poezi

Forumi Poezive


You are not connected. Please login or register

Zbulo kenaqesite e trupit

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Zbulo kenaqesite e trupit prej Mon Jul 21, 2008 2:32 pm

Jo gjithmonė ėshtė e rėndėsishme tė kesh njė trup tė bukur. Thelbėsore ėshtė qė ta njohėsh dhe tė marrėsh prej tij kėnaqėsi. Ja se si Trupi, nė mėnyrė tė veēantė gjatė verės, zbulohet dhe vihet nė dukje. Por ai nuk ėshtė thjesht njė kornizė: nėpėrmjet tij ne shprehim veten! Trupi ėshtė konsideruar gjithmonė poli i kundėrt i shpirtit dhe i janė atribuar padrejtėsisht vlera negative

Njerėzit hyjnė nė kontakt me njėri-tjetrin nėpėrmjet fizikut dhe gjesteve, nėpėrmjet pozicioneve dhe sjelljeve qė flasin, me njė gjuhė qė paraprin fjalėt. Pėr fat tė keq, nė shoqėri jemi tė detyruar tė pėrballemi me imazhin e idealizuar tė papėrsosmėrisė estetike tė trupit, tė ofruar nga mjetet e komunikimit. Kėshtu rrezikojmė qė tė ndihemi mė shumė tė frustruar, se tė nxitur pėr t’u pėrmirėsuar. Duke parė trupin e tyre tė zhveshur, shumė femra bien pre e ankthit. Arsyeja ėshtė qė janė mėsuar ta gjykojnė dhe krahasojnė me modele ideale shpesh tė pamundura.

Arsyet duhet tė jenė pėrballjet e shpeshta dhe tė pėrditshme me velina e balerina dhe kalendarėt “e rregulluar me kompjuter”, por nga njė sondazh i fundit dilet nė pėrfundimin se vetėm 36% e grave evropiane e konsiderojnė veten tėrheqėse pėr partnerin, ndėrsa 66% deklarojnė qė nuk e pėlqejnė veten.

Kjo pasiguri nė rritje shpjegohet me paaftėsinė pėr t’u ndierė tė kėnaqura me trupin dhe feminilitetin e tyre: jo mė kot menstruacionet janė pėrcaktuar nga tė intervistuarat si njė traumė e vėrtetė mujore (68%), tė afta pėr tė krijuar tensione me partnerin (49%), ndėrsa gjinekologu ėshtė pėr mė shumė se 60% tė grave “mashkulli qė i tremben mė shumė”, nga i cili duan tė rrinė sa mė larg tė munden.

Nė pamje tė parė, gratė duken shumė tė vėmendshme ndaj vetes dhe nevojave tė trupit tė tyre, por ky ėshtė njė interes sipėrfaqėsor, qė pėrfshin aspektin mė tė jashtėm siē ėshtė veshja dhe grimi. Por, sapo flitet pėr tė hyrė nė konfidencė me trupin e tyre nė mėnyrė mė tė thellė, ngrihen barriera psikologjike vėrtet tė vėshtira pėr t’u rrėzuar. Nė tė tilla raste, njė edukim i qartė seksual dhe i jetuar pa tabu mund tė ndihmonte gratė tė njihnin veten mė mirė dhe ta jetonin mė mirė edhe feminilitetin e seksualitetin e tyre.

Pėr njė jetė tė lumtur seksuale ėshtė nė fakt e domosdoshme tė pranosh dhe tė duash fizikun tėnd: trupi i gjykuar dhe i kritikuar nuk jep kėnaqėsi aq sa njė trup qė vlerėsohet dhe pėlqehet! Ja pėrse gratė duhet tė mėsohen tė shohin veten, ta njohin dhe tė kenė konfidencė me trupin e tyre si dhe ta duan fizikun e tyre.

Karakteristikat e trupit tonė, qė i konsiderojmė defekte, shpesh nuk janė tė tilla, pėrkundrazi duhen pėrdorur si “armė” tėrheqjeje dhe joshjeje.

Tė jesh e bukur nuk do tė thotė tė jesh e pėrkryer: po tė jesh shumė e bukur rrezikon tė trembėsh ata persona qė tė ndikuar nga inferioriteti i tyre estetik, nuk duan tė rrezikojnė refuzime zhgėnjyese.

Gjithmonė duhet ta pėrmirėsosh joshjen tėnde seksuale, qė vlen nė njė mėnyrė tė veēantė pėr tė pėrmirėsuar mundėsitė e tua tė tėrheqjes ndaj tė tjerėve, pėr tė zgjuar interesin e partnerit, pėr t’u ndier mė e sigurt nė vetvete. Kjo, ama, pa rėnė nė njė sulm sipėrfaqėsor kurash pėr “trup perfekt”, duke pasur para syve njė model tė ngrirė bukurie, tė zhveshur nga pasionet, ndjenjat, kujtimet. Kush do tė pėrmirėsohet duhet tė dijė tė qėndrojė para njė pasqyre: tė shohė trupin e tė mėsohet ta respektojė. Sigurisht diēka nga ajo kornizė mund tė jetė pėrmirėsuar, por puna mė madhe i pėrket brendėsisė dhe pikėrisht autostimės: kush nuk ka stimė pėr veten dhe nuk e vlerėson atė, si mund tė shpresojė se tė tjerėt do ta bėjnė? Nė rast se gjatė njė gjendjeje intimiteti vėmendja ėshtė e pėrqendruar nė faktin pėr tė fshehur trupin sesa pėr ta shfaqur, frenimi bėhet njė pengesė e vėrtetė pėr tė pėrjetuar plotėsisht kėnaqėsinė e ēastit.

Ajo qė tė gjithė duam pėr njė jetė seksuale tė kėnaqshme nuk ėshtė tė shkarkosh gjatė aktit seksual njė impuls dhe njė dėshirė, por marrėdhėnia e dėshiruar me njė person tjetėr, sepse vetėm duke e dėshiruar tjetrin dhe duke u ndjerė objekt dėshire i tij, zbulon veten si trup dhe si person.

Zbulimi duhet tė rrjedhė nga njohja. Tė stabilizosh njė konfidencė me trupin tėnd ėshtė kryesore pėr tė jetuar njė jetė tė mirė seksuale. Tė eksplorosh, tė prekesh, tė njohėsh pjesėt e trupit dhe lėkurėn tėnde, tė kuptosh cilat janė zonat e ndjeshme dhe cilat janė gjestet qė tė shpien nė kėnaqėsi ėshtė e nevojshme pėr ta jetuar mė mirė seksualitetin. Shumė femra mendojnė se autoerotizmi ėshtė njė ekskluzivitet i meshkujve, por ėshtė nė tė kundėrt dhe njė kėnaqėsi femėrore nga mund tė marrėsh njė eksperiencė natyrale e tė shėndoshė pėr njė jetė seksuale tė qetė.

Por si mund tė ndihmohen femrat ta njohin trupin e tyre nė anatominė, funksionimin, evolumin dhe nė harmoninė e tij?

Si t’ia bėsh qė tė jetuarit nė mėnyrė tė kėnaqshme e seksualitetit tė jetė ngushtėsisht e lidhur nga mrekullitė e trupit.

Si ėshtė thėnė mė parė: nėpėrmjet njohjes

Trupi i femrave, shpesh pak i njohur dhe nga vetė ato, meriton respekt pėr tė qenė i shijuar nė tėrėsinė e tij tė gėzimit, alegrisė dhe sensualitetit.

Tė gjitha femrat e reja duhet tė bėjnė njė udhėtim qė nis nga njohja anatomike e trupit, pėr tė kaluar nė zbulim tė “mekanizmit tė funksionimit”.

Tė kuptuarit se si pėrsėritet cikli magjik i ovulimit lejon tė kuptohet nė mėnyrė tė qartė funksionimi i sistemeve kontraceptivė.

Vetėm nėpėrmjet njohjes sė sistemeve tė tilla, gratė mund tė zgjedhin me vetėdije si tė jetojnė jetėn seksuale nė liri dhe autonomi tė plotė, pėr tė arritur njė kėnaqėsi tė ēliruar nga dyshimet dhe shqetėsimet. Njė kėnaqėsi vetėm fiziologjikisht ėshtė pėrcaktuar si “orgazėm”, por qė ėshtė shumė mė tepėr: njė pėrvojė qė pėrfshin gjithė jetėn personale dhe lidhjen. Mos tė harrojmė, se kėnaqėsia nuk koinēidon vetėm me gjininė, por ėshtė njė shfaqje mendore qė ka nevojė dhe pėr kėnaqjen e imazheve mendore. Tė reagosh pa ndrojtje nga trupit tėnd, pa u munduar ta fshehėsh, sjell njė kėnaqėsi jo vetėm pėr veten, por edhe pėr tė gjithė njerėzit qė tė rrinė pranė.

Somario

Nė shoqėri jemi tė detyruar tė pėrballemi me imazhin e idealizuar tė papėrsosmėrisė estetike tė trupit, tė ofruar nga mjetet e komunikimit. Kėshtu rrezikojmė qė tė ndihemi edhe mė shumė tė frustruar

Tė eksplorosh, tė njohėsh pjesėt e trupit dhe lėkurėn tėnde, tė kuptosh cilat janė zonat e ndjeshme dhe cilat janė gjestet qė tė shpien nė kėnaqėsi ėshtė e nevojshme pėr ta jetuar mė mirė seksualitetin

Shiko profilin e anėtarit http://poezizemre.tk

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi