poezi

Forumi Poezive


You are not connected. Please login or register

Poezi Dashurie !!

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 11 e 11]

251 Re: Poezi Dashurie !! prej Sun Jul 20, 2008 7:47 pm

AĒ FRIGACAK JE TREGU

Shum kam mesu
E shum jom provu
Realitetin kom kuptu
Qe aspak s'te du

Femer jom e jo mashkull
Jam zemer akulle
Ate qe dua ta them ne sy
S'jam e lindur per ty

Pendimi egziston
Qe te njoha ty
Ti asnje her s'guxove
Mem shiku ne sy

Mir fundin kam perfundu
Ishalla s'te shohe kurr
Sme merr malli per ty
Une s'jam per aventur!!!

Allah rahmet eylesin sevgili,
Gömdüm seni kalbime,
Kıyamette dahi, dirilme olur mu?..
Böyle güzelsin,
İēimde ki aşkı kirletme, olur mu?..

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

252 Re: Poezi Dashurie !! prej Sun Jul 20, 2008 7:48 pm

E dashur

Diten e paré kur te pashé hyre ne zemren time u bére pjesé e saj,gjak i saj.Thoné dashurité né shikim té paré nuk ekzistojné.Uné mendoj ndryshe,vetém dashuria né shikim té paré éshté ajo e vérteta.Pse?Ende pa té njohur,ende pa e ditur as emrin,as moshén,as sjelljén lindi dashuria.A ka mé madhéshtore se kjo!!

Dashurité né shikim té paré jané dasuri té médha.Ato jané dashuri té stilit té Romeut e té Zhuljetés,té Beatriqes sé Dantes,té Evgjenies sé Cajupit.

Njohja jote ka ndryshuar jetén time.Tash jam krejt njé njeri tjetér.Théné njé i dashuruar deri né fyt.Ska dité ska qaste té mos mendoj pér ty!Kudo qé shkoj kudo qé jam te ti mendjen e kam.

Me ty mé zé gjumi,me ty zgjohem nga gjumi,pse a mos ka qaste qé nuk mendoj pér ty?!Ti mé vjen e bukur,e hijéshme,e gézuar,thuajse bota éshté e ndértuar vetém pér ty!!

Sa e dua zérin ténd.Sa t'i dua flokét e tua.Sa e dua ecjén ténde.E dashura ime.Tani kur po té shkruaj ka kohé qe ka kaluar e Rrymé nuk ka.Né dritén e zbehté té qiririt ti shkruaj kéta pak rreshta.Dhe asnjéher si sonte nuk e kam ndier mungesén ténde.Sa kamé nevojé qé té kem prané.Té ti shkapérderdhi flokét e tua té buta si bari i njomé.!!Sa kamé nevoj té pérqafoj té té shtréngoj fort né gji!Pse mé mungon kaq shumé sonte.!!

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

253 Re: Poezi Dashurie !! prej Sun Jul 20, 2008 7:50 pm

Te theras

Derisa lozi me lodrat e mija
te kerkoj ti ,te me bashkangjitesh
Me mungon ,dhe te theras
babacem pse ke humbur ku je tash?`.

Shikoj fotot me ty ku jam
lotet me rrjedhin pa nda
Me duart e mija te vogla
i fshije lotet qe kam qare.

Premtimin ku e le qe me dhe
se kur nuk dote me lesh,
Ku e le betimin mbi zot
apo aq leht e pate ti harosh.

Pyes qdo dite mamin kur dote vish
pergjegjen qe mare ,eshte e hidhur
Na le dhe ike ,e skthehesh dote me
sepse dashurija ndaj nesh paska qen e kote.

Me genjeshtra vrave zemren time te vogel
mashtrove shpirtin time te njom
Mora nje flete aty te shkruaj
fjalen ti qe me ke mesuar.

Duke te pritur ty me gezim
qdo gje u shendrua ne hidhrim
Qdo gjeje ti i kishe dhen perfundim
s mendove per mua nje jetim.

Se paku mua te me kishe menduar
fjalen ju dua te dyjave e ke haruar
Hyre ne jeten tone ,hiq pa menduar
dashurin ma more, me le te lenduar.

Edhe une jam nje krijes e perendis
a nuk pate aspak meshir?
A mendove qe une jam nje femije?
te theras qdo dite me emer Ilir.

Nese ndonje here e lexon kete poezi
dije se ke thye ni zemer ,ti ke helmue nje shpirt.
Sepse ende vet sdij te shkruaj me shkronja
po kto fjal nga zemra ime i nxora.

Te theras e zgjuar,te theras ne gjume
me krah hapur te prita, dhe shpresova shume
Po ti ike dhe nuk le gjurme
ne mesangjerin qe e hapi une te shkruj.

Pergjegje zemer nga ti ska
ashtu me mesove ti kete fjale.
Q do njeri qe shof me pamje tande
te paramendoj ty dhe te theras.

E diktova nga goja ime
e shkruar me forcen e gishtrinjve
Te dashures gjyshes sime
i faliminderit per kto shenime.

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

254 Re: Poezi Dashurie !! prej Sun Jul 20, 2008 7:52 pm

Bredhje.....

Bredha atje ku edhe gėzimi hesht
Nėn flakėn e shpirtit tim tė shqetėsuar..
Vajta si bredhėse ndėr kohė tė kota...
Humba kohėn duke shpresuar....!
Vajta nė mes heshtjeve tė thella
E tė puhive tė ngrira....
O fryt i mbrėmjeve tė mia tė pa gjumė...!
Vajta atje ku errėsira e ftohtė,e heshtur qiellin mbulon....!
Vajta nė mendime tė zjarrta
Kėrkova dėshirėn e flakėt ....
Vajta e bredha,po ku nuk shkova...?!
Braktisa gėzimin,kėngėn harrova...
Vajta nė iluzione,fytyrėn tėnde e pashė
S'tė arrita por edhe nė ėndėrr tė humba e nė kujtime rashė....
Vajta e humba, nė mjegull
Bredha nė paraftyrime e u treta nė errėsirė ty duke mos tė gjetur.....!

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

255 Re: Poezi Dashurie !! prej Sun Jul 20, 2008 7:53 pm

SHIKOJ.....Rri e mbyllur nė dhomė
e me mendje tek ti ......
Vetėm pėr ty mendoj
e pran teje nuk qėndroj .....
Dielli rrezet si ndal dot
zemra e thyer vetėm vajton.....
Bilbili nė deg po i ndihmon
e qė tė dyja hallet njėra-tjetrės ia qajnė.....
Rri nė dritare e shikoj tė bukurėn hėnė
shpesh herė them se ty tė pėrngjan.....
Tingujt e muzikės zemrėn ma qetėsojnė
Eshtė harruar kėnga qė dikur e kėndova.....
Eshtė harruar poezia qė dikur e shkrova.....
Por deri sa edhe unė tė vdes e tė vij afėr teje
Nuk do tė harrohet "DASHURIA" qė ty ta dhurova

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

256 Re: Poezi Dashurie !! prej Sun Jul 20, 2008 7:54 pm

Me mua dhe qielli qan
Me mua dhe qielli qan.
Bije shiu hiq pa ndal
Edhe qielli eshte duke Qarre.
Ohh Perendi a sheh qka ndodh?

Me mua dhe qielli vajton.
Loti lotin spo e pret
Se ky shpirt prap mu djeg Flak
Ohh Perendi a sheh qka ndodh?

Me mua edhe dielli nuk rrezon.
Zemren ma theu cope,cop
Iku dhe se kthehet dote Tradhtari.
Ohh Perendi a sheh qka ndodh?

Me mua dhe yjet nuk vizullojn.
Syte e mije jan verbu
Si nuk kuptova qe ishe Mashtrus.
Ohh Perendi a sheh se qka ndodh?

Me mua as hena nuk ndriqon.
E tradhtuar e mashtruar
E vrare nga dashurija e plaguar.
Ohh Perendi te lutem une ti Shiko

se q'po ndodh me ne dy.
Jeta me eshte gerdite
Si te besoj une me ndonje Njeri
.Zoti madh te denoft ty Se ki
shembe nje jete tiiii

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

257 Re: Poezi Dashurie !! prej Sun Jul 20, 2008 7:55 pm

Me Vrave pas Shpine


Ri e zgjuar nė kėtė natė
Deri sa tė tjerėt flejn nė shtrat,
Unė qaj dhe mendoj nė
dashuri qė mė tradhtoj


Tė kėrkoj qdo kund
Telefonin e ki tė mbyllur,
Pyes njerzit a tė kan parė?
Askush smė tregon njė fjalė.
Dahurija pėr ty spaska vlerė
Se sdo tė ikje sikur erė
Nė stuhi ti mua mė le
mė vrave pas shpine
Njė mij hėre

Gabimet ti fala pėr hirė tė dashuris
Por ti s kuptove, e ske njeri,
Gur paske pas Zemėr
Njė ditė zoti ka me tė vra.
Ti aktrimin e kishe pas profesion
Mi mashtruar vajzat e mi lėnė

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

258 Re: Poezi Dashurie !! prej Sun Jul 20, 2008 7:56 pm

Viktim dashurije

E pritja veren me padurim
prita diten kur dote vjen ti.
Qe te kem ty ne perqafim
te jemi bashk ne te dy.
Shikoj nga dritarja njerzit
ne parkun ku ishin ulur Kalojn
qiftet dore per dore
dashurin tone ma perkujtonin.
Bari i njom plot gjelbrim
lulet mbi te kishin bije
Sa e bukur u duke natyra
shihja njerz me shume fetyra.
Te lumtur te gezuar
te buzqeshur e dashuruar
Thua boten e kishin pushtu njeri
tjetrin ne sy duke e shikuar.
Kjo ishte dashuri e vertet
si Romeo me Xhuljet
Nga dritarja une shikoj
dashurise se tyre i lakmoj.
Gjithe ata njerze ne park
se kishin te njejtin fate.
I merzitur nje mashkull
ne karrik ulur dhe qane.
Shikonte nje fotografi
qe e shtengonte fort ne gji
Edhe aji ishte i plaguar
nga dashurija e mallkuar
Viktim e dashuris edhe une isha
ku qdo sekond ty te prita
Ku lotit ime nuk nalet kurr
se shpirti ime eshte lendu

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

259 Re: Poezi Dashurie !! prej Sun Jul 20, 2008 7:58 pm

Dashuria ime e zez
Ėshtė njė histori dashurie
Dėgjoni ju lexoni qė ta kuptoni
Nė ketė bot sa tė pa shpirt njerz ka
Dijeni Ju o njerz mos u i besoni si un
Sepse perfundoni net tė ter pa gjum

Ja Meri
Meri tė gjitha nga unė
Meri dhe letrat ēė mi ke dėrguar
Meri dhuratat ēė mi ke dhuruar
Ti vetėm vuajtje mė dhurove
Meri tė gjitha ndjenjat e mija
Dhe ato tė tregojn
Sa net kam kaluar
Pa gjum me lot nė sy

Tė tregojn dhe tė msojn
Zemra paster si dashuron
Vetvetėn sa e mundon tė tregon
Sa e mėrzitshme ėshtė kjo jet
Tė tregon si qan zemra nė mbrendsi
Ēė mos ta shef dikush qė vuan pėr ty

Ahh nuk mujta ta kuptoj
Hyre si njė engjull nė jetėn time
Por engjulli kish qen maska
Mbi fetyren tėnde
I kam kallur gjitha kujtimet
Ēė mė ti ndaloj vuajtjet
Ti ndal mendimet ēė i Sjellin lėndime
Zemrės Sime

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

260 Re: Poezi Dashurie !! prej Mon Jul 21, 2008 3:24 pm

Te dua ty pertej dashurise
te dua o engjell i pafajesise...
Nese ti me do vertet aq sa thua
mos u lodh kot me fjalet e tua
Gjithe ato fjale koha do provoj
dhe se sa me do ajo do tregoj.
Nese me genjen veten ke genjyer
se nje zemer te pafajshme ke thyer.
Por gjithsesi genjeshtren do ta pranoj
dhe nje jete te re pa ty do filloj,
pasi nuk dua qe me mashtrime te rroj
por gjithashtu nuk e fal ate qe do me mashtroj.
Nuk do ta falja mashtrimin tend
sepse do te ish nje mashtrim i pavend.
Nuk do ta falja vec per nje arsye
se ke qene i vetmi qe zemren me ke thyer.
Ti je engjelli im tani, per kete te adhuroj
dhe keshtu dua te jesh perhere,une kete shpresoj.
Por sdua me vone engjelli te kthehet ne djall
pasi kete kurre,kurre nuk do tja fal...

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

Sponsored content


Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 11 e 11]

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi