poezi

Forumi Poezive


You are not connected. Please login or register

Poezi Dashurie !!

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Next

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 9 e 11]

201 Re: Poezi Dashurie !! prej Sat Jul 12, 2008 8:16 pm

Je strukur ne thellesine e shpirtit tim.
Ne trupin tim jemi bere nje,
ne enderr je, prane buzeve te mia
pse dashuria ime te ndodhe e tere kjo?
Per ty do te beja Ƨdo gje:
do te hyja ne zjarr,
do te vdisja.
Tretur ne mendimet e hutuara
e mendja ime gjen prehje
vetem kur te kujton ty.
Sa te paqelluara jane pyetjet
qe ia bej vetes.
A thua, a me do?
E lehtas rrjedhin lotet.
Vertete te dua,
pse nuk me kupton?
Po shkruaj me forcen e lapsit,
Te desha, te dua
e do te dua gjithmone.
Edhe pse me trup do t'i takoj tjetrit
shpirti im do te takoje vetem ty.
Do te jesh pjese e pandashme e jetes sime,
kur trupin tim do ta mbuloje dheu i zi,
shpresoj te me pushojne dhembjet e zemres,
lotet e derdhur per ty.
Atehere do t'i takoj vetem Zotit.
Shpresoj te me fale
per mekatin qe ia bera vetes
duke te dashur ty
me shume se jeten.
Ah, sikur te jemi bashke
e te mos mendoj per vdekjen,
vetem PER TY!

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

202 Re: Poezi Dashurie !! prej Sat Jul 12, 2008 8:16 pm

Nese dashuria jote, te duket si plumb,
mbaje per vete, ruajte per ne fund,
nese ti ke humbur rruget e tua,
mos i lendo te tjeret si me lendove mua.

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

203 Re: Poezi Dashurie !! prej Sat Jul 12, 2008 8:18 pm

nje cigare ndize ne oret e vona,
kujto te kaluaren, kujto ditet tona,
pyete nje her veten puthjet ku i lame,
por te lutem mos kujto diten kur u ndame.

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

204 Re: Poezi Dashurie !! prej Sat Jul 12, 2008 8:19 pm

Sikur t'mundem te kem pran te ledhatoj

Zemra me dridhet puthjen tende kur kujtoj

Sikur te mundem kete erresir tash ta bej drite

Te kem pren meje SHPIRT

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

205 Re: Poezi Dashurie !! prej Sat Jul 12, 2008 8:19 pm

Jam e mbuluar me mantelin e dhimbjes
e ikur sysh dhe e dale zemrash qendroj
shtrire ne token e perlagur lotesh
buzethare shkretetires se shpirtit ujin kerkoj
ujin e embelsise,dashurise e gjallerise
ne venitje me permallim enderroj
e buzet me jane thare nga shkretetira
e shpirtrave katile e zemrave cigune
ne lodhje gjej gezimin kalimtar
e dashurine gjej ne humbje
vec keto me kane ngelur ne kete ferr
duhet te kenaqesh me pak
vetes me zor i them.....
duhet te vuash e te qash
qe me vone lumturi te kerkosh
se zoti lotet e grave cdo nate numeron.
Po te mite kuuuuuuuuuuuuuuuuuuur
nje ze vershon nga shpirti
kur do te vi pranvera
kur do te ike dimri
kur do te celin me ne fund
lulet e kopeshtit te zemres sime
perdite i ujis me lote
perdite i prashis me dhimbje
po gonxhet e kuqe ne zemer
si nuk lulezojne........
kur gjakun tim te paster
cdo dite e shijojne..
Kur do vije moj valle pranvere e shpirtit tim
qofte dite dreke a darke
e kerkoj me ngulmim
ah moj ce kerkoj
se lotet mu bene lume
pranvera kur do vije
me nje lule e dua dhe une
nuk dua lule shume.

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

206 Re: Poezi Dashurie !! prej Sat Jul 12, 2008 8:19 pm

Valla e ndjenėjave...

Nata ra serisht,
dhe une perseri duke menduar
per ty!!!!!
Mbyll syte dhe imagjinoj
sikur te ishim bashke...........
Ndjej doren tende qe
perkedhel trupin tim,
frymarrjen tende mbi timen,
shikohemi ne sy, puthemi me pasion,
shtrengohemi fort mbas njeri tjetrit,
s"kerkoj asgje tjeter nga jeta,
dua qe koha te ndaloj ketu,
padashur emocjonet e teperta me zgjojne.!
Zhgenjehem me vetveten!!!!
por di qe shume shpejt do ti ndjej (serisht)
keto emocjone te pafundshme qe i adhuroj.

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

207 Re: Poezi Dashurie !! prej Sat Jul 12, 2008 8:21 pm

*****JETA..!!******
U linda erdha ne kte bote
me kohe mesova se ka vdekje
para vdekjes mesova q eka jete
mesova jeten por dhe duhej jetuar..

per te jetuar jeten
mesova dashurin
mesova dashurin
dashuria me mesoj urrejtjen
urrejtja me mesoj poshtersin
poshtersia me mesoj tradhetin
tradhetia me mesoj dhimbjen
mesova dhimbjen kerkova sherim
per tu sheruar mu desh te harroj
per te harruar mu desht te shoh para
per te pare para mesova te jem optimiste
per te qen optimiste duhej
te kisha vullnet
per te pasur vullnet
duhej te harroja te djeshmen
te harroja te djeshmen
duhej te shihja apara
per te pare para mu desht
me jetuar te sotmen
me jetuar te sotmen mu desht
ta pranoj ate sic eshte
me epranuar sic eshte
pashe vec pozitiven
kur mesova pozitiven
mesova te jetoj
kur mesova te jetoj
pashe s ejeta ishte ebukur
kur pashe s eishte enbukur
mesova sesi duhet
te di me embajt
eper ta mbajt mesova
se duhet te di dhe si ta perdori
mesova si ta perdori
per ta perdorur mu desht koha
mesova te shkoj me kohen
dhe kur mesova te shkoj me kohen
pashe s akohe kisha humbur
kur pashe s akohe kisha humbur
mu dhimbs vetvetja ime
dhe kur mu dhimt vetvetja
mesova si te dua kohen
veten, njerezit, te afermit,
si ta dua kte bote,
ekur mesova si te dua
mesova se pa pengesa nuk arrihet asgje
e kur pashe se pa lufte nuk arrihet asgje
mesova dhe ti te mbrohem nga keqdashesit,
e ne fund pashe sado veshtiresi
QE KA JETA ESHTE DHURATA ME E SHTREJTE
QE NA KA DHURUAR ZOTI..!!

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

208 Re: Poezi Dashurie !! prej Sat Jul 12, 2008 8:23 pm

DHIMBJE

Kam dhimbje tmerri,
Tek te ndjej duke ikur...
Larg enderrave te mia;
Ne tjeter trup uritur!

Kam frike nga vete jeta,
Tek te ndjej duke u shkrire...
Mbi gjoksin e nje tjetri;
Tek te them:-Lamtumire!

Kam frike nga puthjet,
Tek me pervelojne...
Gjakosur.., djallezisht,
Nga imagjinata jone!

Kam dhimbje te rende,
Tek fle thjeshte pa TY...
Ne krahe te tjetrit loti,
Me kullon nder sy!

Kam dhimbje thelle ne shpirt!
Tek te ndjej duke ikur...
Nga DASHURIA jone,
Plagosur, perzhitur...

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

209 Re: Poezi Dashurie !! prej Sat Jul 12, 2008 8:24 pm

Ti qe me bere te qaj e te qesh
Ti qe me bere te flas e te hesht
Ti qe me bere te rilind
Ti me bere te vdes!
Te desha aq sa s'do dua me njeri
C'do dit ,ore,minut,cast
Mendja me rrinte tek ti
Por ti se kuptove e ndoshta kurre s'do ta kuptosh
Se ti s'di te dashurosh.
Ti per mua ishe,drita,hena,toka,deti ,ylli,qielli im.
Un per ty s'sha asgje
Vec nje shpirt me te cilin luajte pa pushim.

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

210 Re: Poezi Dashurie !! prej Sat Jul 12, 2008 8:26 pm

Pėr Ty...

Me pamjen e nje njeriu
qe ecen ngadale
Qe ndien dhimbje
por ecen pa fjale
Ne perendimin e dites
edhe pse i lodhur
Ecen dhe ecen
me syte i njomur!
E vec ku nata
bie mbi ure
Ai ndodhet aty
duke hedhur gure
Mbi zemren e kalbur
shpirtin e tretur
Me zjarrin ne koke
me buzen e etur.....
Nga pamja i lire
nga brenda i prangosur
Me sjellje te mire
me ndergjegje te "sosur".....
Me mendje gjeniale
me duar te arta
Me jete te shkaterruar
nga ndienjat e zjarrta!
Me vetmine
kete dashnore te pabese,
priti diellin ne mengjes
Dhe per te filloi nje dite e re
plot rruge,plot njerez
Vecse pa shprese!

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

211 Re: Poezi Dashurie !! prej Sat Jul 12, 2008 8:32 pm

E heshtur
nė cepin e dhomės,
me njė bllokė tė vogėl nė duar,
ēėndronte e ndrojtur
pa fjalė,
kjo zemra ime e lėnduar...!

Dhe bllokun e hapė mė ngadalė,
diēka kėrkoj pakuptim,
mė duket se ti je aty
dhe unė tė flas shpirti
im... !

Por ti papritur mė zhdukesh
dhe as pėrgjigje nuk mė kthen,
dhe unė kaloj faqen tjetėr
ndoshta aty do tė tė gjejė!

Aty lexoj
dy fjalė...
dhe lotėt dot si mbledh,
tė them TĖ DUA shumė,
tė them
ktheu nė jetė!

Dikur aty diēka
mė kishe shkruar ti,
tani unė
bashkė me dhembjen
e mbaj thellė nė gji!

E mbaj aq pranė me zemrėn
shtrėnguar thellė nė shpirtė,
se ty dua tė tė kthej
nė jetė, nė jetė
sėrish!

Se ti ike pa folur me mua
dhe fjalėn e fundit nuk ma the,
pse s'e di,
ti veē ma shkruajte “TĖ DUA”
dhe ike u largove pėrgjithnji!


Pėrse nuk durove derisa tė vija
qė puthjen time ta merrje,
tė ta
thosha atė qė kurrė nuk ta tashė,
kur kokėn nė mua mbėshtesje?!


Pėrse jo nuk prite
tė tė shihja edhe njėherė,
kur mė dhembje mė
buzėqeshe,
mė kujtove atė pranverė?!

Pėrse kjo jetė ėshtė kaq e
padrejtė,
ty tė mori kaq larg nga unė,
pėrse nuk na bashkonė pėrsėri,
tė na bėn tė gėzuar?!

Po ti a mė mbanė mend mua
apo ndoshta me
engjuj ke rėn nė dashuri,
ndoshta dhe unė do tė bėhem engjull sė shpejti,
qė ti tė mė duash pėrsėri?!

Tė lutem mė ndihmo tė vijė edhe unė
atje,
mos mė lerė tė vuaj ē'do ditė e natė,
se kam njė kohė tė gjatė qė
pres
nė krahėt e tu tė jam prapė !

Nuk mundem nga kjo jetė tė ngre
kokėn,
e vetmuar pa ty nė ē'do anė,
nuk mundem jo mė tė dashuroj,
jo, mė zemėr pėr dashuri nuk kam.

Tė lutem mė dėrgo njė shenjė,
njė ėndėrr, njė lule mė dėrgo,
nga ato qė unė t'i sillja pranė
dhe
ti me thoshe mos mė lėndo!

Pėrse ike kaq larg nga unė,
jo mė as lule
s'tė sjell dot,
tani unė dua tė jam mė ty
se pėr mua pa ty kjo jetė
ėshtė e kotė!

Ē'do ėndėrr tė thėrras mė merr,
nė shpirtin tėnd mė
shtrėngo,
dua tė jam edhe unė engjull
nė krahėt e tu tė fluturoj!


Kur pranė teje qėndroj e heshtur
dhe dridhem kur mė prek ngadalė,
mendoj se mbrenda teje ka diēka
dhe ti mė thua me zemėr, e jo me fjalė!


Diēka qė mė bėn tė ndihem si engjull
dhe hap krahėt drejtė teje
fluturoj,
ti mė shtrėngon aq fortė pranė vetės
dhe ngadalė pėshpėris “Tė
Dashuroj”

Zot tė lutem kthema pėrsėri atė qė dikur ma more,
mos mė
le tė vuaj kaq shumė pėr tė,
se mė s'po mund tė duroj dot,
e pamundur ta
harroj,
kur sytė e mi pėr atė pikojnė vetėm lotė,
kthema tė lutėm sepse
e dua gjithmonė, gjithnjė?!

O Zot a mė dėgjon vallė,
ktheje edhe
njėherė nė ketė jetė,
a mė sheh mua , a e sheh zemrėn time duke u kallė,

o Zot ma kthe vetėm edhe njėherė atė shpirtė,
nga ajo ditė qė e more dhe
mė le pa tė,
unė mbeta LOTI_DASHURISĖ...?!!!

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

212 Re: Poezi Dashurie !! prej Sat Jul 12, 2008 8:44 pm

i je engjell e me mbron
ti je drite e me ndricon
ti je gjak ne venat e mia
te ty jeton gjith dashuria
ti mi bere endrrat realitet
une ty te kam shpirte te kam jete
sme duhet jeta pa tenden dashuri
me mire te vdes se te rri ne vetmishume e embel eshte dashuria
athere kur fillon po pse valle
dhemb kaq shume kur te tradhetonpa ty nata humbet ndricimin
pa ty dita humbet gezimin
pa ty nuk jetohet kjo jete
e di qe cdo gje do jete e shkrete


edhe po te vdes kurre sdo te harroj
se ti je i vetmi qe dashuroj,
ne endrrat e tua ne buze do te
puth e do peshperis te dua zemerushti o zemer mos me ler une jam hene te ti je diell
driten prej tendes me fal athere jeta ime
do ndrij si me pare, do thahen lotet
do lulzoj gezimi prej dashurise tende
do iki hidherimi se ne kete jete me
mashtrime ti o diell do jesh drita ime

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

213 Re: Poezi Dashurie !! prej Sat Jul 12, 2008 8:45 pm

ne kete nate me yje ty po te mendoja
pres nje yll te bjeri nje deshire ta thoja
deshira me e bukur qe kam ne kete
bote te kem afer meje ate qe dua forte


zemra ime te kerkon
digjet zjarr te dashuron
dhe kete zjarr se shuan
asnji vec zemres tende
pran times te viai ka qene i vetmi dhe i vetmi do te jet
kete zemren time se merr askush ne jete
e kam dashur gjithnje e gjithnje do e dua
eshte e vetmja gje qe ka vlere per mua

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

214 Re: Poezi Dashurie !! prej Sun Jul 13, 2008 8:34 pm

ME FAL

Njehem e thyer!
Djerset e te gjitha fajeve rane mbi mua
sa kurrizi me eshte kerrusur
kam nje mal me faj....
Te arsyetohesh rreptesisht e ndaluar!
S'arrita ne kohe ti qeth mendimet
ti kap e ti cof ndjenjat, mos mekatoj...
Me fal, por te desha...
mbaroi gjithcka ,e di
rreshkitja e fajeve s'ka te sosur
jam nje e marre e deshperuar
qe vetem heshtjes veshin ia vari deri ne kete mbarim

Po ti,o e marra fund
e di sa dhembje kam ne shpirt
me fal
O FUNDI IM!!!!!!!

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

215 Re: Poezi Dashurie !! prej Sun Jul 13, 2008 8:34 pm

Po te ikja, larg do shkoja
gjithe kohen do rrija ne vetmi ,
vec ty mos te shihja se vec dhimbje me fal ti.
Po te ikja zemren do ta cjerrja fort,
te rrembeja gjithe dashurine qe te fala
me mua mos te kishe asnje borxh.
Po te ikja ,ne puthjen e fundit nje shenje do te lija,
askush mos ta zinte vendin e buzeve te mia
Po te ikja, te pyes cfare do beje
do qaje a do me urreje?
dashurine tende kurre se kisha mos u merzit po te ikja.
Po te ikja ,ne liri dhe burg do isha ndare
trupi nje lekure e brishte mbi asfalt
shpirti vuan denimin e nje dashurie te vrare.
Po te ikja ,do pendohesha ,ty s'do te kisha me
por me mire te humbisja dashurine
se sa zemra te vuaje vec per te.

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

216 Re: Poezi Dashurie !! prej Sun Jul 13, 2008 8:34 pm

Kujt duhen ti pikojn lotet,
mua apo ti qe me tradhtove,
me le pa ngrotesin tende,
nje tjeter dashurove,
shum net skam fjet per ty,
shum lot me kan pikuar,
kur pyeten se kush duhet te qaj,
normal qe me takon mua,
mete vertet kam dhimbje,
qe me demton vet ne rini,
por edhe per ty me vjen keq,
ngaqe ne zemer ke tradhti,
mundohu ta kuptosh jeten se leht eshte,
per te tradhetuar po i the vetes njeri,
dije se ke GABUAR

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

217 Re: Poezi Dashurie !! prej Sun Jul 13, 2008 8:35 pm

Nuk e ndej te tashmen
dhe jam nje me boshin
kur mendoj te ardhmen
ndej vetem castin
brenda te cilit nje yll
valevitjen e njerezve
brenda nje ritmi shikon
e pasi bie ky ritem
as casti me nuk ekziston

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

218 Re: Poezi Dashurie !! prej Sun Jul 13, 2008 8:35 pm

Mbaj une dashurine
apo dashuria mua
apo mbartim njera tjetren
nje loje pambarim
ngadonjehere
shpirterisht
e lodhshme
me vjen te terhiqem
te rri me veten
edhe pse mund
te vuaj
nga kjo terheqje
te jem
sa me larg larg
me mire te kesh mall
se sa ate prane

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

219 Re: Poezi Dashurie !! prej Sun Jul 13, 2008 8:42 pm

Sdua qe dikush
te ma vere ne dyshim
deshiren per te ndejtur
vetem me naten
e huaj per dike
e dashur per mua

dikush ne nje ballkon
edhe pse
nata si peqen
praprri me te
per ti bere shoqeri
sakrilegj
nata kerkon
perkushtim


per te zghohen
yjet dhe hena
gjithashtu
dhe une zghuar rri
sot dua te rri
vetem me naten
sdua njeri

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

220 Re: Poezi Dashurie !! prej Sun Jul 13, 2008 8:43 pm

Kur ty s'te shoh,nuk qaj e renkoj
mendjen nuk e humbas kur te takoj
megjithate kur rri kohe pa te pare
dic me mungon,ndjej mallin te me marre
dhe veten pyes me kureshti:
miqesi te jete kjo a dashuri?

Kur sysh me zhdukesh
s'mundem asnjeher
fytyren tende zemra te ma sjell
megjithate pa dashur shpesh kam ndjer
se ajo kujteses prane i rri perher
dhe pyetja me ktheher perseri:
miqesi te jete kjo a dashuri?

Kam vajtur shpesh,s'kam menduar kurre
te te prehet zemra e semure
por rrugeve kur endem pa qiellin
as une se di ne pragun tend c'me shtyn
dhe duke hyre pyes perseri:
miqesi me sjell ketu a dashuri?

Kur dora ime tenden mbeshtjell
zhytem e dashur ne nje paqe te thelle
dhe jeta shkon shnderohet ne nje enderr
nga e zgjon papritur rrahja e forte ne zemer
qe kureshtare pyet perseri
miqesi te jete kjo a dashuri?

Kur kengen varg pas vargu per ty ngrita
nga shpirti poetik diktat nuk prita
por i habitur ,s'mora vesh as vete
mendimet,rimat si erdhen kaq lehte?
Dhe pyeta se fundi perseri:
miqesi me frymezoi a dashuri?

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

221 Re: Poezi Dashurie !! prej Sun Jul 13, 2008 8:44 pm

Kam dashuruar te pamunduren
te rrezikshmen te ndaluaren
asnjeher sja kam arritur
shpesh here lenduar....
dhe perseri ate kam dashuruar

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

222 Re: Poezi Dashurie !! prej Sun Jul 13, 2008 8:44 pm

Gris,shkruaj,perseri ndertoj
vdes,rringjallem dhe prap dashuroj.
Gris,prish dhe perseri ndreq
ne dreke ndihem mire ne darke behem keq.
Gris,qaj dhe qesh perseri
ne terrin e jetes kerkoj dashuri.
Mesnates rri zgjuar dhe fle ne mengjes
carcafin e henes perdor si mbulese.
Kjo bote eshte si nata,ajo ska kufi
vec puthjet e tua jane drita njeri.
Si fletet i grisa gjithe vitet e mia
se brezat largohen ,por rron dashuria

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

223 Re: Poezi Dashurie !! prej Sun Jul 13, 2008 8:44 pm

Pritja!

Ashtu papritur u largove
Ike pa thėnė asgjė
Mbase dikė tjetėr dashurove
Dhe nuk u ktheve mė

Por ende me shpresa unė jetoj
Thonė e fundit shpresa s’vdes
Diēka tė humbur unė kėrkoj
Ta dish se ende po tė Pres

Ēdo ditė tė kėrkoj
Tė jesh prapė me mua
Ēdo natė tė ėndėrroj
Je i vetmi qė unė dua

U bė kohė e gjatė
Qė kur s’je mė me mua
Shpirti s’gjen mė rehat
Sytė shohin vetėm shi

Pres, Pres nė vetmi
Qė njė dit sytė e tu ti shikoj
Pres, Pres tė kthehesh ti
Dhe zėrin tėnd ta dėgjoj

Dhe pse, mė le dhimbje
Qė nga dita qė mė le
Asnjė, se zuri vėndin tėnd
Gjithmonė i imi je TI..

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

224 Re: Poezi Dashurie !! prej Sun Jul 13, 2008 8:45 pm

Kur ti do tė qashė,, unė do tė qesh
Kur ti do flesh,, unė do kėndoj
Kur ti do mė kėrkosh,, unė do tė harroj
Kur ti do tė vuash,, unė do gėzoj
Kur ti tė vraposh,, unė do ndaloj
Kur ti tė mė vishė afėr ,, nuk do tė takoj
Do luaj me ty,, se ti vetė ma mėsove kėtė lojė.

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

225 Re: Poezi Dashurie !! prej Sun Jul 13, 2008 8:45 pm

Ti nuk e di se heshtja vret
Se ngrin cdo lot qė fėrgullon
Ti nuk e di se heshtja cmėnd
Se cdo ėndėrr shkatėrron
Ti nuk e di......
Mė mirė mė vrit me fjalė nėse do
Me heshtje jo ...

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

Sponsored content


Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 9 e 11]

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Next

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi