poezi

Forumi Poezive


You are not connected. Please login or register

Poezi Dashurie !!

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Next

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 10 e 11]

226 Re: Poezi Dashurie !! prej Sun Jul 13, 2008 8:45 pm

ndarja
Ne u ndame si dy lot
lot te akullt une dhe ti
dhe kur dielli deshi te na ngrohe
cuditerisht ngriu dhe ai...

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

227 Re: Poezi Dashurie !! prej Sun Jul 13, 2008 8:46 pm

Mos u dorėzo

Kur gjėrat shkojnė keq siē ndodh, nganjėherė
Kur rruga qė shkel, duket kodrės pėrpjetė
Kur tė adhurat janė tė vogla, dhe xhebat bosh
Ti dėshiron tė qeshėsh, por duhet tė vajtosh,
Kur detyrimet tė shtypin poshtė nga pak
Pusho, nėse duhet, por mos u dorėzo.
Mos u tėrhiq edhe pse hapi ėshtė i ngadaltė
Duhet tė ecėsh para me njė shtysė tjetėr
Suksesi ėshtė dėshtim i kthyer pėrbrenda
Ngjyra e argjendtė e reve tė dyshimit,
Dhe kurrė s'mund tė shohėsh sa afėr je,
Mund tė jesh afėr edhe pse duket larg
Kėshtu pra lufto kur je goditur mė rėndė
Kur gjėrat shkojnė keq
mos u dorėzo!

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

228 Re: Poezi Dashurie !! prej Sun Jul 13, 2008 8:46 pm

Cuditem fort me ty djalosh
Kur un buzqesh dhe ti ma kthen
si nuk arin ti te kuptosh
Buzqeshja ime ty te genjen

Si nuk arin ti te dallosh
Nje tjeter djal ne syt e mi
kur un buzqesh dhe ti ma kthen
Un i buzqesh vetem atij

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

229 Re: Poezi Dashurie !! prej Sun Jul 13, 2008 8:46 pm

Ende e ndjej pranin tėnde


Ndjehem e ēuditshme
Mė duket se ē'do ditė tė jetės sime
E kam kaluar me ty.
Kam ndjenjėn se tė kam pranė,
kam ndjenjėn se ti ende po mė mbron pėrtej asaj
largėsie tė pafund.
Unė ende po jetoj me ty,por nuk e di a po jeton edhe ti me mua.?
As drita e diellit nuk mi ka verbuar sytė
sa mi ka verbuar shkėlqimi i syve tė tu.

Ah!!!!
Sa mė mungon ai shkėlqim.
Mė mungon aq sa mė mungon ti.
Nėse dashuria ėshtė kaq e ē'mueshme
pse Zoti e nderpreu atė.?
Mė mungon zėri yt ėngjėllor
Kam shumė nostalgji pėr aromėn e lėkurės tėnde,
mė shumė se ē'do gjė mė mungon ajo.

Sot ndjehem e ēuditshme,
sepse kam gabuar shumė herė me ty.
Tė kam bėrė tė ndihesh keq,
e pėr ēudi asnjėherė nuk jam penduar mė shumė se sot,
dhe sot mė shumė se kurrė po ndjej nostalgji pėr Ty......

Tė humba pėrgjithmonė por ende e ndjej pranin tėnde tek unė

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

230 Re: Poezi Dashurie !! prej Sun Jul 13, 2008 8:48 pm

Tradhėtia


Tradhėtia segziston qė sot
Egziston qė mot
Ajo lulen e vyshk
E hekurin e ndryshk

Prandaj Ai qė tradhėton
Duhet bukur tė mendoj
Se zemrėn tjetrit ja helmoj
E shpirtin ja dėmtoj

Si nė luftė e dashuri
Emrin e ka tradhėti
Nuk pyet rini as pleqėri
As besė e dashuri

Ajo nė cdo anė na ndjek
Ėndėrrat na i djeg
Planet tona i shkatėrron
E viktima kėrkon

Tė tradhtosh ėshtė tė mallkosh
Tjetrit zemrėn tja lejsh bosh
Shpirtin tjetrit tja shkatėrrosh
E vetveten mos ta besojsh

Prandaj me tradhėtu ėshtė dėnim
Ėshtė humbje e jo fitim
Se zoti kurrė sta harron
Nė fund shpirtin ta fėrkon

Harroni atė shprehje
Ju pleq e tė ri
Se nėse gjatė doni tė udhėtoni
Harroni tė tradhėtoni.

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

231 Re: Poezi Dashurie !! prej Sun Jul 13, 2008 8:49 pm

Mė Dogji Dashuria


Ah unė e mjera
Shumė vuajtje po heq
Djalin qė e do Zemra
Nuk mundem as ta prek!

Nė sytė e mi
Mbet vetėm njė lot
Tė tjerėt u derdhėm kot
Nėpėr kėtė BOTE

Urime dhe shumė fat
Nė jetėn e re
Gėzohu ti, se mua
Mė mbuluan me dhe.

Kur jam e vetmuar
Veē ty tė mendoj
S'di a kam tė drejtė?
Apo po gaboj.

Sikur rrjedh lumi
Mua mė rrjedhin lot
Pse na u ndanė zemrat
Nuk po e kuptoj dot.

Atė ditė kur mbi trupin tim
Tė filloj mbulimi me dhe
Me zemėr tė lutem mos mė qaj
Por filloje njė jetė tė re.

C'farė tė shkruaj
Kur skam mė fjalė
Nuk kam as zemėr
Se tė gjitha ti kam fal.

Ajo dashuria
qė i pata besuar
Nė thellėsin e tokės
Mua mė ka mbuluar.

Tregoj tė gjithėve
Si ėshtė e vėrteta
Thuaju se pėr ty
Mua mė shkoj kjo Jeta.

Erdhi dita tė ndahemi
Fjalė e fundit e vėshtir
Jo nuk kam zemėr i dashur
Tė tė them lamtumir.

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

232 Re: Poezi Dashurie !! prej Sun Jul 13, 2008 8:49 pm

" Te Dua"
Kohe mbas kohe kur vetem qendroj
mendimet per ty ne koke me vershojne
menyra se si u ndjeja ndaj teje
eshte si nje dallge a fuqishme
qe dhe breg deti per ty shfryre kerkon
menyra si te kam nevoje prane meje
eshte si nje zog ne fluterim qe qiellin veshtron
dy caste prane teje jane cdo gje e kerkoj
dy fjale te embla nga buzet e tua dua ti degjoj
dy njerez qe plotesojme njeri-tjetrin dua te jemi
dy zemra qe behen nje dua te kemi
dy fjale te bukura tani mi thuaj
qe une prape te kem rastin
te te them sa gjithmone do te dua
kto fjale qe vijne nga zemra ime
dua qe ti ti degjosh
sepse ne kete jete
si te dashuroj un ty
njeri tjeter smund te arrije te dashuroje.

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

233 Re: Poezi Dashurie !! prej Sun Jul 13, 2008 8:49 pm

Kur ti je prane ne jemi tre
une, ti dhe dshuria.
Kur ti largohesh ngelemi serisht tre
une, imazhi yt dhe vetmia.

**********************************
Per ty do te kujtohem
sa here te qesh dhe te qaj
Per ty do te ri te mendohem
gjithmone ne mendje e zemer do te te mbaj

**********************************
Ecim te dy ne reren e lagur
Veshtrimi tek ty me mbeti
Kur une te pyeta :Sa me do?
Ti ktheve syte nga deti!!!!

**********************************
Dhe une qe s'besoja ne asnje perendi
Dhe engjejt kotesi me dukeshin ne kete Bote
Se di se si lutem sa here te puth ty
"Mos e ler te me ike o Zot"

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

234 Re: Poezi Dashurie !! prej Sun Jul 13, 2008 8:49 pm

Thone qe dhimbja eshte e bukur
Se brenda mban ty
Thone qe dashuria kurre s’mbaron
Kete thoje dhe ti.

Po sot une me sbesoj
As ne fjale as ne perendi
Se cdo gje qe une besoja
U zhduke nen syte e mi.

Thone qe njerezit s’harrohen
S’ndodhe kurre ne dashuri
Sa genjeshtare kjo bote
Genjeshtare ashtu si ti.

Mali me mali s’takohen
Po njerezit takohen nje dite
Uroj qe mos te ndodhe mes nesh
Se se duroj dot nje ndarje te dyte.

Thone qe ndarja ka force
Se brenda mbane merin
Si te te urrej ty
Kur se di c’po na ndodhe tani?Huh?

S’kam force as te qaj
Jo te luftoj per ty
Po te le te shkosh
Te pakten te jesh I lumtur ti.

Ndoshta nuk do shoh trishtimin
Qe ka zaptuar te bukurit sy
Do mendoj per vete
Do mundohem te harroj ty.

Jeta ka ndarje I dashur
Dhe sot edhe per ne te dy
Te uroj te mirat e kesaj bote
Te uroj nje tjeter dashuri.

Ndoshta keshtu te ndihmoje
Gje tjeter s’me ka mbetur tani
Une me kaq heq dore
Tani e ke rradhen ti.

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

235 Re: Poezi Dashurie !! prej Sun Jul 13, 2008 8:50 pm

Pse mendove tradhetin

kujt duhen ti pikojn lotet
mua apo ti qe me tradhtove
me le pa ngrotesin tende
nje tjeter dashurove.
shum net skam fjet per ty
shum lot me kan pikuar
kur pyeten se kush duhet te qaj
normal qe me takon mua,
mete vertet kam dhimbje
qe me demton vet ne rini
por edhe per ty me vjen keq
ngaqe ne zemer ke tradhti
mundohu ta kuptosh jeten se leht eshte
per te tradhetuar po i the vetes njeri
dije se ke GABUAR.

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

236 Poezi dashurije prej Tue Jul 15, 2008 12:07 am

PER TYYYYYY....

Sdi Se Si Te ja Filloj Te Shenoj
Ne Vargje Dhimbjet e Zemres Sime
Vuajtjet Qe ma Mundojn Aq Shum Zemren
Qe prej moti netet i kaloj pa gjum
E Dashur U ba Shum Koh e Gjat
Smundem te Haroj aq leht
ti zemren time e ke pushtuar aq leht
A Thua Do Te Haroj Donje Her
A Thua Do Te Shuhet Ky Zjar
Ne Zemren Time
As Shiu Qe Bjer
Nuk e Ndal ket Zjar
Je Mbyllur Ne Ndjenjen Time
Dhe Pse Vuaj Kur Mendoj Per Ty
Prap kam Deshir te mendoj
Dhe Vujtjet Ti Perballoj
Pse Dashuri Me Tradhtove
Pse Me Bere Ta kaloj Jeten
Ne Vujtje pse Jeten time e Shkatrove
Qe Si Loti e paster Ka Qen
Pse Oj Dashuri Pse Tregom
Ku Je Ti Qe me Thoje
Se Ne Qdo koh
Kur Ti Ndihesh i vetmuar i Merzitur
Mua Do Te me Kesh Pran
Tani Jam i Vetmuar Jam i Merzitur
Ti Ku je Fjal Koti Paskan Qen
Shikoj Fotot e Vjetra
Me Pikon Loti Mbi Fotografin Ton
Dhe Me ben Te I Kthehem Te Kaluares
Athua Gjith Ato Ndjenja Ato Puthje
Kan Qen Genjeshtra
Pse Smundem ta Bind Zemren Time
Qe Mes Nesh Gjithqka ka Perfunduar
Sa Her Qe Mendoj Te Urej
Urejtja Me Ben te Te Dua Me Shum
Sdi Se Qfar Ndjenje Esht Kjo
A Ke Menduar Donje Her per Mua
Se ku Jam Dhe Qka jam Duke perjetuar
E Din Mir Qe pa Ty Do Te Perjetoj
Ti e din se i lenduar
me plag te vjeter kam qen
Me thoje se un jam e verteta qe te dua
ja Fjalet e tua
Tani ndihem
Sikur te Jem I Vetmi Un
Ne Ket Jet i Vetmuar
i lenduar Keto vargje Vuajtje
Ty ti Kam Kushtuar
Edhe Pse Nuk e ke Merituar
Por Jeten time Ndoshta Deshiron Ta Din
Lexoje Jeten Time Ne Ket Poezi
ndoshta te Shton pak Merzi
Qe Qdo Dit un i kam me Sheqrojn
Deri ne Vdekje Kshtu Do Ndjehem
Sepse Tradhtija Jote
Nuk Me ben Dot Te Vazhdoj Kete jet .....


Dashurija ke Loje.
Me more gezimin,
dhe lumturin me ktheve ne vuajtje prap,
more buzqeshjen time Me qele zemren plage.
Loti Sot Neser S'do te ndalet kurre
gabimin qe bera sja fal vetes kurre,
ty te besova ne kete jete
Ta dhash zemren ta ruash ne bese.
Vuajtje Jave Vite S'do te pushojn kur
se fjalen tende nga mendja se hek,
ja fjala e jote sa pate vler
Me genjeshtra thure nje jete.
Shpirti Diten Naten Eshte e shqetsuar,
endrrat qe pata mu renuan
ardhmerin sun e realizuam,
shkatari i tradhtis ti je
Mos valle dashurin loje e mendove
Te gjitha te zezat qe mi bere.
Ike U mshefe O tradhtare
Nese vetin e ndijen burre dilem perpara,
Thuaj fjala te dua ke veq fjale,
martesa jon ke vetem loje.Ku une
vajzat keshtu i shfrutzoj.
Lamtumir Askujt nuk i thua
po ike pa fjal se je mekatar
je njeri genjeshtar.

Shiko profilin e anėtarit

237 A JONE prej Thu Jul 17, 2008 8:11 am

Jeta jonė
Jetė me brenga
Dhe me vuajtje
Me zemra tė thyera
Me shumė dhimbje

Tė kaplon ndjersa
Kur mendon ndarjen
a thua si do ta perballosh
Kėtė helmė tė dashuris


Smund ti largosh
at qė nėna natyr e krijoj
dashurin qė tė shijosh
dhe ndarjen qe te plagos


Zemėr behu e fortė
Dhe tė gjithve boju ballė
Mos u dorzo kaq shpejt
Se jeta tė vetėn e bėn

Shiko profilin e anėtarit

238 MORRA RUGEN PER GYRBET prej Thu Jul 17, 2008 8:13 am

Qytet mė i bukur
e plot histori
tė dua o PRIZREN
o djepi im i fėmijris.
Se nė ty linda

Dashurin aty shijova
Nė gjirrin tėnd u rrita
Por shpejt u largova.
Kur tė vizitoj
Me plot mallėngjim
Shikoj qdo vend
Ku kalova rinin

Mora rrugė gurbeti
u ndava me memė dhe atė
e lash vendlindjen
dhe gjithė ata qė mė kan dashuruar.
Dielli ku ngrohi me rezet e saj
ika nė vendin e largėt
aty ku akulli kur nuk shkrihet
aty ku zemra ime ngrihet

Shiko profilin e anėtarit

239 TY O I PA BESE prej Thu Jul 17, 2008 8:14 am

Ty o i Pa Besė

Ti the se mė do
dashurin smund ta fsheh
mendova se sdo tė ketė tjetėr
qė mund te na ndaj.

E tash lamtumir o i pa besė
Gjithmon dashurija ime tė gjykon
Tjetrės dashurin ja dhurove
Gjithmon besnik tė jesh.

Pėr mua do tė jetė leht
Njė jet e re po pregaditet
shkoj nė varrė nė qetsi
se atje vuajtje ska.

Mbi varrin tim eja
Dheun mbi mua puthe
Fėtyren mbi gur lesho
Do tė dėgjosh fjalėt.

Pse mė tradhtove o i pa besė
E keshtu mė bėre
Tė kem dashurin
Mbuluar nėn dhe

Shiko profilin e anėtarit

240 FATI IM NUK JE.... prej Thu Jul 17, 2008 8:17 am

Fati im nuk je
Mir e di ketė
Ėndra ime mbetėsh
Pėr jete.

Jeta mė ka plaguar
Jeta mė ka denuar
Ēdo gjė mė ka ndaluar
Per tė vepruar.

Tjetrin e puthi
Se ty nuk mundem
Zemra mė qan
Te dua pa masė.

Dashurin derisa ja pranoj
Nė shpirt e ytja mbes
Fati mė ka tradhtuar
Dhe nė shpirt mė ka lėnduar.

Mos mė thire mė i dashur
Fati kėshtu deshi
Dashurin ma moren mua
Edhe pse skan guxuar.

I shkove tjetres ate dite
Ike pa lamtumirė
Ate nuse e bėre
E mua shpirtin ma helmove.

Tash thirė prap
E kėrkon falje me lotė nė sy
Falė kur mos tė qoftė
Se zemra ime nuk ėshte loje

Shiko profilin e anėtarit

241 TE THEM PRAP prej Thu Jul 17, 2008 8:19 am

Jam e fort shumė
e pėrballoj qdo gjė
edhe pse je larg meje
smundem tė harroj.

U dashurova nė ty
nė shikim tė parė
atė ende sta thash
mbeta pa asnjė fjal.

Gjeja mė e bukur
ėshtė lumturia
jetėn e perbashkėt
e ben dashuria.

Tė them prap
zemėr tė kam
nė shpirt tė mbaj
kudo qė tė jam.

Tė dua ende
njejt si atė dite
kur me the tė dua
e smundem pa ty shpirt

Shiko profilin e anėtarit

242 KTHEHU prej Thu Jul 17, 2008 8:20 am

Diten vijn dhe ikin
por ti su ktheve dot
e veshtir eshte vetmija
kur sje afer te perqafoj.

Lotet e mija rrjedhin
e syt pushim skan
si shiu i vjeshtes
kjo zemra ime qan.

Rri e ulur dhe mendoj
dashurin tande e meritoj
te pres ,te pres o zeshkani im
jeten se dua pa mu kthye ti..

Ikujtoj fjalt qe mi the
ato puthje qe mi dhe
qe stretetet dote
fetyra jote e embel.

Kthehu te lutem
smundem pa ty
jeta eshte shkretir
ohhh lot i syrit tim

Shiko profilin e anėtarit

243 DHIMBJA prej Thu Jul 17, 2008 8:21 am

Dhimbja.

Athua pse pyet?
kur e din se me humbi
por gongjes se venityr
smund ti kthej ngjyren.

Por edhe ti vyshku si une
nje dite te bahet nate
kur te kepusin,nga kopshti
dhe pa uje ne vazo te lan.

Athere une do te pyes
se si eshte te jesh ne vetmi?
dhe si e ndjen dhembjen
kur te therin xhembat ne shpirt?

Te pata dashur pa mase
por ti sme kuptove fare
dashurin ta dhash dhurat
por ti me tradhtoveeee.

Shiko profilin e anėtarit

244 MALLKIMI prej Thu Jul 17, 2008 8:23 am

Mallkimi
Ty te mallkoj i pa bese
ty zemra tu baft cope
qe vuajtjet mi dhe
dy syte tu u verbofshin.

Se mua zemren ma theve
shpirtin tim e helmove
mos e pritsh dashurin tjetr
e mos e gezofsh jeten.

Ti je shkaktar i ndarjes
qofsh i mallkuar o tradhtar
mos te shijosh me dashuri
qe me ke dhan mua aq shume plage.

Dashurija e jone qe deshtoji
dielli me nuk dote ngroh
as hena sdo te shendrit
per mua me sdote kete dashuri.

Mallkuar qofsh o tradhtar
kur ne jete mos paq fat
kurr dashuri tjetr mos perjetofsh
vetem vujtjet i shijon.

Shiko profilin e anėtarit

245 Re: Poezi Dashurie !! prej Sun Jul 20, 2008 7:32 pm

Puthjet me te embla
Ty ti kam dhuruar
C'do gje une ty ta fala
Atehere kur te kam takuar.
Mos e prano ate dashuri
Qe te falin shtigjet
Prano te zemres time
Qe per ty po digjet.
Kur zhytem ne mendime
Vetem ty te koujtoj
Qetesoje zemren time
Qe vetem ty te pranoi.
A te kujtohet o shpirte
Takimi yne i pare
Kur ti mua me thoje
Do jemi te pandare.
Syte po me lotojne
Zemra pikon gjak
Per ty moj e dashur
Qe te kam kaq larg.
Do doja te isha fllad
Dhe te vija tek ti
Te ta ledhatoj trupin
Qe e ke plot freski.
Do doja te behem lot
Te rrjedh nder faqet e tua
Qe ta koptoje gjithe bota
Se une ty moj, '' Te dua...........

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

246 Re: Poezi Dashurie !! prej Sun Jul 20, 2008 7:43 pm

Shkoj edhe kjo natShkoj edhe kjo nat un e vetme prap
Shkoj edhe kjo nat un me lot nč sy
Shkoj edhe kjo nat un duke i then vehtes
vdis e mos shih mč drit me sy,

Eh edhe kjo nat shkoj e un prap
me yjet po bisedoj
edhe kjo nat shkoj duke i then diellit
se kur pčr mua do tč rezoj

Eh kush e di edhe sa net tjera
do tč shkojn e un e vetme ne ket dhom
kush e di edhe sa net tjera do te shkojn
pa tč then ty se sa me mungon
edhe pse as nje her nuk tč kam taku
vetem me disa shkronja ne net
me ty kam komuniku

Edhe sa net un do te jetoj dhe q'do her
probleme do tč perjetoj,
por vetem nje gjč e di nč kčt nat
dhe pčr ket un shpesh medndoj
se nese do tč isha pran buzve tua
q'do gjč me leht do ta perjetoj

Por qka mej ba ksaj zemres time
qč spo ka kuraje dhe gixim
me ta thčn ty tč verteten qč ndjej
nč brensin e shpirtit tim

Deri kur kčshtu un do ta le dashnin
ton sikur a'sgjč deri kur keshtu un
do ta lč jetčn time pa as njč kuptim
Shkoj edhe kjo nat pa tč then se
se sa tč ''DUA''ty o shpirti im.

kjo poezi i dedikohet njeriut
qč me beri ne momentet me te veshtira
ta jetoj jeten njeriut qč me beri
te jetoj dhe te mendoj edhe per neser
njeriut qe me beri ta pres ne qetsi
si gzimin dhe hidhrimin
njeriut qe me tha se nuk je
e vetme ne ket bot se edhe pse
sjam taku kur me ta aj ishte pran meje
me zemer.

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

247 Re: Poezi Dashurie !! prej Sun Jul 20, 2008 7:44 pm

19 vite me genjeshtraPse jetova nuk e di paskam jetuar veq me tradhti
Mendova qė kam familje dhe shoqri
Por veq e huaj paskam qen nė kėtė shtėpi
Mendova qė kam prind po ishte e kot
Sepse e vetme paskam qen nė ket bot

E kam thir Babi njė njeri qė s'ishte
Me tė vėrtet babi im
E kam thir mami njė grua qė s'ishte
mami im kam thir moter njė vajzė
Ēė s'ishte motra ime kam thir vėlla
njė djal qė s'ishte vėllau im
dhe qka kam tjeter nė kėė bot
kishte qen veq njė mashtrim.

EHhhh 19 vite un se paskam dit
Paskam jetuar me njė gėnjeshtėr
Ēė kur se kam prit mė than qė kam
Njė mami qė mė kėrkon mua
Dhe kerkonte nga un veq
Veq nje her pėr ta takuar
Aj ish qasti mė i keq pėr mua
Mė ra gota nė tok sepse dora mu
Shtrėngua at fjal nuk desha ta ndi
Por e ndjeva me veshet e mi
Mua mu prish nata jeta mu ndryshua

Por at si Nėnė nuk po mundem ta pranoj
Sepse Pendimi i saj ishte i kot
Tash ishte von pėr tu penduar dhe
Mua si vajzen e saj pas 19 viteve
Pėr ta kėrkuar,

Un e pranoj fatin qė mė ėshtė
Shkruar dhe prap do te jetoj
Por gjithmon me buz tė hidhėruar
Un gjithmon kisha pas njeė munges
Nė shpirtin tim po kur se kisha
Dit dhe as nė ėndėr kėtė se kam prit

Por prap mė duhet pėr tė jetuar sepse
Egziston njė zot qė mė ka krijuar
Dhe nga ruga tij kur skam pėr tu larguar
Dhe me shpres do tė jetoj gjithmon
Se edhe pėr mua zoti njė fat tė mir
Ka rezervuar dhe un si rob i tij
Ēka tė mė vjen nga aj mė duhet me pranuar.

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

248 Re: Poezi Dashurie !! prej Sun Jul 20, 2008 7:44 pm

SHPIRT I FLAKĖRUAR

Dhe mė iku si zog i pikėlluar
Dorėn zgjatur drejt saj e mbaj
Ta kthej nė botėn e praruar
Jetės shpresėn tė mos ia thaj

Qiellit tė kaltėr hapėron
Nė tokė shpresėn e verbon
Shpirt i flakėruar seē dėnes
Pėr ditėn e bardhė – mėngjes

Rreze e parė e agimit
Trupin peshė seē ma zgjoi
Me vete solli ēelėsin e shpėtimit
Shpirtin ma flladiti me ujė kroi

Nė ēast bota krejt ndryshoi
Me dorė faqen ia lėmoi
Shpresa ėndrrat m’i pushtoi
Dielli i buzėqeshur kėtė ditė agoi

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

249 Re: Poezi Dashurie !! prej Sun Jul 20, 2008 7:45 pm

Ajo ma mori zemren timeE pranoj
Fort e kisha lėnduar
Me vajzė tjetėr e kisha tradhtuar

Ajo mė donte mė shumė se veten
Mė shumė se qiellin
Mė shumė se diellin
Mė shumė se...

Tani rėnd jam penduar
E humba dashurinė e jetės sime
Qielli e dielli mė janė errėsuar
Shpirti mė mbeti pa ledhatime

Ajo ma mori me vete zemrėn time
Dhe mė tha e trishtuar
Ika tani - jeto pa mua...

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

250 Re: Poezi Dashurie !! prej Sun Jul 20, 2008 7:46 pm

PSE


PSE rrenkon,pse derdh lot
PSE vajton,pse shetit kot
PSE shkon ne at humner
PSE nuk vie ne gjirin tim
te gjesh qetsim


PSE ma fike llampen time
PSE ma helmove zemren time
PSE mi verbove syt e mi
PSE me le me krah te hapur
duke te pritur gjithni


PSE denove veten dhe mua
PSE fike dashurin qe dua
PSE shkele fjalen qe me dhe
PSE sot me urren mua
kur e din se ende te duaaaa

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

Sponsored content


Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 10 e 11]

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Next

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi