poezi

Forumi Poezive


You are not connected. Please login or register

Poezi Dashurie !!

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Next

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 6 e 11]

126 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:36 pm

Si llambe e shuar
pres
nje dore e ngrohte te me preke
dhe perseri
drite te buroj.

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

127 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:37 pm

E bukur si nje diamant,
e fort si nje shkemb.
E fuqishme si nje vullkan
eshte me e madhe se nje oqean
. E tille eshte dashuria jone,
e keshtu do mbesi pergjithmone

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

128 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:37 pm

a te flet dikush
me embel se une
a te fal dikush
lumturi me shume
a te mungon sonte
perqafimi im
a mundet ta zej
dikush vendin tim

hapi syte e mos i mbyll
ti je djelle une jam yll
kur ti qan une behem lot
s“te harroj ne asnjeren bote
ti je nata une jam drita
ti je jeta qe te prita

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

129 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:37 pm

Nese lotet ne sy
te pikojne ngadale
kujto zemren time
qe dikur ta pata fale

nese e ndjen zemren
aq shum te lenduar
kujto si ndihesha une
kur me pate tradhetuar

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

130 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:37 pm

U grindem vertet ate nat
dhe ti i heshtur asgje nuk me the
ndaj fryu era sot kaq fort
ndaj nga plepi ra nje fole

U trishtua nje gjethe ne pem
si qerpiku im u perlag
po ti fol se te gjitha folet
do rezohen... po heshte dhe pak

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

131 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:38 pm

Tė Dua

Tė Dua sa ēmenduria
Tė Dua mė shumė se gjithėsia
Tė Dua tė mė besosh
Tė Dua qė tė mė dashurosh
Tė Dua nėn hėnėn me vezullime
Tė Dua nėn dritat me shkėlqime
Tė Dua me ndjenjėn mė tė madhe
Tė Dua edhe me mėrzi apo halle
Tė Dua sa kurrė s'ta them dot
Tė Dua mė shumė se ēdo gjė nė botė
Tė Dua me ēdo dashuri
Tė Dua vetėm ty TĖ DUA, tė dua kaq shumė
Tė Dua pafundėsisht si njė rrymė
Sepse vetėm me ty nė kėtė Jet
Unė mund tė jetoj
Tė dua dhe pėr ty Ėndėrroj
Tė dua, por edhe tė adhuroj
Tė dua sepse mė don edhe ti
Tė dua o e vetmja imja dashuri..!

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

132 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:38 pm

Urrej zemren qe per ty rreh perseri
urrej syte qe per ty qajne nate e dite
urrej mendjen qe akoma te mendon
te urrej ty se dashurin time
aspak se meriton

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

133 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:38 pm

Mė fal njė buzqeshje zemrėn mos ma lėndo,
mė thuaj dhe njėherė tė dua dhe fort mė pėrqafo.
Z“dua ta di se cila je, kjo zemėr pėr ty po rreh,
ky sy pėr ty po qan, sepse dua tė tė kem pranė.
Nėse njė ditė do bėhem hi,
ta dish se jam djegur pėr ty

**********************************************

Nese te thone se te kam harruar,dije mir se te kane genjyer,por ku mund ta marr ate zemer qe te harroj ty,deshmitar zotin e kam se pa ty e lumtur sjam,mos kujto se ne jeten time lumturi kam pa ty,mos kujto se nuk po vuaj se un lot nuk kam ne sy.

**********************************************

A ka shpirt ne bot dhimbje qe ska pas,Cila zemer mjer dike se ka dasht,A me ke dashur ti sa te kam dashur un Spo mund te besoj se kja ka mar fund,A do te ishe kthyer nese te kishna Thir ? se spo mund te pajtohem Te them LAMTUMIR...

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

134 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:38 pm

trendafili i bardhe...

e keputa nje gonxhe trendafili te bardhe
ne agimin e nje dite pa shkelqim
dielli fshihej pas reve te zeza
dielli nuk leshonte me nxehtesi
nuk kishte ma force
nuk kishte ma jete
ishte shuar

si mund te ēelte trendafili i bardhe?

e vendosa ne nje vazo te kristalte
ne dhomen time te vetmuar
ku diell ishte dashuria
ku drite ishte miresia

u magjepsa me lulezimin e trendafilit
me shkelqimin e petaleve te bardha
u mahnita nga kjo bukuri e rralle....

nuk shpresoja te lulezonte
nuk shpresoja te shkelqente
nuk shpresoja te rilindte...

lulezim i saj do te thoshte harrim i se kaluares
shkelqimi i saj ishte fillim i nje shprese
ne rilindjen e nje miqesie te madhe
qe asnjehere me nuk do keputet...

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

135 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:39 pm

TI ME THE HARROJ SYTE E MI
SE NUK KANE ME PAMJE NJERZORE,
TI ME THE HARROJ SYTE E MI SE ME TRISHTOJNE.
E UNE NUK DUA TI HARROJ;
I KAM DASHUR SYTE E TU EDHE PSE NUK
KAN PAS KURR SHIKIM NJERZOR.

VETEM SYTE E TU SONTE DUA TI
PUTH,E TI KTHEJ VITET PAS,VITET
QE TI KAM KUSHTUAR TY.

I DUA SYTE E TU DHE NUK TRISHTOHEM
TI SHIKOJ SIQ ME THUA TI,AS TASH E AS KURR,
SE E NJOH ATE SHIKIM.....
MOS ME THUAJ TI HARROJ....

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

136 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:39 pm

"Plage dashurie"


Gjendesh diku larg,
qe as vete s'mund ta paramendoj,
se kur do te kthehesh
fati do ta percaktoj.

Si mund te jetosh pa mua
kur te mundon vetmia
njeriu me gjysem shprese
kur i mungon dashuria.

Ndoshta ke gjetur dike
per ty te mposhtur vetmine
per te luftuar jeten
te kujtosh dashurine.

Te frenosh shpresen
e nje te riu ne lulezim
Zoti do te dhuroj
me te madhin denim

Ndoshta do te kthehesh
po ku ta di i shkreti
edhe nese vdes
nuk behet kijameti

Te gjitha qe i permenda
s'jan aq me rendesi
por desha ta sheroj
plagen per dashuri

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

137 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:39 pm

Me harrove ??
Mbase nga mbremja e kripur buze detit
Mos valle fole me serenen e mbremjes
u bere xheloze??
Une jam ketu
muzg i trishte pa ty
Ti heshtja ime
e dhururar bujarisht netet qe iken
Une i harruari yt
ne stacionin e fundit te eres
Pa force te fshije tek ty
harresen e pluhurit
Sonte qe hena me duket e idhet
Si frut i papjekur i pemes pa krahe
Dicka si balone e leshuar
si top i humbur nga femijet
Ku je sonte?
ndihem vetem...
Si shpirt i harruar
nga ti
Ku je??

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

138 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:40 pm

Deri sonte
Burimi i lotit ne tjetrin sy u njom
Nen floket ritmike te bores
Nuk prita te vish pas meje e dashura ime
Kur te njoha qaje me njerin sy
Sonte tek iken
..............qan me te dy
Naten mora per dore
dhe ika
...pas ikjes tende
Duke shkelur mbi kristalin e bardhe

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

139 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:40 pm

Kuptime te maskuara mendimesh
vlonin ne kafken time
Kur te njoha ty
Burimi avullonte pa rene mbi shkemb
Metafora e ngathet
ngrinte mbi pene
Brenda heshtjes fshihej,
gurgullime e larget e fjaleve te pathena
Pafajsisht ta pafajshme castet dhe puthjet

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

140 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:40 pm

Kujt ti them se ty ...te dua?
Ti them Detit s'me degjon..
Ti them Henes s'me veshtron...
Ti them Zogjve s'me kuptojn...
Ti them Femijeve do qeshin me mua...
Po kujt, kujt ti them se ty.... Te dua?

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

141 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:40 pm

te dua te dua te dua
nuk resht ti duke me thene
dhe mua zemren mal ma ben.

fantazia ime vrapin mer
mes reve me ben te fluturoj
te thur endra, te enderroj

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

142 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:41 pm

Ne Dasmen TĖnde Do Te Vi PatjĖter,
Por Jo Si Dasmor
Por Si Nje PlagĖ E VjĖter
Do TĖ Ulem I Vetemuar NĖ NjĖ TavolinĖ
Dhe PĖr Fatin Do Te Ngre DollinĖ
Edhe I Paftuar NĖ DasĖm TĖnde Do Te Vij
I Strukur I Lodhur Si NjĖ Zog Pa Fole Do Te Rri
E MĖ LotĖt E Mi Do Te Pi Do Te Dehem
Do Ta BĖj PĖr Ty E Jo Se Do Te shfrehem
E NĖ Qofte se Pa Dashuri Do TĖ MĖ ShohĖsh
Mos Mu Afro Nuk Dua TĖ MĖ NjohĖsh
Dua Ta Kuptosh NĖ HĖshtje KĖte Urim
E UnĖ Prap TĖ Qaj, Por PĖr Fatin Tim
E NĖ QoftsĖ i Bukur Do Te DukĖm PĖrsĖri
Mos Ma Thuaj , SĖ Nuk Dua Ta Dij
Tani TĖ PaktĖn Ki PakĖs MĖshirĖ
Po TĖ LutĖm femijes tĖ ParĖ
VĖja Emrin E Dashuries SĖ Vrare

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

143 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:41 pm

Lotet

Do te doja te me duash
te me shprehesh dashurine,
do te doje te me thuash
te dua o shpirti im,
une e di qe ti me do
ti e di qe une te dua,
kur te shkosh ne tjeter bote
do te gjesh nje lum me lot,
dhe ti thuash te madhit zot.
Kush i derdhi gjith keto lot?
dhe ai do te thote:
vetem ai qe te do ty fort

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

144 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:41 pm

Dielli
thone kur dielli ishte i ri
henen aq e dashuroi
sa dhe drite prej drites se tij
bukuroshesh ja dhuroi...

u cudit toka
qe dielli aq e donte henen
por nje dite fare papritur
doli hena e venitur...

thone e c'nuk thone
thone se henen dielli e tradhetoi
dhe veneren e dashuroi
ndaj dhe hena qysh atehere
del e vrenjtur pike e vrere
nga e embla dashuri.

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

145 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:55 pm

"Plage dashurie"


Gjendesh diku larg,
qe as vete s'mund ta paramendoj,
se kur do te kthehesh
fati do ta percaktoj.

Si mund te jetosh pa mua
kur te mundon vetmia
njeriu me gjysem shprese
kur i mungon dashuria.

Ndoshta ke gjetur dike
per ty te mposhtur vetmine
per te luftuar jeten
te kujtosh dashurine.

Te frenosh shpresen
e nje te riu ne lulezim
Zoti do te dhuroj
me te madhin denim

Ndoshta do te kthehesh
po ku ta di i shkreti
edhe nese vdes
nuk behet kijameti

Te gjitha qe i permenda
s'jan aq me rendesi
por desha ta sheroj
plagen per dashuri

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

146 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:57 pm

Nese

Nese ty do te me gjesh
Me kerko atje
te braktisur te mjere
mes qiellit me re!!

Nese rruges se gjate
do te ndeshesh nje shpirt te vrare
mos e shif me sy te shtrembert,
por i thuaj dy fjale

I thuaj nese te mban mend
e nese vuan per ty,
pyete dhe per zemren
qe dashuroi dy syte Blu

E nese ajo duket e ftohte
e syte s'kane me shkelqim,
e ke fajin Ti,
Qe u talle me Dashurine!!!!!

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

147 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:57 pm

Nese nuk te thash
se per mua je ti
ajo qe me fal buzeqeshje
ajo qe me fal ngrohtesi

Nese s'ta shpreha dot
sa shume te dashuroj
fajin e kish natyra
qe si dha zemres goje

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

148 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:57 pm

nese ti je nje yll
une dua te jem toka
qe te me ngrohesh
kur ftohte te kem
nese ti je nje yll
une kur te ndihem vetem
do gjej shoqeri ne shkelqimin tend
prej erresires drite tek ti gjen
nese ti je nje yll
une pa ty nuk mund te kem jete
por ne formen e nje ylli
prane teje do ze vend

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

149 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:58 pm

Dua te te prek zemer
gjoksin te te ledhatoj
te nxij me puthje trupin tend
te te thith te te kafshoj...
te ndiej duart ne trupin tend
dhe zemra ritmin te ndryshoj
dhe ndienja e embel dashuri
mes klithmash nate te vazhdoj...
terbuar krejt nga cmenduria
embel e nxij trupin tend
e ka fajin dashuria
cdo nate do te le pa mend

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

150 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:59 pm

Zemra ime troket
Me shpejtėsi
E syt shkėlqejn
Si ylli nė gjithėsi

Dua tė pėrqafoj
Tė pėrkdhel e ledhatoj
Qė trokitjet e shpejta
Tė zemrės t'i ndaloj

Dua qė flokėt t'i lėmoj
Buzėt t'i shijoj
E tė them
Se tė dashuroj.

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

Sponsored content


Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 6 e 11]

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Next

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi