qyqja, Demir! I zi, c'me thua!
Te paska ngjare njesoj si mua!
Po, shyqyr Zotit, ke qene me fat!
Munde te ikje, se ishe lart.

Dhe mua m'erdhen prape mente ne koke.
Desha te ikja, po isha poshte!

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

72 Re: Poezi Dashurie !! prej Wed Jul 09, 2008 12:38 pm

Nuk prisja te gaboje aq shum por prap ti gabove
dhe premtimet e dhena shum shpejt i harrove,
shum shpejt mi ktheve krahet per mua nuk mendove
ne nje rrug ishim ti nuk me fole,sikur sme pe bere
dhe rrugen me shoqet vazhdove,sikur nje fjale te vetme sdalove,te me thoje te pakten qe me nuk te dua por ti vetem hesht
dhe kete se thua,dhe une me pak shpres vazhdoj te ec
nen veprimet e tua,ndoshta do vij nje dite do me thuash prap te dua
kaluan ditet dhe shpresa po tretet dhe une si dikur i vetem
po mbetem, ndaj ju lutem o njerez ne kete bote,mos ecni me pa drejtesi se shum te tjere do digjen ne vetmi, tani une me vone ndoshta

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

73 Re: Poezi Dashurie !! prej Wed Jul 09, 2008 12:40 pm

Ne nje lule kam marr er ajo lule
Me ka therr me zemer se te
Kam shkrua une ty per
gjithmon te dua

Fotografin tende ne mendje e kam
Kur e kujtoj filloj te qaj
Te qaj se shum larg ke
Qelluar por te betohem
E dashur se kurr per
Jete skam me te harruar

Ēka don me te then
ēka don me te shkru
ēka don me teper
se fjalen te DUA.

Larg kemi qelluar
shume shume kilometra
por shpresoj qe zemrat tona
sjan as me milometra.

Te dua te dua
nese nuk beson
pyete zemren time
ajo te tregon.

Jetėn pėr ty do ta jap, vetėm ty tė dashuroj.!!
Zemrėn time do ta jap,dhe askush nuk mund tė mė ndalė..
PSE-Pse ēdo nate une tė kujtoj..?
Pse ēdo nate une tė ėndroj..?
Pse ēdo nate une mendoj
Pse ēdo nate une qaj pėr ty
Beyaz gül pėr nat e pėrmendi.
Ēka me i be kesaj zemrės se shkretė,
Kur shoh dikend nė rruges, mendoj sikur te ishe ti

pres diten kur do vish
pres diten kur te takoj
pres diten kur te shoh
syri im im te te shohe
veshi im zerin tend te degjoj
qe edhe bilbilat e kane zili
pres ēastin kur ti te thuash
se shume me do
pres ēastin kur zemrat tona ti lidhim perjetesisht
dhe te jemi si dy zogj qe fluturojne se bashku
sepse kane gjetur lumturine e kerkuar
dhe Zoti te na bekoje dhe Atij friken tja kemi
se gjithmone duhet jetuar me rregullat qe ai ka vendosur...
eh ajo dita.... kur do jete ajo dita.... se shume e gjate po me duket...
ate dite kur te degjoj shprehjen TE DUA do kuptoj se vertet
jam me i lumturi i botes...
por jo ndoshta ajo dite sdo vije kurre
ndoshta eshte edhe neser
por dije se une ate dite pres
qe ti te me dhurosh lumturine qe mua me mungon....

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

74 Re: Poezi Dashurie !! prej Wed Jul 09, 2008 12:41 pm

Vetem per ty do te shkruaj

-Dora ime sdo te ndalet
vetem per ty do te shkruaj
nje dite te vone do ta kuptosh
se per ty me zemer vuaj
Mergimtare je ne kete bote
shum larg je pa mua
syte per ty me pikojne lot
mos harro kudo qe je "Te Dua"
Te lutem kur te lexosh keto fjale
kupto se ketu eshte nje gje e vertete
kupto se per ty vuan shum nje djale
qe jeton i vetem pa dashuri ne jete
Shum larg te kam me kilometra,
Por ne zemer as me milimetra,
Asgje nuk dua prej teje,
Vetem te kem afer shum afer meje
Deshiroj te shof me sy
te mos digjem mall per ty
sikur te isha rreze hane
do te hy ne dhomen tende,
vetem ta dish se sa te DUA
sdo te jetojsh as 1 orė pa mua!
Dashuri e vertete ishe ti per mua
por asnjehere ne jete e shijuar
edhe pse kurr nuk te takova
ta dish se me zemer te kam dashurua …
Deri kur per ty do te mendoj
deri kur shpirti ty do te kujtoj
deri kur une i mjeri te duroj
deri ne fund te jetes zemra
ty do te dashuroj…
Mos e kupto kete si nje fjale te thjeshte
mos e kupto kete sikur tjeret thone
se kur te njoha menjehere te kam deshte
dhe do te vazhdoj te dua pergjithmone!!!

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

75 Re: Poezi Dashurie !! prej Wed Jul 09, 2008 12:41 pm

Fati zi

Pėr njėri-tjetrin tė prerė,
O zot ishim bėrė,
Si s'u takuam njėherė,
Njė jetė tė tėrė


Fatkatran tė dy qėlluam,
Kupė e pėrmbysur,
Pse, o,zot, pse u takuam,
Tani nė tė ngrysur!?...

*******************************************************

» "Plage dashurie"


Gjendesh diku larg,
qe as vete s'mund ta paramndoj,
se kur do te kthehesh
fati do ta percaktoj.

Si mund te jetosh pa mua
kur te mundon vetmia
njeriu me gjysem shprese
kur i mungon dashuria.

Ndoshta ke gjetur dike
per ty te mposhtur vetmine
per te luftuar jeten
te kujtosh dashurine.

Te frenosh shpresen
e nje te riu ne lulezim
Zoti do te dhuroj
me te madhin denim

Ndoshta do te kthehesh
po ku ta di i shkreti
edhe nese vdes
nuk behet kijameti

Te gjitha qe i permenda
s'jan aq me rendesi
por desha ta sheroj
plagen per dashuri

****************************************************

TI ME THE HARROJ SYTE E MI
SE NUK KANE ME PAMJE NJERZORE,
TI ME THE HARROJ SYTE E MI SE ME TRISHTOJNE.
E UNE NUK DUA TI HARROJ;
I KAM DASHUR SYTE E TU EDHE PSE NUK
KAN PAS KURR SHIKIM NJERZOR.

VETEM SYTE E TU SONTE DUA TI
PUTH,E TI KTHEJ VITET PAS,VITET
QE TI KAM KUSHTUAR TY.

I DUA SYTE E TU DHE NUK TRISHTOHEM
TI SHIKOJ SIQ ME THUA TI,AS TASH E AS KURR,
SE E NJOH ATE SHIKIM.....
MOS ME THUAJ TI HARROJ....

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

Sponsored content


Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 3 e 11]

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Next

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi