poezi

Forumi Poezive


You are not connected. Please login or register

Sa vjet i ka fytyra juaj

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Sa vjet i ka fytyra juaj prej Mon Jul 21, 2008 2:40 pm

Plakja ėshtė e pashmangshme, mirėpo jo edhe dukja e saj. Pėrgjithėsisht, shenjat qė i kemi konsideruar si shenja tė dukshme tė plakjes janė nė tė vėrtėtė rezulate tė akumuluara tė stilit tė t'jetuarit tė gabuar. Me fjalė tė tjera tė gjitha vijat e shumėzuara, njollat, pjesė tė vrazhda, kanė mundur tė shmangen - ose tė shtyhen pėr edhe disa dekada, po t'i kishit shmangur tymit tė duhanit, streseve, ndotjeve, dietės sė varfėr, si dhe ekspozimit tė shumtė nė diell. Por po e lemė me kaq lidhur me atė se ēka nuk ėshtė dashur tė bėni dhe ēka po. Le t'i pėrvishemi punės. Unė besoj se, nė kėndin e parė tė rrugės ku ju banoni do ta gjeni arsenalin pėr fshierjes e viteve, e cila mund tė asgjesojė dėmin tė cilin dėshironi qė mos ta kishit bėrė. Nuk ėshtė shumė vonė pėr ta pasur lėkurėn e mirė. Filloni menjėherė.

Pasqyrė - pasqyre, sa vjet i ka fytyra ime?

Para se tė mund t'ja filloni me trajtimin (mjekimin) e shenjave tė plakjes, duhet tė pėrcaktoni diagnozėn e tyre. Bėjeni kėtė test. Afrohuni afėr pasqyrės dhe lexoni reshtat e mėposhtme dhe do tė vini nė pėrfundim rreth gjendjes sė fytyrės sė juaj. Pėr secilėn shenjė qė e gjeni nė fytyrė, e qė ndodhet e shkruar nė njėrėn nga pikat e mėposhtme, prej 1-9, shkruani pikėt nė letėr, mbledhni ato dhe do t'i zbuloni vitet e fytyrės suaj.


1. Pikėlat; njolla tė vogla dhe tė zbehta tė diellit. 1 pikė
2. Pjesėt e thata nė faqe. 1 pikė
3. Ngjyrė e zbehtė dhe e lodhshme e fytyrės; mungesė e tė skuqurit apo "shkėlqimit" nė fytyrė. 2 pikė
4. Vija tė shumta afėr kėndeve tė syve, buzėve. 3 pikė
5. Pjesėt e vrazhda. 3 pikė
6. Poret e zgjeruara nė hund dhe fytyrė. 3 pikė
7. Njolla tė mėdha, tė errėta tė diellit. 8 pikė
8. Rrudhat e thella ne ballė dhe nė shtresat hundore buzore. 8 pikė
9. Varja e lėkurės nė nofullė dhe afėr qepallave. 14 pikė

Mbledhni pikėt tuaja dhe lexoni rezultatin. Nėse keni fituar:

1 deri ne 2 pikė - Urime! Fizikisht lėkura juaj ėshtė nė vitet e 20-a (njėzeta). Ju me sa duket keni qėndruar larg ekpozimit ne diell dhe larg jetesės jo tė shėndetshme. Vazhdoni tė jeni syhapur dhe lėkura e juaj do tė qėndroj "me e re" se qė nė tė vėrtetė jeni.

3 deri ne 7 pikė - Lėkura e juaj ėshtė nė vitet e hershme dhe tė mesme tė 30-ave (tridhjetave). Nėse jeni serioz nė lidhje me shmangjen e ekspozimit ne diell, ju mund t'i vononi shenjat e plakjes.

8 deri nė 13 pikė - Lėkura e juaj ėshtė nė vitet e vonshme tė 30-ave (tridhjetave) deri nė vitet e mesme tė 40-ave (dyzetave). Trajtimi i bollshėm mundet ende tė mėnjanoj shumicėn e dėmit.

14 deri nė 19 pikė - Lėkura e juaj ėshtė nė vitet e vonshme tė 40-ave (dyzetave) deri te vitet e hershme tė 50-ave (pesėdhjetave). Kremat-ilaēe munden me siguri tė pėrmirsojnė gjendjen e lėkures sė juaj nė menyrė drastike.

20 apo mė shumė pikė - Lėkura juaj ėshtė nė vitet e vonshme tė 50-ave (pesėdhjetave) ose edhe mė shume. Ju me siguri do tė fitoni rezultat tė dėshiruar me trajtim tė bollshėm me krema, mirėpo duhet tė dini qė jeni kandidat i pėrkryer pėr kremat-ilaē, tė cilat dukshėm do tė pėrmirsojnė gjendjen e lėkurės tuaj. Sidoqoftė, nėse fytyra juaj ėshtė mė e vjetėr pėr njė dekadė e viteve t'uaja kronoligjike, ateherė ju duhet me tė vėrtetė t'i pėrkushtoheni pak mė shumė stilit t'uaj tė jetesės, diellit, pierjes sė duhanit, dietės etj.

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi