poezi

Forumi Poezive


You are not connected. Please login or register

Tekste kengesh

Shko tek faqja : Previous  1, 2

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 2 e 2]

26 Re: Tekste kengesh prej Sun Jul 20, 2008 1:44 pm

Alban Skenderaj - Eklips


Ndoshta me nuk ia vlen
Te humbas ne syt e tu
Jo ti s'ke pse genjen
I qarte shkrimi ne blu
Se kur hena diellin e fsheh
Veq rrezet i mbulon
Per nje qast freskia te deh
Por eklipsi shpejt mbaron

Ndoshta me nuk ia vlen
Te zgjohem me mendjen tek ti
Ose nisesh e vjen
Por une fluturoj qe te vije

Sepse ndryshe s'do te kishte mbarim
Zjarr i fshehur ne uje
Me ndihmo engjelli im
Zjarrin ta shpetoj

Jo nuk dua ta pranoj
Fati te na ndaj,
Dua ta mbroj dashurin e saj

(Chorus)
Do ta mbroj me syt e Zotit
Si nje perl ne pik te lotit
Do ta mbroj
Te jetoj
Dashuri e saj.

Ndoshta me nuk ja vlen
Ndoshta me nuk ja vlen
te zgjohem me mendje tek ti
dua pran te te kem
pa malle pa largesi
Ndryshe s'do kishte mbarim
Zjarr i fshehur ne uje
Me ndihmo engjelli im
Zjarrin ta shpetoj

Jo nuk dua ta pranoj
Fati te na ndaj
Dua ta mbroj dashurin e saj

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

27 Re: Tekste kengesh prej Sun Jul 20, 2008 1:45 pm

Alban Skenderaj - Vetem ti


Me mire te isha une nje shkemb
dhe dallget te rrihnin ne koken qe sme dhemb
mbase me mire do te ishte te isha une nje mal
djellin me rreze te me griste kemishen e bardhe

Edhe me mire do te ishte te isha une nje peme
me fruta e gjethe te blerta qe kur te mos bien
me mire akoma do te ishte te isha une nje kenge
tinguj e nota te mbillja une ne cdo vend

Por une e di, e dashur kam nje detyrim
gjithmone me ty, ne lindje perendim
(jo smund te jem)
as kenge, as mall, as peme
thjeshte nje njeri per ty une do te jem

(refreni)
Se ti je motiv, i jetes time
vec per ty do te jetoj
ti me ben te fle pa mendime
vetem ty une enderroj

Sikur te isha une nje cope qiell i ftohte (2x)
ne zemren tende do te vija une te qenderoja ngrohte (2x)
edhe nje yll te isha me diellin me drite ne sy
driten time gjithmone do ta falja ty

Ty, vetem ty, ty, vetem ty
Ty, gjithmone ty, ty, vetem ty

Por une e di, tani cdo gje ka nje kuptim
eshte thjeshte nje ndjenje
pa fund pa perendim
(tani po mund te jem)
dhe shkemb dhe mall dhe peme
gjithcka per ty, per ty
une do te jem

(refreni)
Se ti je motiv (Se ti je motiv)
i jetes time (i jetes time)
vec per ty (vec per ty )
do te jetoj
ti me ben te fle (ti me ben te fle)
pa mendime
vetem ty (vetem ty)
une enderroj

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

28 Re: Tekste kengesh prej Sun Jul 20, 2008 1:45 pm

Aleksander Gjoka - Dite Dimri


Ne jeten time
Ka qene nje cast
Kur une per ty pata nevoje
Jo per te tuat gjeste, fjale
Por ti prane meje me qendroje.

E kunderta ndodhi ti ike larg
Ato dite dimri te jetes time
Gjithmone gezimet i ndanim bashke
Perse me ike, me braktise?

Ne jeten time
Ka qene nje cast
Kur une per ty pata nevoje
Jo per te tuat gjeste, fjale
Por ti prane meje me qendroje.

E kunderta ndodhi ti ike larg
Ato dite dimri te jetes time
Gjithmone gezimet i ndanim bashke
Perse me ike, me braktise?

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

29 Re: Tekste kengesh prej Sun Jul 20, 2008 1:48 pm

Anxhela Peristeri - Ishe mbret


Zemra ime mbushur me kujtime
sonte eci vetem neper shi
ne shpirt me mbeti djalo vetem malli
mekati edhe shalli yt i zi
Vuaj se gabova bera faj
te te them se faj nuk kam
nese eshte gabim qe te besova
sot te them e jotja me nuk jam

E humba pas teje gjithe rinin
e lendove thelle ti shpirtin tim
shko tani ti me dhe zhgenjim
ishe mbret ne gjum
por jo ne zgjim

(refreni)
Ishe mbret ne boten time
dashuria ish pikture
trupi im ishte korniza
mbeti nje grafike ne mur
Buzet jane venitur
ska me puthje si atehere
sonte shiu qe mi lagu
do te me sjell mbreter te tjere

Zemra ime mbushur me kujtime
sonte eci vetem neper shi
ne shpirt me mbeti djalo vetem malli
mekati edhe shalli yt i zi
Vuaj se gabova bera faj
te te them se faj nuk kam
nese eshte gabim qe te besova
sot te them e jotja me nuk jam

E humba pas teje gjithe rinin
e lendove thelle ti shpirtin tim
shko tani ti me dhe zhgenjim
ishe mbret ne gjum
por jo ne zgjim

(refreni)(2x)
Ishe mbret ne boten time
dashuria ish pikture
trupi im ishte korniza
mbeti nje grafike ne mur
E verteta eshte e hidhur
sme shikon me dot ne sy
ti per mua je i vdekur
vuaj ti sot per te dy

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

30 Re: Tekste kengesh prej Sun Jul 20, 2008 1:50 pm

Ardit Gjebrea - Ti nuk ke me ndjenja


Ti nuk ke me ndjenja
nuk ke me ndjenja fare

Naten neper shtreter defren
afshe ndezur pa fund
perserit mes epshit
te njejtin refren.
Ti i mashtrove te gjithe
cdo i marre te besoi
ne ate zjarr qe digjet
dhe veten shkatron.

Puthje, vetem puthje pasion
me dy buze qe tradhtojne
peshperit Te Dua
dhe zemrat pushton
ti me veshtrim engjellor
bukuri qe tundon
ti kujtdo i jepesh
askujt si takon.

(refreni) (4x)
Ti nuk ke me ndjenja
nuk ke me ndjenja fare
veten edhe zemren
e shet o mekatare

Naten neper shtreter defren
afshe ndezur pa fund
perserit mes epshit
te njejtin refren.
Ti i mashtrove te gjithe
cdo i marre te besoi
ne ate zjarr qe digjet
dhe veten shkatron.

Puthje, vetem puthje pasion
me dy buze qe tradhtojne
peshperit Te Dua
dhe zemrat pushton
ti me veshtrim engjellor
bukuri qe tundon
ti kujtdo i jepesh
askujt si takon.

(refreni) (6x)
Ti nuk ke me ndjenja
nuk ke me ndjenja fare
veten edhe zemren
e shet o mekatare

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

31 Re: Tekste kengesh prej Sun Jul 20, 2008 1:51 pm

Ardit Gjebrea - Makina memorjesMakina e memories vrapon ne kujtime
Ne castet e jetes qe endem te dy
Dhe ditet rreshqasin e syrit i fshihen
Dhe rendin e rendin, humbasin diku

Makina e memories si era
Humbet neper mjegull, mbi te fluturoja
Me sy te pergjumur kerkoj nga dritarja
Diku te ndaloja.
Ti mblidhja kujtimet, aty ti fiksoja
Mundohem mundohem, ti gjej neper vite
Kujtimet kalojne
po kujtimet kalojne

(refreni)
Dhe ti qeshje, ti kendoje
Psheretije ne heshtje dhe qaje
Me lotet qe te ndrinin ne sy
Dhe me flisje, enderroje
Dhe tregoje, tregoje
Te vertetat trillime qe jetuam te dy
dhe kujtimet kalojne (3x)

Fragmente kujtimesh me dalin perpara
Ne skena qiellore me diell a me shi
capitem i lodhur te ulem mes tyre
Ato me largohen...largohesh dhe ti

Fragmente sensuale qe era
Si gjethet e vjeshtes i shkundi nga pema,
Piktura qe koha ngjyrosi ne mendje
Sikur ti ndaloja...
Ti mblidhja te gjitha ne krahe ti mbuloja
Mundohem mundohem ti gjej neper vite
Kujtimet kalojne
...po kujtimet kalojne

(refreni)
Dhe ti qeshje, ti kendoje
Psheretije ne heshtje dhe qaje
Me lotet qe te ndrinin ne sy
Dhe me flisje, enderroje
Dhe tregoje, tregoje
Te vertetat trillimet qe jetuam te dy

Me afroje, me largoje
Me humbisje dhe prape me takoje
Me puthje ne buze si femije
Me therrisje dhe me prisje
Dhe kerkoje, kerkoje
Te vertetat trillime ti jetojme perseri
po kujtimet kalojne
Dhe kujtimet kalojne
Dhe kujtimet kalojne
Kalojne, kalojne, kalojne

Makina e memories vrapon ne kujtime
Ne castet e jetes qe endem te dy
Dhe ditet rreshqasin e syrit i fshihen
Dhe rendin e rendin, humbasin diku

Dhe kujtimet kalojne(3x)

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

32 Re: Tekste kengesh prej Sun Jul 20, 2008 1:52 pm

Ardit Gjebrea - CmenduriPerenduar, fundosem me diellin
dritheruar, nga prekja - magji
ne parajse u gjenda papritur
parajsa ime - ti!

enderroja nje bote pa mekate
i perhumbur ne puthje pa fund
erresira, tundimet e saj
i conte, sdi se ku...

cmenduri e shpirtit tim
cmenduria ime e perjetshme
ku jeton, se di
me stuhi e paqe brenda meje
kudo te shkosh ne pafundesi, jam ti...

cmenduri e fatit tim
cmenduria ime e perjetshme
ku jeton, se di
po kam zjarrin tend une brenda vetes
dhe kur te vdes une prape jetoj tek ti

parfumuar me kripen e detit
i praruar nga drita hyjnish
mblidhen engjejt, cuditur mbi supe
mbi supe engjell - ti

dashurova, pa dashur njeri
i penduar, si kurre tani
jeta ime, ti falmi fajet
falmi fajet, jam njeri
njeri...

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

33 Re: Tekste kengesh prej Sun Jul 20, 2008 1:52 pm

Ardit Gjebrea - Ja ku jam


Te kerkoj,
te kerkoj e nuk te gjej
ne cdo vend ku kemba shkel
ti askund, askund nuk je.

Te kerkoj
si i cmendur te kerkoj
neper boten qe smbaron
sa dhe fryma me ndalon

pse, pse me torturon kete nate
pse thone une jam njeri pa fat?!

(refreni)
Ti,
dhe nje here po te kthehesh ti...une ja ku jam
dhe nje here te me duash prape...une ja ku jam
dhe nje here ti te jesh e imja...ja ku jam
parajsen te ta fal

dhe nje here te te mbaj ne duar...ja ku jam
dhe nje here te me besh te vuaj...ja ku jam
dhe nje here te me vrasesh mua...ja ku jam
dhe vdekja le tme marre.

Me mungon
zerin tend nuk e degjoj
nje mesazh ne telefon
shpirti im sa me mungon.

Me mungon
prekja jote me mungon
trupi yt kur dritheron
dhe nje puthje qe smbaron.

Pres, pres te me vish kete nate
pres, cdo njeri e ka nje fat.

(refreni)
Ti,
dhe nje here po te kthehesh ti...une ja ku jam
dhe nje here te me duash prape...une ja ku jam
dhe nje here ti te jesh e imja...ja ku jam
parajsen te ta fal

dhe nje here te te mbaj ne duar...ja ku jam
dhe nje here te me besh te vuaj...ja ku jam
dhe nje here te me vrasesh mua...ja ku jam
dhe vdekja le tme marre.

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

34 Re: Tekste kengesh prej Sun Jul 20, 2008 1:53 pm

Bertan Asllani - Zemer


Zemer um dogji malli
zemer per se gjalli
zemer shum po vuaj
mos u be se jemi t'huaj

Mu duk se u prish dunjaja
se u be kijameti
ate dit kur zemra ime
pa dashuri mbeti

Mu duk se jeta mbaroi
rinia mu shua
ndonese shpresa vdes e fundit
un ende te dua

[ref:2x]
Zemer um dogji malli
zemer per se gjalli
zemer shum po vuaj
mos u be se jemi t'huaj

Mos u be se m'ke harruar
se kurr nuk me deshte
lotet e mia nuk pushojn
si shiu ne vjeshte

Pas dashuris tende zemer
s'mund te dua tjeter
me mir zemer kthehu kthehu
dashuris se vjeter

[ref:6x]
Zemer um dogji malli
zemer per se gjalli
zemer shum po vuaj
mos u be se jemi t'huaj

ZEMER.......!!!!

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

35 Re: Tekste kengesh prej Sun Jul 20, 2008 1:54 pm

Elita 5 - Alkapone


Cme shikon ashtu
Si ndonje skifter
Qe zogjet e vegjel
Ne kthetra i merr.

Je teper bere xheloze
Per te qene e mire
Pra me ler te qete
Kur jam duke pire
Kur jam duke pire…

(refreni)
Ti smund ta pushtosh
Asnjehere zemren time
Si konkuistadori
Ameriken Latine

Sta kam vjedhur zemren
Une ty me revole
Pa asnje shprese me thua
Se jam Al Kapone

Me dukesh si bleta
Qe mushqen me mjalte
E pastaj me djeg
Me theren e zjarrte

Keshillat e mia
Vashe mos i harro
Prandaj korrigjohu
E mos me zemero
E mos me zemero…

(refreni)
Ti smund ta pushtosh
Asnjehere zemren time
Si konkuistadori
Ameriken Latine

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

36 Re: Tekste kengesh prej Sun Jul 20, 2008 1:55 pm

Eltita 5 - CmendemEdhe sonte jetoj me plagen e vjeter
ndoshta dhimbja do pushoj
dot pushoj ne boten tjeter
dikur do ta dua dike
por asnjeher si dike dikur
at qe zoti sma dha
nga njerezit se kerkoj kure
do te pres si heren e pare
un jam lot qe nga syte e tu jam ndare
nese vdes heshtja do te flas
kur shkoj dhe shikimet treten
dhe ne tek ti mbeten

(refreni)(2x)
E kerkoj nje shpirt qe ndarja e ka vra
dhe mundohem ti tregoj se cmendem
ne kete bote te verber cmendem
qe sjam dikush tjeter

Do te pres si heren e pare
un jam lot qe nga syte e tu jam ndare
nese vdes heshtja do te flas
kur shkoj dhe shikimet treten
dhe ne tek ti mbeten

(refreni)(2x)
E kerkoj nje shpirt qe ndarja e ka vra
dhe mundohem ti tregoj se cmendem
ne kete bote te verber cmendem
qe sjam dikush tjeter

Kur shkoj me shpresen jetoj, kur shkoj...

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

37 Re: Tekste kengesh prej Sun Jul 20, 2008 1:55 pm

Flori - Nje her ne jeteFlori:
Nje pjese te jetes time ma more ti,
ti ishe dashuria je edhe tani,
askush nuk do afrohet nuk do guxoj,
nje ne milion ma thoje nuk e harroj
Ske faj!!! qe qdo dite te adhurova mos qaj
te me shkatrroje te lejova

baby e lumtur ti do jesh
dhe pse sdo me kesh
nuk do ndyshoi ndjenjat e tua

Baby gabimin tim nuk do ta fal
shtrihu dhe puthe ngadal
por mos i thuaj kur te dua

GETI:

Baby une e di qe ti mu m'don
Baby une e di ti qka don
Baby ti se din sa t'kushton
Baby ti po harron koha po kalon

Flori:
Nese me ke genjyer mu me vjen keq
Te pakten une kam dashur nje here ne jete
askush nuk do afrohet nuk do guxoj,
nje ne milion ma thoje nuk e harroj
Ske faj!!! qe qdo dite te adhurova mos qaj
te me shkatrroje te lejova

baby e lumtur ti do jesh
dhe pse sdo me kesh
nuk do ndyshoi ndjenjat e tua

Baby gabimin tim nuk do ta fal
shtrihu dhe puthe ngadal
por mos i thuaj kur te dua

Geti:
Une e di qe ti m'don zemer
Po t'lutem harroje kete emer
Mbase po te doket vetja femer, zemer
Une Prap Pe boj temen
Prap pe gjoj veten
Une pe thom t'verteten
e ti shkatrroja vetit jeten
Qysh je nis ku po shkon
qa po bon e ku po rrnon
a e din kush oshte ka knon
qai qe ti e don qai qe ti se qmon
po gaboj a po gabon
hajt se ma von e msoj
kush ka hup e kush fiton

FLORI:
baby e lumtur ti do jesh
dhe pse sdo me kesh
nuk do ndyshoi ndjenjat e tua

Baby gabimin tim nuk do ta fal
shtrihu dhe puthe ngadal
por mos i thuaj kur te dua

Baby gabimin tim nuk do ta fal
shtrihu dhe puthe ngadal
por mos i thuaj kur te dua

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

38 Re: Tekste kengesh prej Sun Jul 20, 2008 1:56 pm

Genta Ismaili - Pse te dua tySonte kam nevoj qe te therras
Tretem kurr me ty smund te flas
Edhe nese te pengoj
Dua zerin ta ndegjoj

Sonte kam nevoj qe te therras
Tretem kurr me ty smund te flas
Edhe nese te pengoj
Dua zerin ta ndegjoj

Krejt me pyesin pse te dua ty
Pse sme rrihet pa te pa me sy
Un ju them se askush se kupton
Nese edhe vet nuk e provon

Buzet po me digjen ngadale
Presin qe te puthen me zjarr
Nga dikush sikur ti
Qe me sjell vec dashuri

Buzet po me digjen ngadale
Presin qe te puthen me zjarr
Nga dikush sikur ti
Qe me sjell vec dashuri

Krejt me pyesin pse te dua ty
Pse sme rrihet pa te pa me sy
Un ju them se askush se kupton
Nese edhe vet nuk e provon

Krejt me pyesin pse te dua ty
Pse sme rrihet pa te pa me sy
Un ju them se askush se kupton
Nese edhe vet nuk e provon

Krejt me pyesin pse te dua ty
Pse sme rrihet pa te pa me sy
Un ju them se askush se kupton
Nese edhe vet nuk e provon

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

39 Re: Tekste kengesh prej Sun Jul 20, 2008 1:57 pm

Genta Imaili - Nuk dua TjeterKu je, se di
ku fle, tani
kush ka rradhen nuk e di.
Ke prek ne shpirt,
ke puth pa shpirt
dhe ma ndin, edhe sma ndin.

Ku jane lojrat e tua,
jo mos luj me mua.

(refreni)(2x)
Une te dua se je ti
pa ty mbeta vetem
dhe pse dua hic sma ndin
jo nuk dua tjeter.

Te pres, cdo dite
te vish tani
zjarrin tim e shun vec ti.
Nje fjale me cmend
kur shkon me tremb
nuk te nderroj une me askend.

Ku jane lojrat e tua,
jo mos luj me mua.

(refreni)(2x)
Une te dua se je ti
pa ty mbeta vetem
dhe pse dua hic sma ndin
jo nuk dua tjeter.

Te dua.
Sdua tjeter.
Jam vetem.

Ku jane lojrat e tua,
jo mos luj me mua.

(2x)
Une te dua se je ti
pa ty mbeta vetem
dhe pse dua hic sma ndin
jo nuk dua tjeter.

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

40 Re: Tekste kengesh prej Sun Jul 20, 2008 1:58 pm

Pirro Cako - Ah moj dashuria ime


Dashuria ime, je prona e te tjereve
vjedhurazi vjen dhe si hajdute prape me shkon
Thashethemet zemren tende e brengosin,
e pastaj nga dimri i syve me shtegton

Dashuria ime, perdhunshem dashuruar,
pas gjithe vijave te bardha te kesaj bote,
ti me urdher semaforesh vjen tek une
i prish puthjet e spaguan asnje gjobe

(refreni)
Ah, moj dashuria ime, je shkurtimi i jetes sime
dhe me gjate pa ty do te jetoja
frika jote e mallkuar, qe kafshon ditet e mia
gjithe keshtjellat mi kthen ne rrenoja

Dashuria ime, je prona e te tjerave,
puthja me orar, takimi me orar unik,
ti me iken maje gishterinjve, tinez botes,
sikur une vertet te isha nje armik

(refreni)(3x)
Ah, moj dashuria ime, je shkurtimi i jetes sime
dhe me gjate pa ty do te jetoja
frika jote e mallkuar, qe kafshon ditet e mia
gjithe keshtjellat mi kthen ne rrenoja

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

41 Re: Tekste kengesh prej Sun Jul 20, 2008 2:00 pm

Poni - Si trendafil


REF:
Dashuria shuhet ne heshtje si thahet trendafili ne etje,
tani kam nevoj per buzeqeshjen qe ma fale ti.
Pa ty shume i ftohte eshte janari,
pa ty nuk me ngroh as zjarri,
ti ishe i pari qe zgjove ndjenjat pa kufij.
I heshtur eshte momenti i heshtur je dhe ti,
e heshtur eshte biseda o me ne te dy.
Tani gjerat kuptohen,
ai cdo te thuash kerkon shpjegim pse gjerat komplikohen se cdo fillim ka nje mbarim.
Shume e brisht eshte dashuria,ndoshta shume e brishte jam une per ty,
po ku ndodhet lumturia qe une e kisha me ty.
E kujtoj shpesh situaten ateher kur ish si trendafil,
trendafili tani vyshket,
vyshket pa jete....
REF:
Dashuria shuhet ne heshtje si thahet trendafili ne etje,
tani kam nevoj per buzeqeshjen qe ma fale ti.
Pa ty shume i ftohte eshte janari,
pa ty nuk me ngroh as zjarri,
ti ishe i pari qe zgjove ndjenjat pa kufij.


Shpresa le te vdes e fundit,s'dua tet harroj
Dhe ne ujevaren e jetes e di ku ty do te takoj
Thon se ne u deshem,se per dashuri kurr nuk ishte vone
Tani ngushlloj veten se dita dites per ty po tretem
Shume e brishte eshte dashuria,ndoshta shume e brishte jam une per ty,
po ku ndodhet lumturia qe une e kisha me ty.
E kujtoj shpesh situaten ateher kur ish si trendafil,
trendafili tani vyshket,
vyshket pa jete....

REF:
Dashuria shuhet ne heshtje si thahet trendafili ne etje,
tani kam nevoj per buzeqeshjen qe ma fale ti.
Pa ty shume i ftohte eshte janari,
pa ty nuk me ngroh as zjarri,
ti ishe i pari qe zgjove ndjenjat pa kufij.

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

42 Re: Tekste kengesh prej Sun Jul 20, 2008 2:01 pm

Rovena Dilo - Dorzohem


Ti nje dite do me kerkosh
te jetoj vetem per ty
e une do ta bej
ti nje dite do me ndalosh
te largohem nga ketu
me nje puthje me burgos
e une do te rri.

Ti me pushtove menjehere
asnje lufte te me sfidoje
kali i trojes nuk tu desh
brenda zemres te kaloje.
Vetem ti,je sunduesi im i heshtur
ke fituar dhe ke mbetur
si mendimi me i bukur
si deshira me e cmendur qe une kam.

Ti nje dite do me kerkosh
te jetoj vetem per ty
e une do ta bej

Ti po me mbylle syte nje dite
do te ndjek un pas pa frike
jam e bindur kur ti hap
me ty do jem prape.

Ti me pushtove menjehere
asnje lufte te me sfidoje
kali i trojes nuk tu desh
brenda zemres te kaloje.
Vetem ti,je sunduesi im i heshtur
ke fituar dhe ke mbetur
si mendimi me i bukur
si deshira me e cmendur qe une kam.

Dorezohem para teje pa nje kusht
pa fjalet qe vec ti mi thua
pa gjerat qe ti ben per mua
smund te jem
e lire pa ty si mund te jem?
lirine pa ty perse ta kem?

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

43 Re: Tekste kengesh prej Sun Jul 20, 2008 2:01 pm

Stine - Ishe tiYeah baby
Do te jete kjo hera e fundit
Qe po ta mbeshtes

Merri duart qe te prekin
Merrmi edhe syte qe te shikojne
Merrma edhe ndjenjen
Qe ketu brenda te pervelon
Merri kembet qe erdhen tek ty
Merrma dhe mendjen
Qe te mendon
Merrma edhe puthjen
Te lutem, merrma edhe jeten

Harroje se ekzistova
Harroje se jetova per ty
Harroje se dikur te desha
E te besova une ata sy
Merri, te gjitha jane te tuat
Sa dua t’jesh e lumtur ti
Veten time s’e shikoj
E kam humbur, s’ekziston

(refreni)(2x)
Ishe ti qe me dhurove dashurine
Ishe ti qe me dhurove lumturine
Ishe ti, qe t’gjitha mi more
Tani ike, u largove
Perandore e ndjenjave t’mia
Mos perfito nga dashuria
Skllav do jem per ty
Deri ne moment qe te mbyll syte

Merre fjalen me te bukur
Merre dhe fjalen “Te dua”
Merrma edhe endrren
Qe te mos jesh me mua
Merre edhe emocionin
Te lutem, merre edhe xhelozine
Merri te fshehtat e mia
Aty gjendet dashuria

Harroje se ekzistova
Harroje se jetova per ty
Harroje se dikur te desha
E te besova une ata sy
Merri, te gjitha jane te tuat
Sa dua t’jesh e lumtur ti
Veten time s’e shikoj
E kam humbur, s’ekziston

Yeah, yeah baby
Ishe ti baby
Ishte ti qe mi morre,
Te gjitha
Ishe ti baby

(refreni)(2x)
Ishe ti qe me dhurove dashurine
Ishe ti qe me dhurove lumturine
Ishe ti, qe t’gjitha mi more
Tani ike, u largove
Perandore e ndjenjave t’mia
Mos perfito nga dashuria
Skllav do jem per ty
Deri ne moment qe te mbyll syte

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

44 Re: Tekste kengesh prej Sun Jul 20, 2008 2:03 pm

West Side Family - Imazhi saj


Eshte portreti i saj i paprekur,
qe une thelle ne zemer e mbaj.
Eshte kjo dhome e vjeter e heshtur,
qe e ruan kujtimin e saj.

Nje zhurme te vjeter ben dera,
qe mendimin ma ngacmon,
ka shume kohe ketu skam shkelur,
po ketu kam qene gjithmone.
Neper kujtime keto dritare,
me sirtare me pluhur,
neper portrete te zbehta,
qe qendron ashtu ne mur,
me kujton me imtesi,
cdo levizje ate nate,
flaken venitese te qiririt,
qe me ne shuhej ngadale.
Pershperitjet prekjet e embla,
qe perjetesisht ketu jetojne,
shpirtin tim shume e trazojne,
shpirtin tim shume e trazojne.

Mos e mbyll ate porte,
smund te ikesh te largohesh,
smund te thuash qe sme do,
syte e tu te tradhetojne,
te tradhetojne duart e tua,
lotet e tu te tradhetojne,
iken me lot duke u dridhur,
je ketu gjithmone
dhe pse larg shkove.

(refreni)
Eshte portreti i saj i paprekur,
qe une thelle ne zemer e mbaj.
Eshte kjo dhome e vjeter e heshtur,
qe e ruan kujtimin e saj.
Do te rrish ti gjithmone diku fshehur,
mbas te vertetes ne muret pa fjale,
gjithcka mbeti ne dhomen e heshtur,
ku jeton imazhi saj.
Eshte dhome e vjeter ku jeton imazhi saj.

Heshtja nuk flet
kur mbart kujtime mbyllur me vete,
fshehur diku zemra mban kujtimin e vjeter,
jeton e heshtur gjithmone,ketu ne dhomen tone,
cdo ore qe kalon me tregon,
kuptimin e se vertetes,
qe askush nuk e di,
gjithcka ka ngelur e paprekur,
mungojme vetem une dhe ti.
Kjo dhome kujtim tjeter jo nuk mban,
mban vetem imazhet tona
qe jane puthur e jane ndare.

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

45 Re: Tekste kengesh prej Sun Jul 20, 2008 2:04 pm

West Sida Family - Krahet e tua do jem


Ngrihesh fillon ecen
Kur gjunjet ty ste mbajn
Ti qan Brenda vetes
qesh per t’mos u par
Je derrmuar
Tani po zvarritesh
Por ke kembe te forta
Ke filluar qe te rritesh

Furtun ke para vetes
Por mbahesh perseri
Ti se di se cdo te thot
Po ke rrug ne marrezi
Ne mes mbaron gjitchka
Si nje film qe sapo pritet
Ky film po vazhdon
E ty ste fshin dot me vitet
Te shtrrengoj fort
Te prek
Te puth
Ti je ti
Un rrugen prap vazhdoj
Por kam lot ne syte e mi
Me dhemb zemra qe ste kam
Por shpirt une ty te kam
Cdo dit prap me ty lind
Dhe eshte fal teje qe un jam


Me ler te jem ti
Nese neser sdo te jesh
Me ler te shoh ne sy
Nese sy nuk do te kesh
Me mer
Me jep force
Rrugen time tek ti
Gjith rruget e zemres time
Ecin me cojn tek ti


Rref
Krahet e tua do jem
Kur ti force mos te kesh
Do te vi e do te mbaj shpirt
Gjersa dhimbja te shkoj tej
Syte e tu do te jem
Erresir mos te ndjesh
Do te flas me zerin tend
Te kam jet
Te kam perjet
Krahet e tua do jem
Perqafimin do ndjesh

Do jetoj me frymen tende
Sa edhe fundi frik te ket
Dhe ne endrra me vjen
Per cdo nat shpirti ndjen
Doren tende ne trrupin time
Perkedhel embel me flet
Krahet e tua do jem

Flet te bardha shoh
Ne librin e jetes time
Si nje shpirt I burgosur
Qe mban frmen me kujtime
Mundohem te jem pa ty
Neper turma I harruar
Nje njeri qe nuk jam
Por dikur kam egzistuar
Jet kam nga buza jote
Me ty pran
Un e ti ishim dikur
Perjetsisht te pandar
Kur qeshje
Qeshje dhe afroheshe pran meje
Flisje, humbisje
Ne puthje e metej
E rrembej qenjen time
Gjithcka ishte e ditur
Do jemi prap bashk
Kurr mos thuaj kurr
Fati gjithmon ecen
Per ku jo nuk e di
Por di qe
Rruget e zemres time
Me cojn tek ti

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

46 Re: Tekste kengesh prej Sun Jul 20, 2008 2:05 pm

West Side Family - Tirona


Tirona e Re,
Lapraka, Kombinati, Ali Demi

Tirona eshte pikenisje, ku fillon mundesia
Aty kam te ardhmen, kam endrrat e mia.
Atje ku ngjitur jane xhamia edhe kisha
Ku ndahen dhe pajtohen Nano e Berisha.

Aty ku ty te jepet nje tjeter mundesi,
Kam shoke, kam lagje, kam rruge, kam shpi

Tirona cfare eshte?
Me i madhi paradoks,
Ku robi ble te gabi me Rolex ne dore.
Ku sllonat sydelfinat
Ne balte bejne parade,
krahas kjoskave te renume
eshte nje super pallat.
Aty ku lana qelbet
dyqanet prane ku shesin
ku ndjejne kenaqesine
presionin edhe stresin
Ku ka intelektuale
por ka dhe katunare
ku lupsat e te papunet
flasin me celular
mundesi me 1000 rruge
eshte per ne tirona
ku bashke me zhgenjimet
realizohen enderrat tona
ku te gjithe ne themi:
Tirona zemra jone,
ti per ne, ti per ne
je gjithmone kampion
kur te hyj ne kombinat
ne qytetin tone
nje tabele:
"Shyqyr, mireseerdhet ne Tirone"

(refreni)
Tirona, ne zemrat tona
me jete e me sllona
E cmendur, sido te jesh,
ti je e jona.
Tirona, ke endrrat tona
Jeton oret e vona,
E dehur, si do te jesh,
Ti je e jona.

(Edi Rama)
Zhurme, zhurme (shume shume zhurme)
Shume zhurme, shume zhurme (shume shume zhurme)
Sa zhurme (zhurme, shume shume zhurme)
Shume zhurme (shume zhurme, shume shume zhurme)
Kjo eshte Tirona jone
Tirona e kontradiktes
E luftes e paqes
Erresires dhe e drites
Mashtrimit, te vertetes
Shpifjes, interesit
E qejfit dhe e stresit
E ahengut dhe biznesit

Aty ku Kryetari bertet me megafon.

Gjithcka mund te ndodhe,
Jetojme ne Tirone.
Njerzia bejne plazh
Aty ku thahet liqeni
Ku provinciali thote:
"Jom prej Ali Demi".
Aty ku truk perdori
jo vetem grate,
por dhe pallatit.
Ku Mjaft!, thote rinia.

"Po boll mo se na plaset".

Kafe muhabet, si turqit lashte,
Nen kumbllat e kuqe, moda ben sfilate.
Se ska vetem hash, por ka edhe hash
Qarkullim parash,Emancipim grash,
Shopping nga rruge e "Durrsit"
O burra nga Blloku,
Atu ku gju per seks,
thithet dhe smogu.
Ku qente e kazanet,
mes ministrive i gjen
atje ku ka dhe mbret,
ka dhe
president.

(Edi Rama)
Te gjitha do ti gjeni ne
qytetin tone,Ku nje tabele e shtremer thote:
"Mireserdhet ne Tirane"

(refreni)(2x)
Tirona, ne zemrat tona
me jete e me sllona
E cmendur, sido te jesh,
ti je e jona.
Tirona, ke endrrat tona
Jeton oret e vona,
E dehur, si do te jesh,
Ti je e jona.

Zhurme, zhurme (shume shume zhurme)
Shume zhurme, shume zhurme (shume shume zhurme)
Sa zhurme (zhurme, shume shume zhurme)
Shume zhurme,

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

47 Re: Tekste kengesh prej Sun Jul 20, 2008 2:06 pm

Duda - NanoNano mos ta nin nano djalin e ki me mu nano un e du per ta jam ty luftu e di se si nan ti ki drejt mu merzit ma kur bahmi bashk ju skeni nevoj mem prit ti mos i ngo njerzit se ata folin per inati nano besom djalin e ki si dukati e ki ma te mirin ne qytet ma t'mirin n'ket ven nano mos ta nin se djali yt e kalli ket ven ti mos i ngo njerzit qe thojn djalin e ki problem krejt thojn kshtu se kerkush sun ja nxan ket ven e di qe ti ngon e di qe te gjujten me alltia po nano mos ta nin se e run dabellgjia para se me prek ata nano kan mem prek mu per ni vlla qe du krejt muj mi faru nano mos ta nin ti veq bane gati torten se nano djali yt asht ty e marr boten.
(Ref 2 her)
nano mos ta ni nano djali asht me mu nano mos ta nin nano un ata e du nano aj asht me mu nano mos ta nin nano kqyre thmin nano kqyri shpn.

Ti sduhet me qit lot ti duhesh me fshi ftyren sban me merzit djalin ti duhen me dit menyren nano aj esht shembull perkrejt shtetin ton mat mir e mat mequm ti kurr sun e gjan e di qe te kan rrejt kishe e kan vra besen po ta jap aj asht me mu ty fol e njerzt let folin se nuk kan qa bajn se krejt bota mu qu ne kam djalin sun ta nxajn hajde djali i nanes knaqja nanes zemren hajde bire ni nuse ose qoje femnen hajde vlla ni her hajde t'she ni hr se ja kalle zemren e ja bane jeten ferr hajde kqyre nanen at nanen qe te ka rrit hajde se i shkoj jeta e ka me dek tut prit nqoft se je naj kun e je ty e ni ket sen hajde vllavi jem se ma ktu nuk ki ven.
(Ref 2 her)
nano mos ta ni nano djali asht me mu nano mos ta nin nano un ata e du nano aj asht me mu nano mos ta nin nano kqyre thmin nano kqyri shpin.

Vike koha per mu kthy shum shpejt sikur edhe shum tjer qe na myten tu rrejt na jem tu ju prit asht ka na kryhet jeta ka shum shqiptar qe kan harru shpit e veta hajde vllai je mos ta nin se na po te presim na jem kan ata qe per juve gjithmon vdesim as t'fala spo ban qa u ba ku je a mos tkan mshel nburg e jan tut rreh hajde vllai jem se ti e ki shpijen hajde kqyre nanen se qysh ti ka rrit thmien jan ba mu martu a kurr s'tkan pa me sy hajde vllavi jem se ata jetojn per ty jemi ni gjak e kemi ni mbiemen um ka ra ne hise dojna me majt ke emen leje boten e leje krejt evropen hajde vllavi jem me nanen haje torten.
(Ref 1 her)
nano mos ta ni nano djali asht me mu nano mos ta nin nano un ata e du nano aj asht me mu nano mos ta nin nano kqyre thmin nano kqyri shpin
(Ref 2 her)
jeta ish e poshter jeta ish e rreme un spo te shoh me sy ty moj nana jeme gabova i ri tash henez nuk pe di spo muj me jetu me ket merzi nano je me mu nano un ty te du nano t'lutem falma e di qe kam gabu nano un kam shku me nje rrug pa kthim nano tlutem kqyrma at jetim

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

48 Re: Tekste kengesh prej Wed Jul 23, 2008 1:07 pm

Ermal Fejzullahu - Zemrushe


Para meje del ti m'provokon
Se e din qė zemra ime ty tė don
"Hey"
Luan para meje m'pėrqafon
Pse zemrushja ime shpirtin ma ngacmon?
"Hey"
Luan para meje m'pėrqafon
Pse zemrushja ime shpirtin ma ngacmon?

Tė kam zemrushe ty
Nė zemėr mė ke hy
Do te dua
Je pėr mua
Oh pėr kta 2 syė

Tė kam zemrushe ty
Nė zemėr mė ke hy
Do te dua
Je pėr mua
Oh pėr kta 2 syė

Dashurinė pėr mu e ke
Mė e mira ti mė je
Dua ta them fjalėn
Si dys askush
Shpirti nuk m'qetsohet
Zemra mė shpejtsohet
Kur ty tė kam afėr
Oh moj zemrush

...


Shum me dashuri mė pėrqafon
Dua qė ta dish se ky djalė tė don
"Hey"
Me ty deri n'fund un dua tė jem
Dashuri pėr jetė un dua tė kem!
"Hey"
Me ty deri n'fund un dua tė jem
Dashuri pėr jetė un dua tė kem!

Tė kam zemrushe ty
Nė zemėr mė ke hy
Do te dua
Je pėr mua
Oh pėr kta 2 syė

Dashurinė pėr mu e ke
Mė e mira ti mė je
Dua ta them fjalėn
Si dys askush
Shpirti nuk m'qetsohet
Zemra mė shpejtsohet
Kur ty tė kam afėr
Oh moj zemrush

Dashurinė pėr mu e ke
Mė e mira ti mė je
Dua ta them fjalėn
Si dys askush
Shpirti nuk m'qetsohet
Zemra mė shpejtsohet
Kur ty tė kam afėr
Oh moj zemrush

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

Sponsored content


Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 2 e 2]

Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi