poezi

Forumi Poezive


You are not connected. Please login or register

Poezi Dashurie !!

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  Next

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 4 e 11]

76 Re: Poezi Dashurie !! prej Wed Jul 09, 2008 12:42 pm

trendafili i bardhe...

e keputa nje gonxhe trendafili te bardhe
ne agimin e nje dite pa shkelqim
dielli fshihej pas reve te zeza
dielli nuk leshonte me nxehtesi
nuk kishte ma force
nuk kishte ma jete
ishte shuar

si mund te ēelte trendafili i bardhe?

e vendosa ne nje vazo te kristalte
ne dhomen time te vetmuar
ku diell ishte dashuria
ku drite ishte miresia

u magjepsa me lulezimin e trendafilit
me shkelqimin e petaleve te bardha
u mahnita nga kjo bukuri e rralle....

nuk shpresoja te lulezonte
nuk shpresoja te shkelqente
nuk shpresoja te rilindte...

lulezim i saj do te thoshte harrim i se kaluares
shkelqimi i saj ishte fillim i nje shprese
ne rilindjen e nje miqesie te madhe
qe asnjehere me nuk do keputet...

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

77 Re: Poezi Dashurie !! prej Wed Jul 09, 2008 12:42 pm

Mė fal njė buzqeshje zemrėn mos ma lėndo,
mė thuaj dhe njėherė tė dua dhe fort mė pėrqafo.
Z“dua ta di se cila je, kjo zemėr pėr ty po rreh,
ky sy pėr ty po qan, sepse dua tė tė kem pranė.
Nėse njė ditė do bėhem hi,
ta dish se jam djegur pėr ty

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

78 Re: Poezi Dashurie !! prej Wed Jul 09, 2008 12:42 pm

Nuk binte shi ate nate,
floket ishin kthyer ne ujvare...
derdhur neper trup te etur,
permbytje...ahh...c“permbytje
duheshin vite per ta thare...

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

79 Re: Poezi Dashurie !! prej Wed Jul 09, 2008 12:43 pm

Zemra

Zemra Nuk Shihet
Brenda Nesh Fshihet
Cdo Ndjenje Ajo
Brenda Vetes E Fsheh
Prandaj Ndonjehere Veten
Duket Sikur Se Njeh

Sa do doja te ishe tani
dhe koken te ma vije ne gji.
Dua qe ne zemren tende
te me kesh,
por dua qe te dish edhe kete
qe vetem e imja do te jesh.

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

80 Re: Poezi Dashurie !! prej Wed Jul 09, 2008 12:43 pm

Sa do doja te ishe tani
dhe koken te ma vije ne gji.
Dua qe ne zemren tende
te me kesh,
por dua qe te dish edhe kete
qe vetem e imja do te jesh.
Dashuria eshte si rrobat,
Kenaqesi kur i nderron me shpesh.


I perlotur i fyer me zemren e copetuar
dashuri e paster sonte per ty vuaj
krenari e shqyer shpirt i sakatuar
loti sdo pushoje me dite me muaj


lotet qe un derdhi ty ne shpirt ste prekun
vaji i shpirtit tim per ty eshte nje loje
lulet mbi zemren time te fyer te vdekun
shpirti im i vogel me vrau me thermoj


hapu varri im i ndjenjave te mia
digju shpirti im nga flaket e dashurise
ajo kurr sme ka dashte po me vret vetmia
jeta ime e shuar nga hiri i padrejtesise

shkretetire pafund pa ty me duket jeta
qofsh e lumtur shpirt mbi vajin e shpirtit tim
plage e zemres time duke qare une mbeta
vdekja mu afrua jeta ska kuptim

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

81 Re: Poezi Dashurie !! prej Wed Jul 09, 2008 12:44 pm

Dola ne penxhere
ishte nje dite vere
hodha nje gelboqe
te ra mbi kaplloqe
ti u nervozove
dhe nga posht m'shikove
aty u dashurove
nje email me shkrove:
hec ke dhoma ime
e me fut nje t'.ime
se me ka ik truni
m'duhet vetm huni
Un erdha me vrap
pjeshken me ta hap
nfund ndezem cigaret
ti m'kerkove paret


Nese lotet ne sy
te pikojne ngadale
kujto zemren time
qe dikur ta pata fale

nese e ndjen zemren
aq shum te lenduar
kujto si ndihesha une
kur me pate tradhetuar

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

82 Re: Poezi Dashurie !! prej Wed Jul 09, 2008 12:47 pm

Jam pa dashuri, si gjepi pa pare
Kur sjam afer me ty digjem si cigare
Eja po te lutem mos me le ne vetmi
Se Zemra nuk don tjeter por vetem TY..Malli pėr ty!


Malli pėr ty, frymėn mandali!
Eja tek unė, njė puthje ta fali!
Kur t'mi puthish buzėt e mia,
e din o shpirt, qka ėshtė dashurija!
Sy....!

Sy tė zi ka plot,
por ata jan tė kotė,
i vetmi pėr mua,
je ti nė kėt botė!

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

83 Re: Poezi Dashurie !! prej Wed Jul 09, 2008 12:48 pm

Do tė flas pėr ty!


Unė jetoj, se tė dua shum!
syt e tu, i shoh edhe nė gjum!
Jetėn do ta jap, pėr tėnden dashuri!
nė varr kur do t'mė pyesin,
do tė flas pėr ty!
Tė dua....Tė dua, pėr ty vuaj!
Tė dua, pėr ty shkruaj!
Tė dua, pėr ty ėndėroj!
Deri nė vdekje ty s'tė harroj!

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

84 Re: Poezi Dashurie !! prej Wed Jul 09, 2008 12:51 pm

Dėshiroj


Dėshiroj tė shof me sy,
tė mos mė djeg malli pėr ty,
sikur tė isha reze hane,
do tė hi nė dhomėn tande,
vetėm ta dish se sa tė dua,
s'do tjetosh as njė orė pa mua!


Zemra zemrės


Zemra zemrės po i thret,
hajde hajde mos rri vet,
le tė gzohen zemrat tona,
se krejt bota ėshtė e jona!

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

85 Re: Poezi Dashurie !! prej Wed Jul 09, 2008 12:53 pm

Ti faliTi fali syt, nėse ti i shikon!
Ti fali duart, nėse ti i shtėrngon!
Ta fali shpirtin, nėse ti mė pėrqafon!
Ta fali zemrėn, nėse ti mė don!

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

86 Re: Poezi Dashurie !! prej Wed Jul 09, 2008 12:53 pm

TE T`HARROJ

Deshta te t`harroj por nuk mundem dot
nga larg kur te shoh syt me mbushen lot
Deshta te t`harroj por e kam veshtir
nuk po mundem dot emrin pa ta thirr
Deshta te t`harroj e per ty mos t mendoj
zeri ty i embel te mos me mungoj
deshta nga mendja ime pergjithmon me t`fshi
por s mundem dot pa i pa ata sy
Deshta nga jeta t largoj por u mundova kot
si t largoj nga jeta kur nga zemra s mundem dot

----------------------------------------------------------------------

T-tė dua, tė dua deri sa tė vdes,
E-ėndėrroj njė jetė me ty e pres.

D-dashuri e madhe e pashuar,
A-ardhmėri e gjatė e papėrshkruar,
SH-shumė kujtime dhe lumturi,
U-udhė e gjat porsi ruti,
R-rashė n’mendime t’thella shumė,
O-o zot ndihmom t’gjej strehi,
J-jetėn shikoj terr n’sy t’mi,
E-ėndėrroj t’mė hapen pėrsėri.

M-mallkuar qoftė dita qė t’dashurova,
A-ardhmėrin time mori e kaluara,
RR-rrugėt me humbėn sy hapur,
E-ėshtė njė jet dhe duhet jetuar,
Z-zemrėn askujt pėr t’mos ja lėnduar,
I-i madhi ZOT do t’gjykoj rend,
SH-shuaj avanturat tua t’gjata,
T-tė fillosh jetė tė mbar nga e para.

----------------------------------------------------

Hena dhe yjet jane deshmitare
per dy te rinj qe tani jane ndare
vajza vajtonte me lot ne sy
djali kishte harruar castet qe kaluan te dy
ne heshtje u ndane ata pergjithmone
ne doni ta dini, vajza me s'jeton
shpirti i saj preferoi te prehej ne qetesi
sesa ne kete jete te gjate te rrinte pa syte e tij
ne varrimin e saj qene shkruar disa fjlae:
"kjo vajze vdiq nga vetmia,
kete vajze e vrau dashuria
dhe para se te vdiste nje thenie la:
"SA TE JETE DASHURIA, QETESI NUK KA!"

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

87 Re: Poezi Dashurie !! prej Wed Jul 09, 2008 12:54 pm

PSE.....
Pse te dua aq shum e nuk mund te harroj.
Pse te mendoj per ty kur ti mua as qe me kujton.
Pse te vuaj per ty kur ti se meriton.
Pse te vdes per ty kur ti pastaj jeton.
Pse te humbi krenarin time per ty qe s’me don.
Pse te qaj per ty e te lendoj veten kur ti ndoshta tash je me tjetren.
Te lutem tregom pse ti keshtu po ma shkatrrom jeten.
Pse s’me do ashtu siq te dua un, pse se pranon realitetin se askush sdo te doj siq te deshta un.
Pse o Zot e dua kaq shum?

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

88 Re: Poezi Dashurie !! prej Wed Jul 09, 2008 12:54 pm

...syte e tu... jane aq te bukur,
Jane aq te thelle, aq te fshehur e aq te shkelqyer
Ne brendine e tyre ndjeh ngrohtesi,
Ne pranine e tyre jam me e lumtura ne bote,
Shkelqej edhe une me ta.

Sikur te mund ta degjoja zerin tend aq shpesh sa dua
Fuqia e tij eshte aq magjepse saqe percjell cdo gje qe me mungon nga ti
Ma lehteson shpirtin, rrahjen e zemres ma ndryshon
Perse me merr mall kaq shume per zerin tend, per gjithcka tenden?
Je larg, shume larg, aq larg saqe s'mund te te puth ne kete moment
Ne kete moment kur me duhesh aq shume...
Ndonjehere behem si e marre, ndonjehere qaj,
Ndonjehere zemerohem me ty...
Por cdohere me mungon aq shume.
Ah sikur te mundja te te tregoj sa shume me ka marre malli,
Ah sikur te me besoje..

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

89 Re: Poezi Dashurie !! prej Wed Jul 09, 2008 12:56 pm

zjermi i kokes djeg trurin
zjermi i gojes djeg fjalet
zjermi i zemres djeg zemra
kam deshir te jem zjermi i kokes
per te qen gjithmon ne mendjen tende
te jetoj ne gojen tende dhe te vdes ne zemren tende!!!!!!!!!!

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

90 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:24 pm

O zemra ime e dashur
sa shume qe po te prese
edhe pse nuk je ketu
kurre nuk te pres ne bese

ti je me shoqerin tende
ne telefone pa te keq me the
po vetem nje gje mos harro
kurre ne bese mos me pre

qe te jesh large ti forte e di
gje e lehte per mua nuk eshte
por besimin qe te kam dhene
vleresoje si amanet te lene


do mendosh ti e dashur
pse zemra ime flet keshu
kur e dashura ne zemer e ka
e thote vertete apo bene shaka

jo shaka me dashurin nuk beje
por nje gje te vertete e ka
se te jem i sinqerte me ty
tek ty shpresat i kam te medha

ti kete nate papritur u largove
te hash darken restoranteve
por nje gje vec e harrove
se tek zemra ime nuk e suportove

se une te jap me shume dashuri
nga c'perhere mendon ti
dhe ti ket dashuri qe une ne zemer kam
nuk me njeh akoma se cili jam

se kur te kam dhene fjalen qe te dua
ska zote qe mendjen te ma ndryshoje
por nje mendim ne mendimet e tua
dua gjithmone ta degjoje

se eshte zjarri ne shpirtin tim
qe vlone e gurgullon ne thellesi
provoje te jem une ne pozicionin
e mardhenjeve qe je ti

dhe sot qe befas mu largove
sjam akoma i qaret ne ndjenjen time
nuk e di ne koken tende cfare mendove
bisedat tona qendrojne vetem kujtime?

do mendosh se jam poet
jo seshte fare e vertet
por kur e vrare eshte nje zemer
ska nevoje per nje dovlet

e ja une i tille jame
qe kur te shpreha dashurine
mos me thuaj qe se di
pandeha se une gjeta rinine

jane plote kate rnete te gjata
qe bashke kemi biseduar
por zemra ne hove te flakta
kure ska per ti harruar

le te ngelet si nje enderr e dashur
gjithe cfare bashke kaluam
ne vidio e shume gjate ne telefone
veprimi yte pergjigje nuk kerkon

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

91 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:24 pm

NE DO TE FLEME BASHKE ....


E diel a e hene qofte
Darke a mengjes
Mesdite a mesnate
Ne ferr a ne parajse
Dashurite njesoj jane
Dje ti thashe keto fjale

Ne do te fleme bashke !

Dje , sot e pergjithmone
Rruga e jetes je vetem ti
Zemren time ty ta dhashe
Me te tenden bashke ajo troket
Per sa kohe qe jete do kete

Ne do te fleme bashke !

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

92 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:24 pm

vajza e endrres.
kerkoja me mall vajzen e endrres
perpara sysh mu shfaqe ti
si drite e re e nje agimi
si engjell plot me bukuri
qe nga ai cast qe te vereva pa vdekesine time urreva
me shpirt me mall te pergjeroj
jam skllavi yt te dashuroj
te lutem ma thuaj nje fjale se ma ndes zemren ma ben mal
fol te lutem pse me mundon
ki meshire se une kam mall.
kur ti nuk flet me mbyt trishtimi
me vret me ther ai shikimi
i ngrysur jam tamam si dimri
me zemer plag dhe shpirt jetimi
por pak nga pak dimri po shkon
dhe ti nis qesh edhe lodron
me bisht te syrit me shikon
edhe nje dite te re kerkon
dhe ja me celi prap agimi
perpara sysh mu shfaqe ti
si vajza e endrres mes mjerimit
me shpirt
me mall
me dashuri

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

93 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:24 pm

Njė ditė Zoti po mendonte,
dicka zemrės time ti dhuronte..
te gjith engjejt rreth vetės mblodhi
dhe pėr zemrėn time vetėm ty tė zgjodhi.

Ti fal syte nėse ti i shikon!
Ti fal duart, nėse ti i shtėrngon!
Ta fal shpirtin, nėse ti mė pėrqafon!
Ta fal zemrėn, nėse ti mė mendon!


Ne mes te nates po kerkoj drite..?
Ne mes te bores po kerkoj ngrohtesi..?
Ne mes te dimrit po kerkoj veren..?
Ne mes te zemres tende s’mund ta gjej veten..?Pash nje lule dhe mendova: erdhi pranvera…
Pash shiun dhe mendova: Dikush atje lart po qan…
Pash trishtimin ne syte e nje femije dhe mendova: Ndoshta ka nevoje per ngrohtesi…
Dhe me vone te pash ty dhe ne fund e kuptova se kam akoma nje arsye per te jetuarLumturine kerkova por une nuk e gjeta,
Dashurine per ty e ruajta ne fshehtesi,
Por i kam treguar dikujt dhe ti mire e di,
Sa here ti me vjen prane meje,
Une bie ne mendime sepse
je qetesia,embelsia e zemres time.

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

94 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:25 pm

pse te shoh kaq enderra pse te kem kaq mall
pse enigem do mbetet pyetja ime valle?
fol se une te pres te degjoj nje fjale
te te shoh ne sy te me nxjerresh mall
ne enderr te shoh neper enderr mbetesh
zgjohem te takoj lot ne sy me mbeten
ngrihem por s'me rrihet shtrihem por s'me flihet
c'te bej kete nate as vete nuk e di
do veshtroj yjet do te kujtoj ty

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

95 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:25 pm

jete e mallkuar
jete plot trishtime
me vuajtje dhe dhimbie
mbushe zemren time

fat i poshter fat i zi
mos me ben te vuaj
mos me ler ne vetmi

zot i madh
pse per mua ske meshir
me ler te jetoj
si gjithe te tjeret te enderroj
shume gjera nuk te kerkoj
me ler t`me duan
dhe te DASHUROJ..

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

96 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:25 pm

zgjohem ne mengjes
nje heshtje e mallkuar
pres me pa durim
dashurin te pa harruar

lotet me pikojne
i merzitur nga vetmia
pres me shume malle
te vish te puthesh
buzet e mia

me puthjen qe me dhe
loti me pushoj
dhe tani nese vdes
i gezuar vdes dhe shkoj

pran varrit kur te kalosh
nje puthje te ma dhurosh
dhe me puthjen tende
ne parajs do me dergosh

nga parajsa kur te shikoj
perseri loti filloj
mos mendo se bie shi
ato jane lotet e mi

dhe nje puthje ma dhuro
qe shiu te pushoj
dhe dielli perseri te ndicoj
dhe pastaj do e kuptos
se sa te DASHUROJ..

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

97 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:25 pm

kaluan dite kaluan jave kaluan muaj
larg te dashures sime
me mbuloj vetmija mallkuar

cdo ore cdo minut cdo sekond
vec per ty mendoj
dhe lotet per faqe
dote nuk i ndaloj

me vetveten flas
i heshtur ne vetmi
malli me mori
per syt e tu te zi

gjumi nuk me zen
per ty duke menduar
ne krahet e nje tjetri
te perqafuar

te dua me thua
me nje buzeqeshje te embel
pa pritur hap syt
por ishte nje enderr

eshte e kote me per ty te enderroj
me drogen e mallkuar
mundohem te harroj

drog e mallkuar
pse per mua nuk ke meshir
ne moshen me te mir
me thua lamtumir
22 vjec me drejtove drejt vdekjes
qofsh e mallkuar
per jete te jetes

drejt varrit po me dergojn
prinderit e mi po me vajtoj
motrat e mia nuk durojne dot
vuajne ne zemer qajne me lot

edhe pse sme ke dashur
eja ne varrim
hillma nje grusht dheu
per mbi varrin tim

ste kerkoj t`me puthesh
a`s te kesh meshir
por me dy pika loti
t`me thuash LAMTUMIR

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

98 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:25 pm

TĖ DUA

Ndjehem e vetmuar
kur pranė s'tė kam
zemra mė dridhet kur e vetme jam,,
se nė ty unė e gjeta veten
Por kurrė se arrita ta kuptoj tė vėrtetėn.

Tė dua mė shumė kur ti je larg meje
Kur ta dėgjoj zėrin.
ēmendem pas teje

Ti je njė ėndėrr e gjatė pa fund
Ti je ėndrra mė e mirė qė ka ndodhur tek unė.

Dua tė shoh por ti je shumė larg.

Tė thėrras me zė.
por ti s'mė dėgjon.
As nuk Mė kupton, athua a mė Don ??

Sikur ta dija a ndjen dashuri pėr mua
Do tė shkoja nė fund tė botės ty pėr tė takuar.
Vetėm atėherė kur tė tė shikoj
Mundet tė me pushojė kjo dhimbje e zemrės

Atėherė edhe mund tė vdes
Dashurija ime lamtumir nė
Parajsė tė pres.......

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

99 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:26 pm

As deti as oqeani
as tigri as luani,
e tėr Bota me mundime
s'mund tė mė ndajnė nga Xemla ime

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

100 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:26 pm

Mos i kerko diellit te lindi dy here,
nuk mundet se eshte NATA

Mos i kerko njeriut te lindi dy her,
nuk mundet se eshte VDEKJA

Mos me kerko te te le,
nuk mundem,

te dua

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

Sponsored content


Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 4 e 11]

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  Next

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi