poezi

Forumi Poezive


You are not connected. Please login or register

Poezi Dashurie !!

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9, 10, 11  Next

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 5 e 11]

101 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:26 pm

U dashurova ne ty

U dashurova ne ty si skam dashtur asken ne ket jet
enderroja pėr ty si njė i marr
kjo ėshtė e vertet
Rrija neteve pa gjum
mendoja pėr ne
pėr fjalet qė thoshe
dhe kėtė se di pėrse.
Sarrija te kuptoja
pse kaq shum te doja.
Nuk kuptoja pse nuk flija
dhe ne shtrat te mendoja.
Tani e kuptoj pse kaq shum
te kam enderruar
pse kaq shum pėr ty
o shpirt kam menduar
sepse te kam dashur dhe prap te dua
Enderroj perseri por me pak realitet se puthjet e tua do ti kujtoj pėr jet

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

102 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:26 pm

Te Pres
Duke te pritur mendoj
duke menduar qaj
Duke qar vuaj
duke vuajtur pres
Duke te pritur te dua!!

Se ne jeten qė e kaluam
Jo e dashur asgje s'kuptuam
As kur u njohem as kur u dashurum
as kur u ndam,as kur u harrum

Neper endrra siē u trete
nga ti mbeti vec njė vegim
ku u zhduke e ke mbete
ti qė ishe shpirti im???

Ngre duart lart ne qiell
Tani pėr mua ti je djell
por i lumtur me nuk jam
Mendoj se ti ishe ajo
qė une jeten me te do kaloja

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

103 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:27 pm

Dora ime sdo te ndalet
vetem per ty do te shkruaj
nje dite te vone do ta kuptosh
se per ty me zemer vuaj

Mergimtare jam ne kete bote
shum larg jam nga ti
syte per ty me pikojne lot
mos harro kudo qe je "Te Dua"
Te lutem kur te lexosh keto fjale
kupto se ketu eshte nje gje e vertete
kupto se per ty vuan shum nje vajz
qe jeton e vetem pa dashuri ne jete

Shum larg te kam me kilometra,
Por ne zemer as me milimetra,
Asgje nuk dua prej teje,
Vetem te kem afer shum afer meje

Deshiroj te shof me sy
te mos digjem mall per ty
sikur te isha rreze hane
do te hy ne dhomen tende,
vetem ta dish se sa te DUA
sdo te jetojsh as 1 orė pa mua!
Dashuri e vertete ishe ti per mua
por asnjehere ne jete e shijuar
edhe pse kurr nuk te takova
ta dish se me zemer te dashurova

Deri kur per ty do te mendoj
deri kur shpirti ty do te kujtoj
deri kur une e mjeri te duroj
deri ne fund te jetes zemra
ty do te dashuroj…...

Mos e kupto kete si nje fjale te thjeshte
mos e kupto kete sikur tjeret thone
se kur te njoha menjehere te kam deshte
dhe do te vazhdoj te dua pergjithmone!!!


POEZIA E DYT

Fotografin tende ne mendje e kam
Kur e kujtoj filloj te qaj
Te qaj se shum larg je
Qelluar por te betohem
i dashur se kurr per
Jete skam me te harruar

Ēka don me te then
ēka don me te shkru
ēka don me teper
se fjalen te DUA.

Larg kemi qelluar
shume shume kilometra
por shpresoj qe zemrat tona
sjan as me milometra.

Jetėn pėr ty do ta jap, vetėm ty tė dashuroj.!!
Zemrėn time do ta jap,dhe askush nuk mund tė mė ndalė..
PSE-Pse ēdo nate une tė kujtoj..?
Pse ēdo nate une tė ėndroj..?
Pse ēdo nate une mendoj
Pse ēdo nate une qaj pėr ty
Beyaz gül pėr nat e pėrmendi.
Ēka me i be kesaj zemrės se shkretė,
Kur shoh dikend nė rruges, mendoj sikur te ishe ti

pres diten kur do vish
pres diten kur te takoj
pres diten kur te shoh
syri im im te te shohe
veshi im zerin tend te degjoj
qe edhe bilbilat e kane zili
pres ēastin kur ti te thuash
se shume me do
pres ēastin kur zemrat tona ti lidhim perjetesisht
dhe te jemi si dy zogj qe fluturojne se bashku
sepse kane gjetur lumturine e kerkuar
dhe Zoti te na bekoje dhe Atij friken tja kemi
se gjithmone duhet jetuar me rregullat qe ai ka vendosur...
eh ajo dita.... kur do jete ajo dita.... se shume e gjate po me duket...
ate dite kur te degjoj shprehjen TE DUA do kuptoj se vertet
jam me lumtura e botes...
por jo ndoshta ajo dite sdo vije kurre
ndoshta eshte edhe neser
por dije se une ate dite pres
qe ti te me dhurosh lumturine qe mua me mungon....

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

104 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:27 pm

para se te mbyll syte…

i dashur

ca fjale dua t’i them

hesht

degjo

une nuk do te jem me

ruaje dashurine mua me ruaj

hesht

me buzet tua shpirti jetonte

zemra dashurine e botes me ty kishtenje rrase guri tash perqafo

mbylli syte dhe hesht

mos qaj sot jo

neser

nuk eshte vone te qajsh neserah

jo zemer jo

mos u lut

nuk na ndihmon dot kush

une duhet te ikeshtrengom edhe njehere

sa te mbylli syte

sa te marr heshtjen e madhe

rruges per tek ti o Zot po vij

nese dashuria eshte mekat

Zot

me mekatin me te madh ne bote po vij

me prit

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

105 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:28 pm

Ne qastin kur isha buz gremines se nje perleshje gjakatare ne diten kur atij
doja tia thosha disa fjale te egra disa fjal te hidhura per tia sjell
kafsjimin me te rend , per ti a hapur plagen
me te keqe qe e kishte , ne qastin kur a ai nuk dukej asgje me e mir se qe
ishte nata.
fjalet qe i thoshte si besoja se pari e mora si ne enderr ai po ndahej nga
une nga kjo bot qe e kishim ndertuar se bashku,me dashuri ,do te me zgjoj
nga gjumi ,ate ze ato fjal i more si gjithqka tjeter .
isha e humbur se besoja se po vdiste ishte ne duart e mija , me therriste
por une isha e humbur nga pikellimi ,shkoj mendova se me ksihte len te
vetmuar ne kete bot gjakatare ,por jo prap u kthye te une sepse kishim dhene
besen njeri tjetrit e zoti nuk deshi qe ta ndaj nag une.
papritmas u zgjuai hapi syte bukur qei lotojshin si nje ujevar , me foli e
kuptova se me drejtohej mua pash se nuk jam ne gjum,se nuk enderroj se jam
zgjuar
se gjendej hiq me larg se ne preherin tim .
sa bukur thash me vete prej nje bote te larget e te erret prej nje tretje
dhe humbisje te perditshme
,sa keq te gjendesh ne vend konkret ne ''Realitet''.
edhe nga larg edhe nga afer te sho ty shtigjeve te jetes.
nese ja vlen te sakrifkosh per dashuri sakrifiko por te mos behesh rob i tij
mos lejo ,un lejova e shum rend gabova eshte kjo keshill e te jap keshilla
sate duash

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

106 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:28 pm

Kuptoj se duhet te vazhdosh perpara
Nje jete te tere
Ndersa e imja eshte gjysem e ndricuar
Endrrat e mia me zgjojne dyshime
Duke me dhene lajmet e trishta
Se dashuria e vertete
Eshte me jete te shkurter
Dote mebetet me kohe
Vec se te qendroj me dhimbjen e shpirtit tim
Qe sic sheh do me drejtoje ne varr

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

107 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:29 pm

Mos qani kur te degjoni per vdekjen time
se zoti u denon.
Mos qaj ti moj nene qe me qumshtin ten me rite
se une zdua te jetoj.
Mos qani ju o njerz qe me versuleni si bisha
se ma moret edhe ate pak koh qe kisha.
Poju le nje amanet.
Mos i vrisni zemrat ete rinjve ne kete jete.....

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

108 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:30 pm

Nese prej meje mendja s'te hiqet,
Nese per mua zemra te digjet,
Ateher afrohu dhe me prit pak mua,
Se do te vij ngadal qe te them TE DUA

Ne dhomen time e shtrir qendroj
mendoj per ty edhe kete leter po e shkruaj.
Eshte nat e bukur hana me yje qiellin po e stolis,
e une e veshtroj hanen me shum kujdes edhe aty
e shoh hijen tende e cila me tregon, se ti je
duke ardh edhe dy fjal qe dalin nga thellsia
e zemres vuajtjev tona ju erdh fundi po vjen dita qe
bashk te jemi e un e Buzeqeshur kamete prit
se mjat kam prit dhe jam merzitShum diqka jam Permallu,
Ah bre Zemer i miss You,
E kisha hup Lapsin se e maj ne Dorź,
pėr me n“dejt me ty ni Orź

Vuaj shum , po vuaj
dhe per kete gje shkruaj
ne mes te kesaj bote
po ndihem e huaj!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Jetoj dhe vuaj ne nje qytet te huja
Pa Dashuri une Po vdes
por ne boten tjeter do te pres
Tani ne perfundim cili je ti fati im
mbaje kit fjal si kujtim shum me
mungon po ku je o shpirti im
se pa ty skam sherim

Me duaj per ate qe jam ne te vertete, per momentet e mia te cmendurise per, diskutimet e mia shume serioze, me duaj per sinqeritetin tim, per oren time, me duaj kur te provokoj, por mbi te gjitha me duaj sepse te dua edhe une!
Nje person nuk eshte i rendesishem se sa hapesire ze ne zemren tende, por per boshllekun qe ze kur nuk eshte me.
Ndonjehere endrrat behen realitet, por me ty, realiteti u be nje enderr.
Buzet tona pasionante u bashkuan me to u bashkuan dhe zemrat tona te pafajshme. lotet na rrodhen se gjetem njeri-tjetrin.
Nese ti nuk do te kishe emer, do te te therrisja Dashuri, dhe nese dashuria nuk do te kishte emer do ta therrisja me emrin tend.
Nese do te zbuloja rrugen per tek zemra jote, do te fshija cdo gjurme per te shmangur kedo qe mund te me ndiqte pas.
Do te mesohem me mosqenien tende, do t'u them njerezve qe "ishte fati", do te dije te shtirem e lumtur....kushedi ne do te jem ne gjendje t'i them zemres sime
se jeta ne vetmi eshte nje dhimbje €fell qe zemra ime e ndjen per ty

se pa ty skam sherim...se jeta ne vetmi eshte nje dhimbje te fell qe zemra ime e ndjen per ty

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

109 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:30 pm

Me fal te lutem qofse po te shqetesoj
edhe pse ndoshta ti me urren
per ty nuk mund te mos mendoj
edhe pse ti per mua s'ndjen gje
jam e vetem pa askend, vetem nje qiri me shoqeron
ti shu larg je nga ky vend me nje tjeter i lumtur jeton
por une te dua asnje qast te harroj
kur dikush me propozon mua edhe ma shum te dashuroj.
Sepse tanimet vertet per mua je i veqant
me nje fjale po te them ruaje dashurin se ajo nje here vjen...

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

110 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:30 pm

VETMI

Bota rrotullohet
Dimri iken dhe vjen perseri
Keshtu bejne dhe stinet e tjera
Po ku ta kuptosh ti
Ndoshta dhe per ty
Nje dite bota do te rrotullohet
e do kthehesh perseri ketu
ku me le ti mua
Por une do te jem ne anen tjeter
duke te kerkuar
AKOMA TY

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

111 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:30 pm

SA MĖ MUNGON BUZA JOTE...


Ishte nata jonė e fundit ,
kur mė the se mė s'tė dua,
prita se do tė rridhnin lotėt,
por s'pat lotė nė faqet tua,
dhe s'tė erdhi keq pėr mua.
Ishte natė dhe shiu binte ,
shumė n'gadalė dy fjalė i fole,
me dy fjalė ti ma vrave zemrėn
dhe shpejt ike u largove,
krejt ēka pata ti m'i more.
Sikur njėherė tė flisja,
s'dua mė asgjė tjetėr prej kėsaj bote,
sikur veē tė mė kuptoje,
sa mė mungon buza jote,
qė s'po mund ta puthi sonte...!?

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

112 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:30 pm

TĖ TASHĖ...

Tė thashė tė dua, por tė gėnjeva
Tė thashė ndjej atė qė s’e ndjeva
Tė thashė e di pėr atė qė s’e dita
Tė thashė nuk e di atė qė e dita!

Tė thashė se jam, ai qė nuk isha
Tė thashė qė kam atė qė s’e kisha
Tė thashė do bėjė atė qė s’e mendoja
Tė thashė s’e dua atė qė e deshiroja!


E mohova tė vėrtetėn e argumentuar
E pohova gėnjeshtrėn e vetėsajuar
Tė ngacmova kur ishe indinjuar
Tė lėndova zemrėn qė e kishe t'plaguar...

A e kuptove pėrse tė kundėrshtova
A e kuptove pėrse tė sulmova
Isha i dobėt shumė, ndaj gabova
Nė munges dije gjithēka shkatėrrova.

Tani me vete mendoj edhe pėrkujtoj
Isha unė ai apo tjetėr forcė mė drejtoj
S’mund t’a kthej prapa as kohėn as jetėn
Pėr gabimet bėrėse dua tė rrah vetvetėn!

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

113 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:31 pm

Une ju kam dashur: ndoshta dashuria
Ne shpirtin tim akoma nuk u shua
Por s'dua qe tju kape ju merzia
Tju pikelloje tani jo kurre s'dua

I heshtur dhe pa shprese u pervelova
Me ndrojtje xhelosi dhe mall per ju...
Po kaq me dliresi ju dashurova
Sa ,ah! Ju dashte tjeter kush keshtu!!!

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

114 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:31 pm

Duke humbur ty
E humba dhe veteveten
Dhe tani spo gjej dot
As njėrėn as tjetrėn.

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

115 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:31 pm

Shof qiellin te shof ty....
Shof detin te shof ty.....
Shof oren te shof ty.....
a ka mundesi te hapesh icik se me ke zene pamjen?

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

116 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:32 pm

Njė letėr


Kam vendos me tė shkrujt ,, njė letėr me ta dėrgu
Mė beso skam asgjė tjetėr ,, vec se me tė dėrguar kėtė letėr

Shpirti im ėshtė bėrė si rėrė,, dhe kam marrė njė gjilpėrė
Gishtin tim me e shpuar,, gjakun tim me ta dhuruar

Njė letėr me gjak do tė shkruaj ,, se unė pėr ty shumė po vuaj
Gjak e lotė do ti pėrzi ,, ndoshta mė hiqet kjo mėrzi

Kjo letėr ska me u tharė,, edhe vetė ke me e parė
Me lot e gjak do e lagė ,, vec tė mė hiqet kjo plagė

Mor i bukuri i Shqipėrisė ,, kjo mund tė jetė letra e fundit e dashurisė
Se ndoshta vdes smund tė shkruaj tjetėr,, por stė harroj kurrė "Dashuri e vjetėr"..

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

117 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:32 pm

Nė mėngjes zgjohem

Afėr meje gjindet hija Jote

Oh,,sa shumė krenohem

Je ti dashuria

Sa shumė mė sillet rotull

Ndjenja qė kam pėr ty

Por s'di si tė shpalosem

Kur ti s'je aty

Kam dėshirė tė jem me ty

Edhe pse e di qė s'mundem

Kam dėshirė tė jem me ty

Edhe pse e shoh humbjen

Kur shijoj buzėn tėnde

Mė duket sikur tėrė botėn e kam nė dorė

Kur tė puthė nė faqe

Ndjej qė je ai qė dua

Tė dua sic je

S'dua tė bėsh asnjė ndryshim

Edhe po nėse tė tjerėt s'na dėshirojnė bashkimin

Unė me ty do tė jem

Do tė jem pėr jetė

Do tė jem sa kam jetė

Se pėr ty po vuaj dhe derdh lot

Por kjo vuajtje do ketė FUND

Pra mė kupto tė dua mė don

Leri fjalte e tjerėve, s'tė cojnė askund

Degjo zemrėn tregohu ai qė je

~~~ TĖ DUA ZEMRA ~~~

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

118 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:33 pm

Pas mesnate shikoj yjet
Rri gjate qe t'i numeroj
Ne mesin e tyre ishe edhe TI
S'di pse s'munda te dalloj,

Nese je ne mesin e tyre
Te lus nje shikim ma fal
Ti pas mesnates ishe ne gjume
Me tradhtoj ai shikim
Me kot mbeta pa gjume
S'ishe ti,

ishe MALLI IM.

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

119 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:33 pm

Nje zemer e vetmuar
Po pikon gjak
Prej mungeses tende,
Po digjet flak.
Nje puthje e jotja
Me kishte ndihmuar
Zemren time per
Ta sheruar

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

120 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:33 pm

Mė mungon buza jote nė kėtė natė tė qetė
Dora jote e butė tė mė ledhatojė lehtė
Sytė e tu tė ėmbėl tė mė falin njė shikim
E i gjithė trupi yt tė ngrohė trupin tim
Mė mungon ti me shumė nė kėtė botė
Tė dua ty dhe vetėm ty tė kemė pranė...

roose

Nė zemrėn time ke hyrė vec ti
Nė zemrėn time je e vetmja dashuri
Nė zemrėn time do tė mbaj pėrherė
Nga zemra ime sdo dalėsh asnjėherė..

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

121 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:33 pm

kur eshte e pasur dashuria?
kur gjithcka dhuron......
me thuaj ,si flet dashuria?
nuk flet,po dashuron

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

122 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:33 pm

shikom ne syt e mi te perlotur
shikom,shikom se si jam katandisur
,kenaqu me vuajtjen time me qenien time te braktisur,
shikom se si zemra kullon gjak veshtro se si dhimbja me tret ndalngadal,
veshtro fytyren time te zbehur dhe eshtrat qe jan vizatuar nen lekur dhe them qe ende jam un,

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

123 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:34 pm

Te kam borxh dy fjale qe dot nuk ti thashe,
te kam borxh nje puthje qe dot nuk ta dhashe,
te kam borxh nje leter qe dot nuk ta dergova'
te kam borxh nje lule qe dot nuk ta dhurova,
te kam borxh nje jete qe dot me ty s'jetova,
te kam borxh nje dashuri qe dot me ty s'perjetova,
per borxhet mendova dhe pse nuk kam faj,
ty po te betohem nje dite do te ti laj..

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

124 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:35 pm

Le ta di gjithe bota Qe un jam e jotja Qe per ty jepja jeten
Qe te doja ty me shum se veten...
Mos me largo nga zemra
Kur te largohem nga syte
Mos ma mbylle deren se jam fat i yt
Mos me thuaj jeto kur jeta nuk ka kuptim
Mos me thuaj te qesh kur nuk kam gezim.
Zerin degjoj ne telefon Dhe si me duket nuk e di
Prape me puth ,te them (te dua)
sikur te jem femije kur ti e mbylle telefonin
Zerin tend degjoj perseri Une (te dua) dhe ti kete shume mire e di
Kur jeta te te deshperoje, E fati shpinen te ktheje, Kur jeta te behet e pa jetueshme per ty
Mos harro se egsiston nje njeri pertej oqeanit
Qe do te doje perseri, dhe do mendoje per ty
Te puth ,te perqafon dhe kurre nuk do te harroje

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

125 Re: Poezi Dashurie !! prej Thu Jul 10, 2008 1:36 pm

Sikur zemra te mos trokase - sikur goja te mos flase – sikur syri te mos shikoje – atehere do te harroje.


Un te dua shum edhe pse ti nuk me do
un mendoj per ty edhe ti per mua jo
un nuk mundem te te harroj edhe pse
e di se ti me ke harruar
un mundohem nga mendja ty te te largoj
por nuk mundem se zemra ime ty te dashuron.

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

Sponsored content


Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 5 e 11]

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9, 10, 11  Next

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi